کد خبر: 36214
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۳/ فروردین/ ۱۳۹۸ - ۱:۱۱

متاسفانه آنچه در چند سال اخیر در شهرستان شادگان واضح و مبرهن است نبود زبان مشترک بین مردم و مسئولین ذیربط است.

خوزستان سرافراز/ امروز جمعه [دوم فروردین ماه سال ۹۸] در دومین روز سال جدید در یک فاتحه خوانی یک زن در حالی قربانی تیر سلاح کلاشینفک شد که طبق گزارش حاضرین تیر مستقیما به سینه ی این خانم اصابت کرده است.
بعنوان خبرنگار این وضعیت را بارها و بارها مورد انتقاد قرار دادیم ؛ لیکن باز هم شاهد اتفاق افتادن مکرر این معضل خانمانسوز هستیم.
بنا به نظریه کارکردی جامعه و در راس آن ها آبرل و همکارانش ؛ اگر جمعیت جامعه ای نابود یا پراکنده شود وجود جامعه آشکارا در خطر خواهد افتاد ،این امر زمانی رخ می دهد که جامعه چنان جمعیت خود را از دست دهد که ساختارهای گوناگونش از عملکرد بیفتد ؛ دوم این که یک جمعیت بی تفاوت، برای جامعه تهدیدی به شمار می آید.
اگر چه در این مقوله نمی خواهم به درجه بی تفاوتی این جماعت بپردازم ؛اما جمعیت جامعه در برخی موارد ممکن است چنان بی تفاوت گردد که اجزای گوناگون سازنده جامعه از عملکرد بیفتد و سرانجام سراسر جامعه فرو ریزد ؛ این همان جنگ “همه علیه همه ” در داخل یک جامعه است که مطمننا تهدیدی برای ادامه حیات آن جامعه به شمار می آید.

به شهادت رسیدن این زن بی گناه بر اثر تیراندازی های غیر عقلانه و تهی از هر گونه مبادء انسانی ، در شهرستان شادگان نشان از هم گسیختگی ،عدم انسجام و زیر پا قراردادن قانون است؛ که نیاز به تفحص و تحقیقات پژوهشی گسترده از سوی پژوهشگران اجتماعی ، مردم شناسان و جرم شناسان است.
باکمال تاسف معضل تیراندازی چند سالی است بر جامعه شادگان خیمه کرده و کار تا جایی رسیده که امروزه در اکثر مناطق به عنوان ارزش قلمداد می شود ؛ آنچه بیشتر ذهن هر انسان بیدار را آزار می دهد نفوذ این فکر در مخیله ی نوجوانان است که” تیراندازی کار بی باکان و مردان شجاع است ” آنچه سوال برانگیز می باشد و مایه تعجب است این که چرا چنین عمل تهی از هرگونه تمدن ، مدنیت ،لاابالی به قانون و پشت زدن به انسانیت مهار نمی شود؟

شاید ناامیدی نسبت به آینده و زندگی در شهرستان شادگان در تقابل آشکار با اساسی ترین جنبه های تفکر مدرنیته و ایمان به آینده ای سرشار از خوبی ها ، پیشرفت و قابلیت انسان در ایجاد دنیایی سرشار از صلح و آرامش است.
قانون اساسی کشور ، بخش حقوق و آزادی اساسی مردم در قسمت” مصونیت از تعرض “در نص صریح خود عنوان می کند :”حیثیت ، جان ، مال ، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است مگر در مواردی که قانون تجویز می کند ”
لذا یک سوال مشترک مطرح می شود ؛آیا ممکن است طبیعت یک شهروند شادگانی به گونه ای تعبیر شود که آرزوهایش برای آزادی ، کمال و عشق فراموش شود؟
یا ممکن است روزی فرا رسد که عاملان تیراندازی انسانیت خود را به طور کامل از دست دهند؟
یا ممکن است طبیعت خود مردم از چنان پویایی برخوردار شود و خود تلاش خواهند کرد که چنین اعمال به دور از انسانیت را از جامعه بیرون رانده و جامعه را به راه نجات هدایت کند.
متاسفانه آنچه در چند سال اخیر در شهرستان شادگان واضح و مبرهن است نبود زبان مشترک بین مردم و مسئولین ذیربط است.

پرداختن به عوامل چنین معضل جامعه شکن اجتماعی از حوصله این مقوله خارج است و نیاز به فرضیات و تحقیق علمی است ؛لیکن اگر گذرا به مساله نگاه کنیم برخی موارد کاملا آشکار و مبرهن است.
شهرستان شادگان با جمعیتی بیش از ۱۵۰ هزار نفر با رقم بالای ۴۰ درصد بیکاری فاقد هر گونه امکانات رفاهی است ؛ طوری که اگر یک تازه وارد به شهرستان قدم بزند آن را یک دهستان بزرگ تلقی می کند ؛ از جانب دیگر بافت قبیله ای و نبود یک معیار مشخص و مشترک در “درونی کردن ارزش ها ” که “دوگانه باوری ” را در نسل های مختلف بنیانگذاری کرده و بسیاری از امور دیگر که نمی توان به طور صریح به آن ها اشاره کرد.
از عوامل اساسی دیگر نگاه تبعیض آمیز ، غیر دقیق و فاقد هرگونه معیار شایسته سالاری شورای کار شهرستان در ادوار مختلف نمایندگان مختلف است که دقیقا زیر سلطه دفاتر آن ها قرار می گیرد و  عملا اکثر استخدام ها و پروژه های پیمانکاری از فیلتر دفتر نمایندگان می گذرد.

سوال ساده و بدیهی به راستی این همه فشنگ جنگی ازکجا تامین می شود ؟
چگونه وارد شهر می شود؟
چه کسانی فشنگ ها را توزیع می کنند؟
از کجا و چگونه به شادگان می رسند؟
و …

یکی از اموری که کار جرم شناسی را آسان می کند مکان یابی مناطق جرم خیز است برای همه آشکار است که معضل تیراندازی در شهرستان شادگان از کجا نشات می گیرد.

در پایان این سوال مطرح می شود که آیا تیراندازی در شهرستان شادگان به پایان می رسد ؟

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک