کد خبر: 37126
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۳/ خرداد/ ۱۳۹۸ - ۲:۱۷

وقتی صحبت از ویروس می شود اغلب ما تصاویری از بیماری های بسیار خطرناک و آسیب زا را به ذهن می آوریم. اما جالب است بدانید برخی از  ویروس ها وجود دارند که می توانند تصاویری زیبا خلق کنند.

به گزارش سرویس خواندنی های خوزستان سرافراز، یکی از ویروس های شناخته شده که گیاهان را آلوده می کند، ویروس موسوم به “شکستگی گل لاله” است. ویروسی که این روزها کاربردهای تجاری دارد. اما در سال ۱۶۳۷، باعث ثروت و ورشکستگی دو گروه شد.

در سال ۱۶۳۷ نخستین نمونه ها از گل های لاله با یک نوع رنگبندی نادر دیده شد. این گل های هلندی رنگ های پررنگ تر از حد معمول و آمیخته به یکدیگر داشتند و نسبت به گل های لاله معمولی متفاوت بودند. این موضوع یک طوفان تجاری و عطش دیوانه وار برای خرید گل لاله  ای شد که مبتلا به ویروس بود.

وضعیت تا حدی عجیب و خنده دار شد که تنها در یک ماه فروش این گل ها به اندازه  فروش یکسال افزایش یافت و گل های مبتلا به ویروس با مبلغ معادل فروش ۱۰ تا ۱۵ میلیون دلاری، رکورد زدند. تا پیش از این ماجرا نیز گل های لاله از محبوب ترین و با ارزش ترین گل های هلند بودند اما عمدتا گل ها رنگی یکسان و ساده داشتند. به همین دلیل بود که گل های ویروسی به علت رنگبندی خاص خود، به سرعت به کالایی لوکس بین مردم تبدیل شدند.

تب و تاب خرید این گل تا حدی بالا رفت که مردم شروع به فروش اموال، پس انداز زندگی و هر چیز دیگری می کردند تا بتوانند گل های بیمار بیشتری را بخرند و بفروشند.  بسیاری از تاجران سرشناس به سرعت کالاهای غیر ضروری انبارهای خود را به گل تبدیل کردند و با چند معامله سریع ثروتی چشمگیر به هم زدند.

در عرض یک ماه، قیمت این گل ها نزدیک قیمت طلا شد،  قیمت ها چنان زیاد بود که واضح بود نرخ ها نشان دهنده ارزش واقعی لاله ها نیستند.  افراد با تجربه، پیش از سقوط بازار به تجارت لاله پایان دادند اما بی تجربه ها با هدف کسب سود بیشتر لاله انبار کردند و زمانی که قیمت ها سقوط کرد ناگهان ورشکسته شدند.

ماجرای سقوط قیمت ها هم ساده بود، بالاخره مشخص شد این ویروس چندان نایاب و دست نیافتنی نیست و می توان با قلمه زدن و شرایط آزمایشی میلیون ها لاله با رنگبندی عجیب داشت.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک