کد خبر: 35995
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۱/ اسفند/ ۱۳۹۷ - ۱:۰۰

استاندار محترم خیلی دوست داریم بدانیم صدور مجوزها توسط اداره ی کل محیط زیست استان چگونه و بر اساس کدام معیارها انجام می شود فقط تمنا می کنم نگو نمایندگان در صدور مجوزها دخالت ندارند که در مخیله کوچک و بزرگ نمی گنجد.

خوزستان سرافراز/ امروزه منابع طبیعی تجدیدپذیر، نقش مهمی را در ابعاد مختلف زندگی بشر (اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی) ایفا می‌کنند. در اغلب کشورهای در حال توسعه بر اثر تبدیل عرصه، گسترش روزافزون شهرها، توسعهٔ غیراصولی صنعت، رشد فزایندهٔ جمعیت، و فقدان برنامه‌ریزی مناسب برای نگهداری از منابع طبیعی، سطح این عرصه‌ها کاهش یافته و در خطر نابودی قرار گرفته‌است.
خسارات ناشی از این تخریب به شکل‌های گوناگون از قبیل جاری شدن سیلاب‌ها و شسته شدن خاک، پر شدن سریع مخازن سدها از رسوبات آبرفتی، افت سطح آب‌های زیرزمینی، نابودی خاک‌های حاصل‌خیز، تغییرات نامطلوب آب و هوایی، کاهش فراورده‌های جنگلی و مرتعی، برهم خوردن تعادل اکوسیستم، به مخاطره افتادن روند طبیعی محیط زیست و حیات وحش، و گسترش بیابان‌ها و کویرها ظاهر می‌شود.

منابع طبیعی شهرستان های شادگان ، هویزه و سوسنگرد در استان خوزستان در سال های اخیر به علت خشکسالی دچار ضربات غیر قابل جبرانی شدند که متاسفانه مسئولین استان با بی برنامگی و عدم اهتمام به حوزه ی منابع طبیعی بر تخریب این منابع که امروز به یک بحران زیست محیطی تبدیل شده است دامن می زنند.

تخریب منابع طبیعی با پرداخت خسارت جبران نمی شود

جنگل های هویزه به بهانه ی منشاء ریزگردها مالچ پاشی می شود ، تالاب های شادگان به علت قطعی حق آبه ی آن از رودخانه ی مارون جولانگاه فاضلاب شرکت های نیشکر می شود.هور العظیم به علت داشتن چاه های نفت خشک می کنند.
آیا در جریان انجام پروژه های نفتی باید این تالاب چنین متحمل خسارت شود ! و کسی از مسئولین ساکنی را حرکت نمی دهد.

استان خوزستان در حوزه های مختلف مورد کم لطفی و بی مهری فراوان مسئولان قرار گرفته است تخریب منابع طبیعی و جفا به جلگه سرسبز آن نمونه ای کوچک از این کم لطفی ها است.

علاوه بر تخریب محیط زیست در جریان انجام پروژه های نفتی، خطر نشست و بایرشدن زمین به همراه دارد و از طرفی دیگر آتش سوزی مزارع نیشکر ، سرازیر شدن ماده ی سمی ملاس به کانال ها و تلف شدن گونه های متعدد آبزیان و آلودگی زیست محیطی هم برای مناطق همجوار وجود دارد.

در رابطه با تخریب و مالچ پاشی اراضی جنگلی هویزه برای انجام پروژه ی مقابله با ریزگردها از سوی استانداری باید گفت: اگرچه استانداری خسارات‌های ریالی ناشی از تخریب اراضی جنگلی را پرداخت می‌کند اما در واقع این مبالغ درصدی از خسارت های وارد شده به منابع طبیعی را جبران نمی کند زیرا خسارت مالچ پاشی بسیار بیشتر از مبالغ پرداخت شده است.

مخالف اجرای پروژه های نفتی نیستم اما باید مسائل زیست محیطی در هنگام انجام این پروژه ها رعایت شود ؛ از آنجایی که هیچ گونه جایگزینی برای اراضی جنگلی ، درختان و تالاب های جلگه ی ارزشمند خوزستان وجود ندارد از این رو کارشناسان در جریان اجرای این پروژه ها باید نهایت دقت را داشته باشند تا آسیبی به منابع طبیعی وارد نشود.

متاسفانه زمانی که فعالان محیط زیست تخریب اراضی ناشی از انجام پروژه های نفتی ، مالچ پاشی و حق آبه ی تالاب ها را پیگیری می کنند مسئولان استان جواب قانع کننده ای به آن ها نمی دهند ؛ تحمیل خسارات های بالای ناشی از  انجام پروژه های نفتی به منابع طبیعی شهرستان های مذکور، مسئولان استان باید نسبت به محیط زیست و بحران های ناشی از کارهای غیر کارشناسانه شرکت ها و برخی کارهایی که با نام عمران و ایجاد اشتغال تمام می شود را جلوگیری کنند .

با نام خدمت به مردم جاده ای احداث می شود ، پروژه ای کلنگ زنی می شود، شرکت فولادی به ثمرمی نشیند ، ایستگاه گردشگری افتتاح می شود ، کارخانه ای احداث می شود ،جناب استاندار و نمایندگان استان من به آن قیچی و آن باند رنگی به دید بریدن شاهرگ و نای مردم نگاه می کنم مردمی که به علت فقر و بیکاری نای تفکر ندارند که بفهمند چه خیانتی در حق خود نسل های آینده در حال انجام شدن است .
در سراسر جهان منابع طبیعی را ارج می نهند و از آن محافظت می کنند .
مسئولین استان خداوند سبحان انسان را اشرف مخلوقات دانسته او را مسئول آبادی جهان می داند فراموش نکنید که ما مسلمان هستیم و آرمان جامعه ی اسلامی حفاظت از طبیعت و آبادانی کردن آن است.

استاندار محترم خیلی دوست داریم بدانیم صدور مجوزها توسط اداره ی کل محیط زیست استان چگونه و بر اساس کدام معیارها انجام می شود فقط تمنا می کنم نگو نمایندگان در صدور مجوزها دخالت ندارند که در مخیله کوچک و بزرگ نمی گنجد.

بعنوان خبرنگار از آمار بالای بیکاری جوانان استان خوزستان انتقاد می کنم و از استاندار استان می خواهم که در این باره نشستی با مسئولان شهرستان های شادگان ، سوسنگرد و هویز برگزار کند و تمامی مطالبات این شهرستان ها از جمله مسائل زیست محیطی را پیگیری کنند.

خبرنگار : صالح البوغبیش

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک