کد خبر: 37031
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۹/ اردیبهشت/ ۱۳۹۸ - ۷:۲۴
سخنی با شهردار جدید اهواز:

بروکراسی اداری، اعمال سلیقه‌های شخصی، پیچیدگی‌ها و سردرگمی‌هایی که گریبان‌گیر مردم بی‌گناه شده است، روند امور را در شهرداری به‌شدت کند و متوقف کرده به‌نحوی که سرمایه‌گذار را از دور فراری می‌دهد و کارآفرینی را به بن‌بست می‌کشاند.

جناب آقای موسی شاعری، شهردار محترم اهواز

اکنون که بر اثر تیز هوشی اعضای شورای شهر، سکان مدیریت شهری را به دست گرفته اید،به‌عنوان یک خبرنگار که به ‌دلیل داشتن قلم آزاد و برخوردار بودن از نعمت آزادگی و غیروابستگی، از سر صدق، چند کلامی را عرضه می‌دارم، باشد که مورد بررسی، تحقیق و دقت‌نظر قرار گیرد و در راستای منافع عمومی شهروندان استفاده شود.

۱/جناب آقای شهردار؛اخیراً بر همگان آشکار شده است، ظهور شمار اندکی از باج‌خواهان داعش‌صفتی است که با ابزار فضای مجازی دکان ویژه‌خواهی راه انداخته و به بهانه حرف‌های کارشناسانه؛ سعی در گرفتن امتیاز از شهرداری دارند و شوربختانه در بدنه شهرداری نفوذ موذیانه کرده‌اند.
اجازه ندهید باج خواهان بدسابقه و سیاه‌کار، شهرداری را احاطه کنند و باند و شبکه مافیایی راه بیندازند.عملکرد قابل مشاهده شما می‌تواند بهترین و تاثیرگذارترین عامل در همراه کردن شهروندان با خود باشد.

۲/راه و روش ارائه آگهی‌های به رسانه‌های نورچشمی و در مقابل خرید تیتر و … که در اکثر شهرداری های کشور معمول شده را به‌ کلی معدوم و مدفون کنید چراکه این حرکت زشت و نفرت‌زا از نگاه مردم دور نمانده و تبعات منفی متعددی را به‌دنبال داشته است و در برقراری عدالت در این مورد اقدامات جدی و ملموس را عملی کنید.

۳/وضعیت نظافت و زباله‌گیری به‌ویژه در معابر هسته مرکزی شهر درخور شأن کلانشهر اهواز نیست.در ایام تعطیلات نوروز یکی از همکارانم که در تهران سکونت دارد برای اولین بار به اهواز سفر نمود؛ بعد از گشت و گذار در خیابان های اهواز سوالی از بنده پرسید ( این شهر ؛ شهردار دارد!؟)غیر از سکوت ؛ پاسخی بر زبانم جاری نشد.!

۴/بروکراسی اداری، اعمال سلیقه‌های شخصی، پیچیدگی‌ها و سردرگمی‌هایی که گریبان‌گیر مردم بی‌گناه شده است، روند امور را در شهرداری به‌شدت کند و متوقف کرده به‌نحوی که سرمایه‌گذار را از دور فراری می‌دهد و کارآفرینی را به بن‌بست می‌کشاند.

۵/ترویج فرهنگ چاپلوسی، ترس و وحشت از اظهارنظر باید جای خود را به فضای مساعد برای نقدهای سازنده دهد.زمانی از خلاقیت‌ها و توانمندی‌ها بهره برده می‌شود که تمام ظرفیت‌ها به میدان آیند و انحصار و ویژه‌خواهی از میان برود و گردش نخبگان درعمل محقق شود.

۶/پیشگیری از ساخت و سازهای غیر اصولی و از همه مهمتر، تخریب و ویرانی بناها و بافت تاریخی.
همکاری تنگاتنگ شهرداری با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در جهت حفظ و احیای بناهای تاریخی.

۷/وجود انبوه ساختمانهای ویرانه و نیمه ویرانه در بافت شهری، مناظری بس آزار دهنده را در پیش دیدگان شهروندان برجای می نهد و شوربختانه این ساختمان ها به زباله دانی برای معتادان جهت استعمال مواد مخدر تبدیل شده است .از اینرو می توان با هماهنگی با صاحبان املاک نسبت به تسطیح و یا دیوار کشی آن اقدام نمود.

۸/سالهاست شهر اهواز به دلیل نداشتن مراکز تفریحی و رفاهی تبدیل به شهری شده که از لحاظ داشتن چایخانه های سنتی؛ کافی شاپ و ده ها نام مشابه دیگر شاید در میان شهرهای ایران نمونه باشد.چون هیچ جای تفریحی وجود ندارد ، بسیاری از مردم با حضور در بوستان های ، میادین و فضاهای سبز اوقات فراغت خود را می گذرانند که استفاده از قلیان به عنوان یکی ازتفریحات ناسالم بین برخی از خانواده ها و به خصوص جوانان سیمای نازیبایی را از شهر به نمایش می گذارد.

۹/بسیاری از شهرهای ایران ازجمله: تهران، شیراز؛ مشهد و اصفهان، فرهنگسراهایی دارند که جوانان با هر سلیقه و خواسته به آن روی می آورند و بخش مهمی از اوقات سودمند خود را در آن به سرمی برند و به رشد و اعتلای فرهنگ دیار خود یاری می رسانند.در بحث فرهنگسراها در سطح شهر چه از لحاظ کیفی و چه از نظر کمی دچار کمبود هستیم و وضعیت پیشرفت فیزیکی احداث تعدادی از فرهنگسراها مناسب نیست.

۱۰/تعداد مکان های ورزشی در اهواز کم است .می توان زمین هایی را در گوشه و کنار شهر در اختیار سازمان ورزش و جوانان گذاشت تا با استفاده از بودجه های استانی و همیاری شهرداری، فضاهایی را ساخت تا هزاران نوجوان و جوان سرگردان اهوازی با تفریحات سالم، هم روز خود را سپری کنند و هم جامعه ای سالم داشته باشیم.

۱۱/نگارنده در گذشته بارها بر ضرورت زیباسازی نمای خیابان های شهر اهواز تأکید کرده ام ، ولی کو گوش شنوا. اکنون در و دیوار شهر اهواز آکنده از آگهی های ریز و درشت و رنگارنگ کاغدی وحتی نوشتاری مانند تخلیه چاه و … است که چهرۀ داخلی شهر را بسیار نازیبا کرده است؛ ازینرو خوب است در این زمینه تدبیری اندیشیده شود.

۱۲/ضرورت طراحی مبلمان شهری ، یکی دیگر از مواردی است که چهرۀ شهر را دگرگون و زیبا می کند.اکنون لازم است حداقل در خیابان های مرکزی شهر بویژه خیابان های امام خمینی ، طالقانی ،سلمان فارسی ؛ سی متری و ۲۴متری نمای کلی مبلمان شهری اصلاح شود. چیزی که اکنون دیده می شود، شبیه یک مرکز استان نیست.برای نمونه مبلمان شهرهای اصفهان دیده شود.

۱۳/خیابان و کوچه های اهواز در شب ها بسیار تاریک و دلگیر است.حتی در محله های پر جمعیت و پر رفت و آمد انگار زمان جنگ است و خاموشی حکمفرماست.

۱۴/به نظر می رسد که این وضعیت نامطلوب و کیفیت نامناسب خیابانها در شأن مرکز استان نیست و در برخی موارد منجر به خسارات جانی و مالی به مردم و شهروندان شده که نارضایتی و گلایه مندی مردم را در پی داشته است، بنابراین می طلبد چاره ای اساسی بیندیشند و اقدامات جدی در این زمینه انجام شود.

توصیه اخر به اقای شهردار اینکه عزل و نصب از حقوق طبیعی شماست و کسی حق اعتراض ندارد ولی یادتان نرود اگر کسی عزل می‌شود جایگزین آن باید آدم  کاردان و توانمند باشد.به هر حال بايد دانست كه گاهی خيلی زود دير می ‌شود و زمان و فرصت‌ها به سرعت در حال گذرند و جبران مافات مشکل‌؛ لذا شايسته است شاخص‌های علمی‌، تخصصی‌، تجربه و شايستگی برای انتصابات آينده مديران در شهرداری مد نظر قرار گيرند چرا كه ادامه‌ی روند كنونی نتيجه‌ای جز دلسردی مردم اهواز كه اميد فراوانی به رفع مشكلات‌شان دارند در پی نخواهد داشت.
آقای شهردار ؛ فرصت آزمون و خطا ندارید.

(و مکروا و مکر الله والله خیر الماکرین)

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک