کد خبر: 35761
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۶/ اسفند/ ۱۳۹۷ - ۲:۰۹
سید سجاد جلویانی؛

به راستی ایا بهتر نیست که ما از نمایش های تکراری دست برداریم و برای یکبار هم که شده از فکر غرس یک درخت یک جهان فضیلت دست برداریم؟

خوزستان سرافراز/ روز درخت کاری و هفته منابع طبیعی :

پرده اول:

هر سال در چنین روزی،روز درخت کاری در تقویم ایران گرامی داشته می شود.رهبران سیاسی ،دینی ایران در کاخ باغ های محل کار خود با اعوان و انصار اقدام به غرس نمادین یک درخت می نمایند و توصیه ای چند به ملت می نمایند و با سلامتی و عافیت به محل کار بر می گردند و سرگرم کار و بار خود می شوند و درخت و درختان ایران و ملت ایران را در برزخ خود رها می سازند تا ارام و نرم به زندگی روزمره ادامه دهند.

پرده دوم :

سالها است که در کشور ایران در اخبار و جراید روزانه از قطع و جنگل زدایی و جنگل خواری و درخت خواری صحبت می شود و در بالاترین سطح مناطق حفاظت شده و مناطق رها شده و باغات و جنگل های شناسنامه دار یکی پس از دیگری نابود می شود و منابع سرزمینی انها تبدیل به باغ ویلا و شهرک های .. می شود.تنها عکس العمل دولت مردان یک لبخند تلخ و سر تکان دادن و اظهار دلتنگی برای روزهای خوب سپری شده در این مناطق است وبس.

پرده سوم :

در اغلب کشورها درختان چون ادمیان دارای شناسنانه رسمی و هویت ملی هستند و از حقوق مدنی برخوردار هستند و از این راه ثروت ملی خود را حفظ و حراست می نمایند و برنامه عملی در مقایس کشت و غرس هزاران درخت در سال و احیاء یک منطقه جنگلی جدید را در سال در دستور کار دارند و جنگلی به جنگل های خود اضافه می کنند.در حالی که در همان مقیاس مدیریتی مسئولان ایران فقط چند درخت به کاخ باغ خود اضافه می کنند و از دست مردم خود گلایه دارند که منابع خود را حراست نمی کنند و در مقابل دیگران با واگذاری یک جنگل تازه تاسیس شده به مردم خود در توسعه و حفظ و کنترل منابع ملی خود اقدام می نمایند و از مردم خود تشکر می کنند.

پرده چهارم :

در ایران سازمان محیط زیست متصدی حفظ و نگهداری سرمایه های محیطی ایران است و در ابعاد گوناگون از جانوران ، پردندگان ، جنگل ، مراتع ، تالاب ها ، دریاها و رودخانه ها و…را بر عهده دارد.

سازمان جنگل داری و مراتع وزارت جهاد کشاورزی و دهها سازمان مردم نهاد و …در ایران وجود دارد اما هر روز از تعداد و شمار و فضای درختی و جنگل ها و..دیگر منابع هم عرض کاسته می شود . تنها فریادی که شنیده می شود ،فریاد تنهایی همان درختانی است که با تبر منفعت قطع می شود و جای خود را به زیست بوم دیگر می دهد؟

پرده پنجم :

به راستی ایا بهتر نیست که ما از نمایش های تکراری دست برداریم و برای یکبار هم که شده از فکر غرس یک درخت یک جهان فضیلت دست برداریم؟
ایا می شود روزی را دید که دولت مردان ما به جای غرس یک درخت نمادین در کاخ باغ خود ؛ برنامه چهار ساله و هشت ساله چند میلیون درخت شناسنامه دار را در احیاء جنگل های ایران و مناطق نابود شده جنگلی اقدام نمایند و با مشارکت دادن مردم در ان پروسه ملی حیات سبز ایران را تضمین نمایند.طرح جامع ملی سبز ایران را بعنوان یک شاخص توسعه پایدار در برنامه کاری خود اجرا نمایند.؟ و از ظرفیت بزرگ ملت در این راه کمک بگیرند ؟ واز انهدام مهم ترین سرمایه زیست محیطی کشور خود جلوگیری نمایند و از راه خدمتی ماندگار به سرزمین گرم و خشک و کم باران خود نمایند.
روز درخت کاری به ملت ایران مبارک باد.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک