کد خبر: 36180
تعداد نظرات: يك نظر
تاریخ انتشار: ۲۹/ اسفند/ ۱۳۹۷ - ۲:۰۹
استاندار استان خوزستان؛

روابط عمومی شما در اکثر اقدام های خود میلی و به صورت روتینی عمل می کند ، و فقط با رسانه های مجیزه گو تعامل برقرار می کند.

خوزستان سرافراز/سالیان سال هرکسی استاندار این استان بود رسانه های موافق و مخالف ، روزهای پایانی سال همه را دعوت می کرد .جناب شریعتی محترم به خاطر انتقاد رسانه های به زعم شما مخالف از لیست دعوت شدگان حذف می شوند برای ما هر چند که مهم نمی باشد و سندی بر مستقل بودن و مردمی بودن ما می باشد؛ قابل هضم نمی باشد.

جناب شریعتی ما زبان را ننگریم و قال را …

استاندار خوزستان در روز پایانی سال در حالی خبرنگاران را دعوت کرد که در بین خبرنگاران به جز برخی از مینی بوس سواران مداح خود، از سایر خبرنگاران منتقد خبری نبود. در حالی که استاندار خوزستان در ابتدای راهیابی به دارالخلافه تصریح کرده بود که در ولایت من خبرنگاران و قلم به دستان آزاد هستند و هر گونه نقد را با سعه صدر پذیرا می شوم .

انگار فراموش نموده خبرنگاری یعنی انعکاس معضلات جامعه و قلم فرسایی به سمت مردم و صیانت از ساحت مقدس قلم است “نه نگاشتن فلان مطرح کرد و بهمان اذعان کرد” است.
از زمان قرار گرفتن بر صدر امور خوزستان ، مطالبه ی ما از شما شفاف سازی و دفاع از حقوق خوزستانی بود که مردم آن با انواع مشکلات مواجه هستند که نیازی به پرداختن به آن ها در این نوشتار نمی بینم.

سخنان رسانه های مخالف به زعم شما، به غیر از حقانیت و نشانه رفتن اصل موضوع و تجنب از جیره خواری چیز دیگری نیست . اما متاسفانه مجیزه خوانان و رجزگویان شما جهت منافع خود ما را تخریب و دشمن معرفی می کنند.
به عنوان خبرنگار ، رسانه ی مستقل و مردمی نوشتار خود را در دو بخش، نخست خطاب به مخاطبان این رسانه و سپس نماینده عالی دولت دوازدهم در خوزستان به رشته تحریر در می آورم.

نام «غلامرضا شریعتی » از خیلی سال پیش به گوشم آشناست، سیاستمداری باتجربه که نگارنده به دور از فروتنی‌های ریاکارانه، باید اعتراف کنم دوستان و حتی مخالفانش وی را حداقل در گفتار، فردی اخلاق‌گرا می‌دانند و تاکنون هم نشانه‌ای غیر از این مشهود نبوده است.

اما مراد از تقریر این جملات نه گشودن باب مجیزگویی «شریعتی » بر خلاف رویه نقادانه این رسانه، بلکه به میان آوردن سخن از حلقه مفقوده‌ای در این میان است که چه اتفاقی ممکن است روی داده باشد که بین حرف و عمل یک سیاست‌مدار در یک باب بخصوص، تناسب احساس نمی شود.

روابط عمومی شما در اکثر اقدام های خود میلی و به صورت روتینی عمل می کند ، و فقط با رسانه های مجیزه گو تعامل برقرار می کند.

با این موضع‌گیری دور از انتظار استاندار خوزستان، عرصه عمل بر رسانه‌ های مستقل تنگ می‌شود و امکان هرگونه تعاملی با مردم از عرصه رسانه ها سلب؛ «فی الجمله امکان موافقت نبود و به مفارقت انجامید» و مخاطبان یک رسانه هم از دریافت اطلاعات مورد نیاز خود از رسانه مطلوب‌شان محروم شدند، قانون‌گریزی آشکاری از مدیران اجرایی در دولتی که رئیسش خود را یک «حقوق‌دان» به مردم معرفی کرد.

به تأسی از اسلوب تعلیمی قرآن کریم که عدم ورود به جزئیات وقایع است سخن در این باب کوتاه می‌کنیم، مبادا بدخواهان و متقشران به جای آنکه مقصود را فهم کنند، جزئیات و فروع را دستاویز خود قرار داده و در پی مقصود روند.

جناب آقای شریعتی ! اگر حافظه جنابعالی یاریگر باشد قبل از اینکه چاکران و ندیمان، توفیق همراه ساختن شما با خود برای برخورد با این رسانه را پیدا کنند، ما در عرصه خبر و رسانه حضور فعال و مثمر داشتیم و همیشه در رفع معضلات و انعکاس مشکلات مردم طبق وظیفه ی خود پل ارتباطی بین مسئولین و مردم عمل کردیم که از این جهت به وجدان خود لبیک گفتیم و نیازی به دعوت شما نداریم.
اما دریغ، سخن مبتدیان مغرور و خودبینان مفتون که به محض آشنایی با الفبای مطلبی خود را ابوالفضائل و زبده‌النوادر می‌پندارند شما را بیشتر پسند آمد و هم‌نوا با آنان بر طبل خصومت با رسانه‌ هایی کوبیدید که جرم شان، تلاش در جهت روشنگری از ماوقع امور بود، ما را از حق قانونی خود نمی توانید محروم کنید؛ تنها به این دلیل است که حضور ما را نمی تابید ؛ بدانید که ما به خاطر نام و نان قلم‌فرسایی نمی کنیم.

شما که مدعی همیشگی انتقادپذیری بوده و هستید چطور انتقاد یک رسانه را برنمی تابید؟
نکند مشاوران شما جرمی غیر از پرسش‌گری به ما نسبت داده‌اند؟!
حتماً شما هم شنیده‌اید که منصوبان‌تان بارها منتقدان را به زیر سؤال بردن آنچه خدمات دولت می‌نامند، متهم کرده‌اند.

جناب آقای استاندار! اجازه بدهید به شما یادآوری کنم هنگامی که کانت ـ معلم اخلاق ـ گفت: «جرأت کن بدانی» یک فرهنگ به‌ وجود آمد و پایه این فرهنگ سؤال کردن است و هیچگاه سؤال از بزرگتر در این فرهنگ استثنا نبوده و نیست، معلوم نیست زیردستان شما چرا «سؤال کردن» را به «زیر سؤال بردن» تعبیر می‌کنند؟ می‌بینید چه نسبت نامتقارنی است میان آنچه در باب انتقادپذیری مدعی آن هستید و آنچه بدان عمل می‌کنید!

بیایید با هم دعا کنیم خداوند همه ما را در شناخت حقیقت، که به تعبیر امیر‌مؤمنان(ع) از اموری سیاه بر سنگی سیاه در دل شبی سیاه، پنهان‌تر است، یاری رساند؛ می‌دانید پیامبر اسلام (ص) دعایش از خداوند متعال این بود که پدیده‌ها را آنچنان که هستند ببیند «اللهم ارنی الاشیاء کما هی» نه آنگونه که دوست دارد! سخن مردم را همانگونه که هست بشنود نه آن چنان که می‌پسندد.

کاروان رفت و تو در خواب و بیابان در پیش

وه که بس بی‌خبر از غلغل چندین جرسی

جناب آقای شریعتی ! در مطلع کلام اشاره کردم دوست و دشمن شما را حداقل در گفتار، اخلاق‌مدار می‌دانند، خبر دارید عده‌ای به توصیه مشاوران شما و به نام دفاع از استاندار و دولت در فضای مجازی چه می‌کنند؟
می‌دانید این عده دریدگی پیشه کرده‌اند و به نام حمایت از شما به منتقدان رسانه‌ای دولت و مخالفان دسته سیاسی حاکم بر قوه مجریه، اهانت می‌کنند؟
اگر بی‌خبرید، بدانید و به بداخلاقان یادآوری کنید.
«اَلاَدَبُ سَنَدٌ لِلفُقَراءِ وَ زَینٌ لِلاَغنِیاءِ».

قدر وقت ار نشناسد دل و کاری نکند

بس خجالت که از این حاصل اوقات بریم

جناب آقای استاندار! انکار واقعیت توسط شما و نزدیکان‌تان نمی‌تواند ما را از انجام رسالت‌مان منصرف و حتی دلسرد کند، باور کنید ناپختگان عرصه سیاست با چنین شیوه ، عملی غیر از این که به اعتبار و آبروی استاندار لطمه وارد کنند کار دیگری نمی‌توانند برای شما و دولت انجام دهند.

از هرچه بی‌خبر باشیم، یقین داریم می‌دانید چه کسی چه افرادی را با اراده شخصی و با بی‌اعتنایی به قانون به‌کار گرفته تا میان شما و مردم واسطه اطلاع‌ رسانی باشند، شما که باتجربه هستید و می‌دانید، چرا زیردستان خود را زنهار نمی‌دهید که بلاشک زمانی باید در برابر قانون پاسخ‌گوی عملکرد حقوقی خود شوند؟ هیچ فکر کرده‌اید با رفتن شما از این استان و نهایتاً به سر آمدن ناگزیر دوران دولت «تدبیر» چه سرنوشتی در انتظار قانون‌گریزان منتسب به دولت دوازدهم است؟
مبادا بی‌تفاوت بمانید و این غفلت‌زدگان را به حال خود رها کنید.
جناب آقای استاندار! قانون‌گریزی در مجموعه تحت مدیریت‌تان آشکار است و شما به عنوان امانتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی که بزرگترین مأموریت برای‌تان بی‌گمان اجرای عدالت است با کمال تعجب چشمان خود را بر روی آن بسته‌اید، در چنین شرایطی معلوم است رسالت رسانه‌ها «به عنوان نمایندگان مردم یا حداقل نمایندگان بخش عمده‌ای از افکار عمومی جامعه» در پاسداشت ارزش‌های نظام چیست؟

عفونت ریا و تملق به هر کجا وارد شود دیر یا زود همه را در بر گرفته و کل مجموعه را به ورطه هلاکت و سقوط می‌کشاند و تنها راه مقابله با این دردها، بر جای خود نشاندن کسانی است که دشمنان قسم خورده حریت و انسانیت‌اند و این صفات شایسته انسانی را سدی در برابر هواهای نفسانی خود قلمداد کرده و به زعم خود در صدد ریشه کن کردن آنها هستند.

جناب آقای شریعتی ! منصوبان شما باب گشوده سخن با رسانه‌های منتقد را که در ابتدای ورود به خوزستان باز کرده بودید مدت‌هاست بسته‌اند و این، برای یک مجموعه اجرایی آفت بزرگی است؛ شما به عنوان یکی از مسئولین نظام جمهوری اسلامی چه نقدپذیر باشید و چه نباشید این حق از کسانی که زبان به نقد شما می‌گشایند سلب نمی‌شود و گوش کردن به چنین نقدهایی برای شما تکلیف است چه بدان ملزم باشید و چه نباشید.

دوران صدارت شما بر امور استان هم، دیر یا زود به پایان خواهد رسید، باور کنید مردم خوزستان، هم فهیم هستند و هم کریم، از آنها به خاطر هرچه می‌توانستید انجام دهید و انجام ندادید و هرچه نباید انجام می‌دادید و انجام دادید پوزش بخواهید و طلب حلالیت کنید که اجل نزدیک است و فرصت همه ما اندک.

وقت آن رسیده که دامن سخن برچینم و از خداوند منان طلب کنم همه ما را به راه راست هدایت فرماید. «سعدیا بسیار گفتن عمر ضایع کردن است، وقت عذر آوردن است».

استغفرالله العظیم.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:انتشار یافته: يك نظر
 • دریس
  |
  |
  ۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۹
  سلام با سپاس از یادداشت خوب شما خواهشا از یادداشت های آلبوغبیش شادگانی بیشتر بگذارید .
 • نظرات بینندگان
  نام:
  ایمیل:
  * نظر:
  نظر سنجی

  آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

  Loading ... Loading ...
  تازه ترین اخبار
  آ نتورک