کد خبر: 36360
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: 2/ آوریل/ 2019 - 12:24
علی عبدالخانی؛

اینکه برنامه ی رییس جمهور و معاون اول ایشان بدون دیدار با اصحاب رسانه ها تدوین می شود‌ به معنای آن است که تنها روزنه ی کسب اطلاع دولت از جزییات مربوط به سیل، همان آمار و بیانیه های رسمی دولتیها باشد که بدون هیچ تردیدی این روزنه نمی تواند بسیاری از حقایق مربوط به شرایط کیفی و نقاط ضعف عملکرد مسئولان را منعکس کند.

خوزستان سرافراز/سید حسین موسوی در تحلیلی نوشت: ” در رابطه با سیل خوزستان، میان آنچه مسئولین اعلام می کنند و واقعیات موجود تفاوت زیادی وجود دارد و چون فعالان و اصحاب رسانه فرصت دیدار و تبیین حقایق به رییس جمهور و معاون اول ایشان‌ را نداشتند بنابراین همان مواضع و ادعاهای مسئولین مختلف استانی ملاک عمل و نظر مقامات ارشد دولتی قرار می گیرد…”

در رابطه با این‌ اظهارات باید گفت که تحلیل فوق عین حقیقت است و بحران موجود که در معنای واقعی کلمه نابودگر بخش کشاورزی استان و بسیاری از روستائیان است، قابلیت تبدیل شدن به یک سکوی پرتاب به سمت پُستهای بسیار ارشدتر درون یا فرا سازمانی برای برخی مسئولان باشد.

متاسفانه لحظه ای نمی گذرد مگر آنکه در آن خبری از تصمیمات و اقدامات مسئولان مختلف به گوش نرسد. این درحالیست که وقتی به سراغ سیل زدگان می رویم، می بینیم که بسیاری از آن اقدامات به فعلیت یا به مرحله ی عمل نرسیده است.

شاید دلیل اصلی اینکه مسئولان محلی، که گوی سبقت در گسیل امکانات و تجهیزات و ادوات به مناطق سیل زدگان را از همدیگر می ربایند، این باشد که می دانند ملاک دولتیان مرکز نشین در نمره دهی نهایی به آنها، همان اطلاعیه ها و بیانیه های پر شور و پر تصویر است و همین آمار و ارقام قرار است مبنای ارزشیابی عملکرد مدیران قرار گیرد بنابراین تمام تلاششان را بر برجسته سازی نقش رسانه ای – نمایشی فعالیتها متمرکز می کنند و از این راه پیام مهم خواسته شده که همانا *تلاش ایثار گونه ی دستگاه های مربوطه* را به مرکز منعکس می کنند و از این رهگذر پاداش ارتقایی ویژه ی خود را هم دریافت می کنند.

اینکه برنامه ی رییس جمهور و معاون اول ایشان بدون دیدار با اصحاب رسانه ها تدوین می شود‌ به معنای آن است که تنها روزنه ی کسب اطلاع دولت از جزییات مربوط به سیل، همان آمار و بیانیه های رسمی دولتیها باشد که بدون هیچ تردیدی این روزنه نمی تواند بسیاری از حقایق مربوط به شرایط کیفی و نقاط ضعف عملکرد مسئولان را منعکس کند.

بعنوان مثال می توان به سبقت گیری دستگاههای دولتی در رابطه با زلزله ی کرمانشاه ( سرپل ذهاب ) اشاره کرد که سرجمع کمکها و اقدامات مندرج در اطلاعیه های دستگاههای دولتی و شهرداریها و سایر موسسات عمومی می توانست ۱۰ برابر مساحت مناطق زلزله زده را آباد و خرم، و به همان میزان از جمعیت مصیبت زده را پوشش کامل دهد اما در نهایت مشخص شد که بسیاری از آن امار و ارقام و اطلاعات، چیزی جز نوعی ” خالی بندی رسمی ” به قصد بهره بهرداری و انتفاع نبوده است.

واقعیت امر آن است که در این صف آرایی پر تزاحم تبلیغاتی و بیانیه نویسی، هیچ کس به نقش مردم در ساخت سیل بندها و تقویت آنها و تحمل فشارها اشاره نمی کند؟در این وانفسای رقابت های نوشتاری کدام منسوب سازمانی قرار است بررسی کند که مثلاً فلان دستگاه فلان تعداد بسته ی خوراکی، پتو و سایر اقلام مورد نیاز را میان آسیب دیدگان سیل توزیع کرده است؟ اصلا توزیعی به این مقدار یا بسیار کمتر در کار بوده است؟

مرکز نشینان که تنها وظیفه شان نمره دادن به اصحاب بیانیه ها است، چه می دانند که ادعاهای مندرج در آن بیانیه ها و صورتجلسات مالی تایید شده تا چه اندازه صحیح بوده است؟ بنابراین می توان گفت: آنچه در حال اتفاق است یک فرصت طلایی برای کسانی است که در شرایط عادی فرصتی برای ارتقای مالی و سازمانی و پرش به سمت مدارج عالیتر نمی یافتند.

آینده ی نه چندان دور صحت و سقم این تحلیل را به اثبات می رساند. به امید اینکه نهادهای نظارتی مانع تبدیل شدن سیل خوزستان به یک فرصت برای برخی بیانیه سازان حرفه ای شوند و با آرزوی اینکه شرایط بسیار سخت سیل در روزهای پیش رو بویژه روز ۱۳ فروردین و پس از آن با کمترین محنتها و خسارات برای مردم سپری شود، این سخن را به پایان می بریم.


برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین اخبار