کد خبر: 35698
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: 3/ مارس/ 2019 - 3:13
عابر بانک فوتبال ایران چگونه به ابربدهکار بانکی تبدیل شد؟

حسین هدایتی دولابی، تاجر و سرمایه‌دار میلیاردر ایرانی است که سال ۱۳۴۲ در دولاب تهران به دنیا آمد و در یک خانواده‌ای از قشر متوسط که پدرش کارخانه‌دار بوده زندگی می‌کرده. به گفته هدایتی، او که حقوقش در ابتدا ۱۳ هزار تومان بوده آرام آرام درآمدش را افزایش داده و تبدیل به یک مولتی‌ میلیاردر شد.

خوزستان سرافراز: هدایتی، سرمایه‌دار و مولتی‌ میلیاردری که زمانی اسمش در کنار ستاره‌های فوتبال و باشگاه پرسپولیس می‌آمد. امروز، به اتهام فساد مالی پایش به دادگاه باز شد.

حسین هدایتی دولابی، تاجر و سرمایه‌دار میلیاردر ایرانی است که سال ۱۳۴۲ در دولاب تهران به دنیا آمد و در یک خانواده‌ای از قشر متوسط که پدرش کارخانه‌دار بوده زندگی می‌کرده. به گفته هدایتی، او که حقوقش در ابتدا ۱۳ هزار تومان بوده آرام آرام درآمدش را افزایش داده و تبدیل به یک مولتی‌ میلیاردر شد.

او در این رابطه گفته بود: «پدرم کارگاهی را در زمینه ساخت وسایل و تجهیزات یراق‌آلات چمدان و قطعه‌سازی برای ما راه‌اندازی کرد، از صبح تا ساعت دو با سه نفر کارگر عزیزی که در کنار من فعالیت می‌کردند کار کردم. بعدها همان کارگاه سه نفره به بزرگترین و اولین تولیدکننده تزیینات ساختمان در ایران تبدیل شد. در مجموع می‌توانم بگویم که از سال ۵۷ تا ۷۶ در حوزه صنایع ساختمان و فولاد و تجهیزات فعال بودم و از سال ۷۶ به بعد نیز تبدیل به بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده میگو در ایران شدم.»

از یک کارگر تا «عابر بانک» فوتبال ایران

در این میان فعالیت‌های اقتصادی مختلف دیگر هم باعث تبدیل هدایتی به یکی از ثروتمندترین افراد ایران شد. برای مثال او در گفتگویی با روزنامه جام جم گفته بود: «الان در مخیله یک جوان بیست ساله نمی‌گنجد که بتواند ملاک شود، اما آن زمان امکان‌پذیر بود و خدا هم به من کمک کرد. سال ۶۵، یعنی ۲۷ سال پیش من یک زمین به مساحت صد هکتار در جاده خاوران خریدم یک میلیون تومان. الان قیمت همین زمین چقدر است؟ ۱۷ سال بعد زمین دیگری را به مساحت ۵۳۰ هکتار در لواسان خریدم دو میلیارد تومان. یعنی تقریبا متری ۴۰۰ تومان. الان زمین در لواسان متری ۱۰ میلیون تومان است .»

این تمام ماجرای معروف شدن حسین هدایتی نبود، او در دهه ۸۰ وارد حوزه ورزش و فوتبال شد و بخشی از نیازهای مالی باشگاه پرسپولیس را تامین کرد، بعد تیم فوتبال استیل‌آذین ایرانیان را ساخت و …او در مصاحبه‌ای با برنامه نود در ۴ دی ۱۳۹۶ گفته بود که در طی این سال‌ها ۱۵۰ میلیارد تومان برای ورزش ایران هزینه کرده.

همین موضوع‌ها محبوبیت حسین هدایتی در جامعه ایران روز به روز افزایش داد، تا جایی که مولتی‌میلیاردر متولد دولاب، به «عابر بانک» فوتبال ایران معروف شود.

وقتی پای هدایتی به دادگاه باز شد

اما ادامه این روند برای حسین هدایتی آنقدر ها هم خوب نبود، با شروع اقدامات قوه قضاییه برای مقابله مفسدان قوه قضاییه نام هدایتی به عنوان یکی از متهمین آورده شد؛ هدایتی به اخلال در نظام اقتصادی و پول‌شویی متهم شده است.

حسین هدایتی دولابی، سید مهدی موسوی نژاد، محتبی کیان پیشه، علی اکبر یقینی، حسین شریعتی، امیر توللی، احمد رفیعی، مهدی فتحی، حسین حدادان، نورالدین مقصودیانی، هانیه پهلوان یازده متهم این پرونده هستند و دادگاه‌های آن‌ها از اوایل زمستان امسال آغاز شده.

در واقع به گفته مسئولان قضایی حسین هدایتی توانسته ۵۸۶ میلیارد تومان پول از بانک سرمایه به عنوان تسهیلات دریافت کند و همین باعث تشکیل یک پرونده قضایی برای «عابربانک» فوتبال ایران تشکیل شود.

در راستای همین پرونده، حسین هدایتی، برای اولین بار به دادگاه رفت تا نسبت به اتهاماتی که به او وارد شده پاسخ پس بدهد.

در دادگاه، مولتی‌میلیاردر ایرانی چه گذشت؟

 خلاصه دادگاه هدایتی؛ اینگونه بود:

قاضی مسعودی مقام با استناد به شکایت بانک سرمایه، گزارش سازمان بازرسی، گزارش حسابرسی بانک سرمایه، گزارش حسابرسی بانک مرکزی، جوابیه استعلام از بانک مرکزی، گزارشات ضابطین دستگاه قضایی و اظهارات متهمین دیگر، اتهامات این متهم را به او تفهیم کرد و گفت: اتهام شما مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق نظام پولی و بانکی و تحصیل ۸ فقره تسهیلات به مبلغ ۵ هزار و ۸۶۹ میلیارد و ۳۹۶ میلیون ریال قرائت می‌شود. آیا اتهامات وارده را قبول دارید؟

هدایتی پاسخ داد: خیر

قاضی گفت: پس از خود دفاع کنید.

متهم هدایتی با حضور در جایگاه در مقام دفاع از خود به گونه‌ای مدعی شد که کیفرخواست قرائت شده متفاوت از کیفرخواست مطالعه شده از سوی وی است که قاضی مسعودی مقام در این رابطه گفت: کیفرخواستی که اینجا قرائت شد خلاصه‌ای از کیفرخواستی است که شما مطالعه کردید.

هدایتی گفت: بنده در مقابل حکم شما گردنم از مو باریکتراست و اگر دلایل هم پذیرفته نشد حاضر به پذیرش حکم هستم.

هدایتی با ورود به ماهیت اتهامات وارده از خود اینگونه دفاع کرد و گفت: اتهام من دریافت تسهیلات بانکی از طریق ۸ شرکت کاغذی و اغفال بانک سرمایه بوده است. البته باید گفت که اخذ وام‌ها در دو مرحله و در سال ۹۲ و ۹۴ صورت گرفته است.

وی بیان کرد: در کیفرخواست قرائت شده نماینده دادستان دائما اعلام می‌کردند که این شرکت‌ها به من واگذار شده است در صورتی که واگذار شدن با فروخته شدن فرق دارد و من این شرکت‌ها را خریداری کرده بودم. همانطور که گفته شد این املاک در سال ۹۲ کارشناسی و قیمت گذاری شده بود؛ اما باید به شما بگویم که این املاک در سال‌های ۸۸ تا ۹۱ هم چندین بار مورد کارشناسی قرار گرفته بودند و این‌ها نشان می‌دهد که کارشناسی انجام شده در سال ۹۲ و صرفا برای اخذ تسهیلات بانکی نبوده است.

هدایتی گفت: بنده در سال ۹۲ با آقای یقینی آشنا شدم و افرادی که باب آشنایی ما (هدایتی – یقینی) را باز کردند از بنده ۲۴۰ میلیون تومان کمیسیون و از آقای یقینی هم ۴۰۰ میلیون تومان کمیسیون گرفته‌اند.

وی گفت: آقای قاضی شرکت کاغذی در قانون تجارت معنا دارد، بر اساس قانون سرمایه هر شرکتی باید یک میلیون و یا بیشتر از آن باشد، اما سرمایه‌های این شرکت‌ها ۵ میلیارد، ۷ میلیارد و ۱۰ میلیارد تومان بوده است که نشان می‌دهد این شرکت‌ها صوری نیستند.

هدایتی ادامه داد: شرکت‌هایی که در کیفرخواست به آن‌ها اشاره شد متعلق به من نیستند، ما این شرکت‌ها را نه خریده‌ایم و نه به ما واگذار شده است. این شرکت‌ها سرمایه‌ای بیش از ۱۰ برابر سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت داشته‌اند مالیات خود را داده‌اند و کارت بازرگانی هم برایشان وجود داشته است. حتی در سال ۹۲ آقای یقینی به عنوان پرداخت مالیات این شرکت‌ها مبلغ ۶۵۰ میلیون تومان دریافت کرد تا مالیات این شرکت‌ها را بپردازد و این نشان می‌دهد که این شرکت‌ها صوری و کاغذی نبوده است.

وی گفت: همه مقررات ثبت این شرکت‌ها به طور درستی طی شده است و مالک این شرکت‌ها هم آقای یقینی بوده است.

هدایتی گفت: در سال ۹۱ بانک سرمایه برای ۵ مورد از این شرکت‌ها مصوبه صادر کرده است تا آن‌ها تسهیلات بانکی دریافت کنند.‌ بنده در سال ۹۲ با آقای یقینی آشنا شدم و گفتم که چند شرکت خوب که شرایط دریافت تسهیلات داشته‌اند را به من معرفی کند و او هم در سال ۹۲، ۵ شرکت را به من معرفی کرد.

در ادامه جلسه حسین هدایتی در دفاعیات خود بیان کرد: شرکت‌ها متعلق به من نیست بلکه متعلق به آقای یقینی است و اگر سوابق ضعیف و تخلفی دارد باید خود پاسخگو باشد.

هدایتی گفت: مگر من خودم شرکت نداشتم؟ کارخانه استیل آذین سال ۵۷ تاسیس شده است، چرا من ۸ شرکت کاغذی بگیرم و تخلف کنم؟!من در هشت فقره شرکت، ۵ فقره را نمی‌پذیرم، اما مسئولیت سه فقره دیگر را می‌پذیرم. من در باره کارشناسی‌ها نامه رسمی از دفترخانه و بانک دارم. من موافق هستم کارشناسی‌ها جعلی است؛ اما نه به واسطه و تبانی من.

هدایتی درباره تبانی با مدیران گفت: در ۵ شرکت اول من پایم را در بانک سرمایه نگذاشتم اگر من یک ریال رشوه گرفتم مرا به اشد مجازات محکوم کنید. تمام مدیران بانکی کشور با من رفیق هستند؛ اما دلیلی نداشت من از سال ۵۷ تا ۸۴ یک ریال وام نگرفتم، ولی از سال ۸۵ تا ۹۲ وام گرفتم.

وی ادامه داد: اگر من اهل رشوه بودم افرادی که به من پیشنهاد رشوه می‌کردند به آن‌ها رشوه می‌دادم و مشکلاتم را حل می‌کردم.

هدایتی درباره تبانی با کارشناسان از سال ۸۷ تا ۹۱ گفت: من چه تبانی کردم بین من و کارشناس سال ۹۲ تبانی وجود نداشت. اگر در کارشناسی ۹۴ تبانی بوده ثابت کنید، من می‌پذیرم. آقای شریعتی در سال ۹۱ با آقای موسوی نژاد برای آوردن سپرده توافقنامه امضا می‌کنند حال به صرف امضا آقای شریعتی متهم شده؛ اما او بیگناه است. هفت کارشناسی که شما گفتید را من ندیده‌ام و تبانی نداشتیم.

هدایتی افزود: در کیفرخواست قید شده ما وام را در قالب مشارکت مدنی در سال ۹۵ یا ۹۲ گرفتیم که در اینجا سوال است آیا من برای خرید ارز، سکه، دلالی پول گرفته‌ام یا در تولید و کارخانه‌هایم. آقای سمیعی صراحتا گفته است من وام‌های گرفته شده را صرف عیش و نوش، خرید خودروهای لوکس و ملک در شمیران کرده‌ام. اگر من ملکی در شمیران یا هر جای تهران یا ایران دارم، شناسایی کنید.

هدایتی اظهار کرد: عیش و نوش و سفرهای من با پول بانک نبوده است، شما می‌توانید این‌ها را رصد کنید که کجا صرف شده است. پول من در تولید رفته است، من وام گرفته‌ام و در تولید استفاده کرده‌ام. من با آقای بخشایش و پرویز کاظمی نسبتی نداشتم. در مورد اقای مجتبی کیان پیشه باید بگویم او ضامن و راهن پروژه لیال در سال ۹۲ است، در این باره ما بدهکار هستیم او هیچ نقشی نداشته و بی گناه است، از محضر دادگاه می‌خواهم افراد بیگناه را از پرونده خارج کند.

وی ادامه داد: در مورد پولشویی هم باید بگویم من در طی این ۴۰ سال کارگری کردم، درباره اینکه به حساب کارمندانم پول واریز کنم از مراجع آگاه به امور بانکی پرسیده بودم که آیا این موضوع پولشویی می‌شود یا نه که گفتند خیر. من خلاف نکرده‌ام. از سال ۸۵ تا ۹۲ به بانک بدهکار بودم که به دلیل حواشی فوتبال به سرعت تسویه حساب کردم و اگر بدهکار بانک پارسیان و یا هر بانک دیگری باشم چرا در این دو سال ورود نکردید.

هدایتی گفت: قسم می‌خورم اصلا با آقای ضیایی ارتباط نداشتم. گفته شد بنده به دنبال شهرت طلبی هستم و پولم را صرفا به این منظور در فوتبال خرج کرده‌ام. آیا این کار منطقی است که بنده از سال ۹۲ تاکنون ۶۰۰ میلیارد در فوتبال خرج کنم که فقط مشهور شوم. آیا این کار عقلانی است.

در پایان این جلسه دادگاه، قاضی ادامه‌ آن را به دوشنبه هفته آینده موکول کرد تا سرنوشت، حسین هدایتی و تمام اتهاماتی که به او وارد شده دیرتر مشخص شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین اخبار