کد خبر: 36671
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۸/ فروردین/ ۱۳۹۸ - ۷:۲۷
به بهانه عادی جلوه دادن اوضاع ؛

مدت هاست كه مردم مظلوم خوزستان به سبب طمع و بی تدبيری مسئولان اجرائی و سوء استفاده برخی سياسيون نانجيب با مشكلات عديده ای دست و پنجه نرم می كنند و درد و رنج های فراوانی را با جان و دل تحمل می كنند.

خوزستان سرافراز/ حسن سلامت دوم – روزنامه نگار خوزستانی؛ هر اتفاق ناگوار و نادری كه قرار است در كشورمان به وقوع بپيوندد با اطمينان از خوزستان آغاز می شود.
بيكاری، گرد و غبار وحشتناك، مشكلات زيست محيطی، بيماری های لاعلاج، انتقال آب، خشكسالی، باران های اسيدی، سيلاب های ويرانگری كه يك استان را نابود كند و حتی بحران های مديريتی نمونه هايی از مشكلات و معضلاتی هستند كه همگی از خوزستان وارد كشور شده اند.
آری خوزستان مدت های مديدی است كه رنگ خوشی به چشم نديده و از مشكلات عديده ای رنج می برد.
كسانی كه از بيرون نام خوزستان به گوششان می رسد ناخوداگاه نفت و پول جلوی چشمشان ظاهر می شود و منظره زيبايی را در ذهن خود متصور می كنند.
وقتی شهروندان ديگر استان ها در فضای مجازی و رسانه ها،كارون، خودروهای اروندی و … را می بينند اينگونه فكر می كنند كه خوزستانی ها روی پول نفت نشسته و در حال عيش و نوش و … هستند.
آری هموطن اگر ما هم در اين استان فراموش شده و فلاكت زده به دنيا نمی آمده و زندگی نميكرديم اگر اين گونه اخباری را در مورد خوزستان می شنيديم قطعا مثل شما فكر می كرديم ولی آن گونه كه در رسانه ها ميبينيد يا ميشنويد حال خوزستان خوب نيست.
مدت هاست كه مردم مظلوم خوزستان به سبب طمع و بی تدبيری مسئولان اجرائی و سوء استفاده برخی سياسيون نانجيب با مشكلات عديده ای دست و پنجه نرم می كنند و درد و رنج های فراوانی را با جان و دل تحمل می كنند.
هر روز مردم مظلوم و شريف خوزستان معضلی به مشكلاتشان اضافه می شود، مشكلاتی از قبيل بيكاری، گرد و غبار وحشتناك، مشكلات زيست محيطی، بيماری های لاعلاج، انتقال آب، خشكسالی، باران های اسيدی و سيلاب های ويرانگری كه يك استان به عظمت خوزستان را زمين گير كرده و كشاورزان و مردم بيگناه روستاها و حتی شهرهايش را آواره كمپ و پادگان ها كند.
نميخواهم در مورد نحوه هزينه كرد درآمدهای عظيم نفتی خوزستانی كه بودجه ٨٠ درصد كل كشور را تامين ميكند سخنی بيان آورم ولی ميخواهم در مورد منشاء همه مشكلات خوزستان كه همانا سوء مديريت و بی تدبيری است توضيحی بدهم.
مدت هاست بی تدبيری مسئولان اجرائی و بحران های مديريتی باعث شده اين استان زرخيز، پُر پتانسيل و بی همتا حيات خلوت برخی دولت ها و سياسيون نانجيب شود.
بيكاری در استانی كه ٨٠ درصد از درآمدهای كل كشور را تامين می كند، خشكسالی، گرد و غبار و مشكلات زيست محيطی در خوزستانی كه بيش از ٦٠ درصد رودهای كشور در آن جاری هستند، افزايش بيماری های خطرناك و لاعلاجی از قبيل سرطان های خون، ريه، پوست، قرنيه چشم و مواردهای ديگر كه تا همين چند سال حتی يك مورد هم نداشتيم، باران های اسيدي كه بر اثر آلودگی های كارخانجات صنعتی، نيروگاه های توليد برق و … و تاكنون حتی يك نمونه از آن ها را در هيج جای كشور مشاهده نكرده ايم و اكنون نيز با سيلابی ويرانگر روبرو شده ايم كه ابعاد تخريب آن فقط در خوزستان قابل مشاهده است و بس، منطقی و عادی نيست!
شايد بعضی ها با خود بگويند پس سيلاب در لرستان را با خوزستان مقايسه كنيد، اگر بخواهيم سيلاب لرستان را با خوزستان مقايسه كنم فقط ذكر چند نكته كوچك همه ی خوانندگان را در قبول اين موارد تسليم می كند، ميزان تخريب سيلاب به غير از شهرهای معلولان، پل دختر و چند روستايی كه هم اكنون بازسازی آن ها آغاز گرديده نسب به شدت سيلابی كه همه شهرهای خوزستان را درگير خود كرده و همه روستاها را به زير آب برده و همه ی شهرها استان با وجود سيل بندهای خيلی بلند و مرتفع هنوز در محاصره قرار داشته و حتی خطر ورود آب مردم شهرها را از جمله مركز استان يعنی اهواز را تهديد می كند قابل قياس نيست، آيا در استان لرستان به اندازه خوزستان سد داريم!؟ آيا ديگر جای خالی برای فرستادن آب هايی كه روستاها و شهرها را محاصره كرده است وجود دارد؟
ظرفيت تكميل و همه دشت های خوزستان زير آب رفته اند، با وجود اين همه بارندگی هنوز گرد و غبار ول كن نيست و قطعی آب امان مردم را بريده است، به قول يكی از دوستان از هوا و زمين مورد حمله قرار گرفته ايم.
در ايام نوروز كه مردم خوزستان ميخواستند لحظه ای مشكلات و بدبختی های خود و استان را فراموش كرده و به تفريح و مسافرت فكر كنند سوء مديريت در استان آن چنان بلايی را بر سر مردم فرود آورد كه همه فقط به حفظ جان خود و بستگانشان فكر ميكنند.
سيلاب ويرانگر خوزستان به دليل سوء مديريت و بی تدبيری ابعاد وحشتناكی با اين وسعت پيدا كرده است.
اگر آقايان تصميم گير، پيش بينی ها و وظايف اصلی خود را جدی ميگرفتند قطعا با اين هجمه ويرانگری مواجه نبوديم.
كسی منكر تلاش شبانه روزی اكثر مديران دولتی نيست ولی اين آقايان مدير شدند تا با مديريت و برنامه ريزی از مردم قبل از وقوع حوادث محافظت كنند نه بعد از حوادث! به قول شاعر كه ميگويد نه نوش دارو بعد از كشتن سهراب!!!
مشكلاتی كه هم اكنون خوزستان و مردم شريف آن را درگير خود كرده قطعا به دليل بی تدبيری تصميم گيران ارشد استان و انتصاب مديران ضعيف، ناتوان و ناكارآمد در راس ادارات دولتی است.
در اين سيلاب اگر مردم، نيروهای جهادی، سپاه پاسداران، بسيج و ارتش نبودند قطعا عمق و وسعت فاجعه بزرگتر می شد.
سازمان هواشناسی با صدور اطلاعيه ای برای روزهای پيش رو بارندگی های قابل توجهی برای استان و حوزه های كرخه و دز پيش بينی كرده و با اين توصيف كه ظرفيت سدها تكميل شده و بازهم بارندگی داريم هنوز هم خطر سيلاب شهرهای استان را تهديد می كند.
چيزي كه بيشتر از همه شهروندان و رسانه ها را به شدت ناراحت كرده، عدم صداقت و اطلاع رسانی صحيح و به موقع مديران استان در زمان بحران است.
به دليل بی تدبيری و سوء مديريت مديران ارشد استان در سيلاب امسال اكثر زمين های كشاورزی، روستاها و بخشی از شهرها به زير آب رفتند و آقايان در كمال تعجب از كنترل اوضاع سخن به ميان می آوردند!
بايد به اين مديران نابخرد و بی تدبير گفت اگر اوضاع تحت كنترل بود كه دار و ندار روستائيان و زمين های كشاورزی كشاورزان مظلوم نابود نمی شد، اگر مديريت ميشد آب با اين هجم اهواز را تهديد نميكرد و دور تا دور آن را حصار نميكشيدند!!!
با همه اين توصيفات ديروز خبری از سوی آموزش و پرورش و استانداری خوزستان مخابره شد كه به شدت شهروندان و اهالی رسانه را نگران كرده است و آن نيز بازگشايی مدارس و جاده ساحلی شهر اهواز در وسط بحران است!
در اين وضعيت بحرانی كه همچنان سيلاب شهرهای استان از جمله اهواز تهديد ميكند برخی مديران برای عادی جلوه دادن اوضاع اقدام به بازگشایی مدارس و جاده ساحلی در بحران فعلی را داده اند!
بايد به اين مديران بي تدبير و نابخرد گفت با سوء مديريت روستاها و زمين های كشاورزی را نابود كرديد حداقل با آرامش خانواده ها و جان دانش آموزان بازی نكنيد!
در حال حاضر اكثر جاده های ساحلی به دليل طغيان رودخانه زير آب رفته و بسته هستند و شهر اهواز را با ترافيك های بسيار سنگين مواجه ساخته است حال اگر برای عادی جلوه دادن اوضاع، جاده ساحلی را كه هم اكنون زير آب يا در محاصره آب است و به نظر كارشناسان فنی و عمرانی هر لحظه امكان ريزش و نشست قسمت قابل توجهی از آن وجود دارد بازگشايی كنند و حادثه ناگواری اتفاق بيفتد مسئوليت آن برعهده چه كسی است؟
اگر خدايی ناكرده در اوج ورود يا خروج دانش آموزان حوادث غير مترقبه ايی صورت بگيرد و جان دانش آموزان را به خطر بياندازد چه كسی پاسخگو است؟
البته استاندار خوزستان در توجيه تخليه روستاها و شهرها همواره بر اولويت حفظ جان شهروندان تاكيد داشت ولی در مورد تصميم اخير در بازگشايی جاده ساحلی و مدارس برخی شهرها از جمله اهواز ابهاماتی وجود دارد كه اميد ميرود مسئولان حداقل به شعارهای ديروز خود مبنی بر اولويت حفظ جان شهروندان پايبند باشند و بدانند قطعا بعد از سپری شدن اين بحران مردم و كشاورزان از طريق قوه قضائيه حق و حقوق پايمال شده خود را خواهند گرفت و مديران بی تدبير را به سزای اعمالشان خواهند رساند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک