کد خبر: 36354
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۲/ فروردین/ ۱۳۹۸ - ۵:۱۳
علی ساری نماینده مردم اهواز در مجلس :

نماینده اهواز درباره وعده‌های دولت در قبال سیل‌زدگان گفت: بعد از گذشت سه سال هنوز وعده پرداختی بیمه برای خسارات سیل سال ۹۵ محقق نشده است. در سفر رئیس جمهور به خوزستان وعده‌هایی داده شد که امید داریم تحقق پیدا کند.

خوزستان سرافراز/ بارندگی‌های اخیر در مناطق مختلف کشور خرابی‌های زیادی به بار آورده و مشکلاتی را نیز برای مردم ایجاد کرده است؛ در این میان انتقادات جدی نیز به مدیریت بحران در این مناطق وارد شده است. از سوی دیگر دولت نیز با اتخاذ تصمیماتی، تسهیلاتی را برای مردم مناطق سیل زده درنظر گرفته است، تسهیلاتی که برخی معتقدند از همین حالا هم می‌توان پیش‌بینی کرد که به سرنوشت وعده‌های دولت درباره ریزش ساختمان پلاسکو دچار خواهد شد.

علت اصلی وقوع سیل اهواز لایروبی نکردن رودخانه کارون و کرخه است

در همین زمینه علی ساری نماینده مردم اهواز در مجلس به عنوان یکی از شهرهای سیل زده درمورد آخرین وضعیت این مناطق ؛ اظهار کرد: سامانه های بارشی که در خود استان و همچنین استان‌های همجوار مستقر است و نیز روان آب هایی که از تمام استان های همجوار به اهواز می ریزد شرایط خاصی را ایجاد کرده است و در نتیجه ظرفیت سدها پر شده و بالاجبار باید نسبت به خالی کردن آب و هدایت آن به پایین دست اقدام شود.

ساری، علت اصلی وقوع سیل در اهواز را عدم لایروبی رودخانه کارون و کرخه و سایر رودخانه‌های موجود دانست و اضافه کرد: تمامی شرایط بحرانی رقم خورده ناشی از سهل انگاری است. در سال گذشته به دلیل سیاست های غلط انتقال آب، آب در رودخانه‌های اهواز خشک شده بود که با لایروبی رودخانه‌ها این نقص بیشتر عیان می ‌شد و به جهت پوشاندن این نقص، لایروبی صورت نگرفت، در نتیجه این شرایط بحرانی به وجود آمد و اکنون که در این شرایط روان آب‌ها جاری شده است فاجعه ای بدتر از کمبود آب به وجود آورده است که نه تنها استان خوزستان و استان های همجوار را تهدید می‌ ‌کند بلکه کار از تهدید گذشته و خسارات بسیاری را به جا گذاشته است. به طور کلی بهترین راه ‌حل برای پیشگیری از وقوع سیلاب لایروبی رودخانه ها است که بارها بر این مسئله تاکید ویژه داشته ام.

وی در ادامه گفت: در اهواز حدود هشت روستا کامل دچار آب‌گرفتی شده و زمین های کشاورزی به زیر آب رفته است، در حوزه پایین دشت نیز آب رودخانه به سمت زمین های مردم و مناطق مسکونی کشیده شده است.

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی حضور مدیران کشوری و استانی را در مناطق سیل زده مورد تقدیر قرار داد و اظهار کرد: کارنامه مدیران در خروجی مدیریت بحران دیده می شود؛ ممکن است فردی زحمت زیادی بکشد اما آنچه در میدان دیده می‌شود شرایط خطرساز زمین های پایین دست و به زیر آب رفتن بخش مهمی از زمین های بالادست اهواز است، بنابراین عملکرد مجموعه مدیریت بحران با مشاهده این وضعیت مورد قضاوت قرار می گیرد.

ساری درباره وعده های دولت در قبال سیل زدگان، با اشاره به اینکه بعد از گذشت سه سال هنوز وعده پرداختی بیمه برای خسارات سیل سال ۹۵ محقق نشده است اظهار کرد: در سفر رئیس جمهور به مناطق سیل زده استان خوزستان، مردم این مناطق مورد تفقد قرار گرفته و مقام عالی دولت دستوراتی را در راستای پیگیری و اقدام مدیران جهت پرداخت خسارات صادر کرد که امید داریم تحقق پیدا کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: لایروبی نکردن رودخانه ها به ویژه کارون و کرخه و نبود سیل بندها به شکل متناسب با شرایط موجود، وضعیت نابسامانی را به وجود آورده است. متاسفانه در این شرایط عده ای تلاش دارند در جلسات رسمی اعداد غیر واقعی را مطرح کنند که در واقعیت بخشدار و فرماندار مربوطه آن را نقض می کنند. از افرادی که پشت میزهای سالن جلسات برای مردم نظرپردازی می کنند می خواهم شرایط خاص مردمی که با بحران دست و پنجه نرم می کنند را در نظر بگیرند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک