کد خبر: 37153
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۵/ خرداد/ ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
از سوی یکی از پژوهشگران شرکت ملی حفاری ایران محقق شد

یکی از پژوهشگران و مخترعان شرکت ملی حفاری ایران در تازه ترین دست یافته های خود موفق به ابداع روش جدیدی برای درمان زخم های مزمن نظیر زخم دیابتی، زخم بستر، سوختگی و زخم های سرطانی شد. 

به گزارش خوزستان سرافراز؛ دکتر اصغر صادق آبادی در توضیح بیشتر در این باره گفت: این روش استفاده از لارو درماني و مهندسي بافت پوست است که توسط محققان مهندسي پزشكی دانشكده علوم و فناوری های پزشكی واحد علوم و تحقيقات تهران برای اولین بار در کشور ابداع گردیده است.

وی با اشاره به اینکه این روش را زیر نظر دو استاد دانشگاهی دکتر نجم الدين و دکتر آصف نژاد ابداع نموده، افزود: مدتی است که لارو درمانی در جهان در حال انجام می باشد اما ایده استفاده تلفیقی از لارو درمانی و مهندسی بافت، اولین بار توسط این محققان مطرح شد.

صادق آبادی با این یادآوری که لارو درمانی در سال ۲۰۰۴ میلادی توسط FDA مورد تائيد قرار گرفت و در سال های قبل نیز در ايران فعاليت هایی در این خصوص انجام شده بود، اظهار کرد: مشكل اصلی زخم های سخت، خطر عفونت، عمق آنها و از دست رفتن بافت مي باشد.

این پژوهشگر توضیح داد: در افراد ديابتی براثر حادثه هاي خيلی كوچك زخم هایی ايجاد می گردد كه منجر به زخم هاي عفونی و بزرگ تبدیل مي شود و به روش های معمول پزشكی جواب نمی دهد تا جایی که در موارد متعدد به علت عفونت شديد پزشكان ناچار به قطع عضو مي گردند.

وی ادامه داد: مورد ديگر استفاده از لارو مگس، معالجه زخم بستر است. افرادی كه سكته كرده اند و به طور دائم در بستر به سر مي برند يا در افراد فلج و با ضايعات نخاعی زخم های عفونی عمیق و سخت ايجاد مي شود که با استفاده از لارو مگس سبز به همراه مهندسی بافت به طور سريع و معجزه آسا انواع زخم هاي بستر مورد درمان قرار می گیرد.

صادق آبادی گفت: به جز موارد پیش گفته اين روش برای درمان آبسه، زخم هاي پوستی، عفونت استخوان، زخم های سوختگی، قانقاريا و آسيب های جنگي قابل استفاده است.

این پژوهشگر افزود: در لارو درمانی از گونه ای مگس موسوم به Lucilia Sericata استفاده مي شود. براي درمان زخم هايی كه حالت عفونت شديد دارند از روش های متداول پزشكی كه انجام جراحی و خارج كردن بافت هاي عفوني و بافت نكروزه است استفاده به عمل می آید.

وی اظهار کرد: در اين روش جراح هر قدر كه تلاش نمايد همراه با برداشتن بافت نكروزه قسمتي از بافت سالم را هم بر مي دارد يعني به جای اينكه زخم كوچك شود، بزرگ تر مي گردد. اما در روش لارو درمانی، لاروها فقط به بافت های مرده حمله مي كنند.

صادق آبادی گفت: در اين روش نياز به بيهوشی و بستری شدن و جراحی بيمار نيست. لذا بسيار ارزانتر از روش هاي معمول پزشكی است ولی تاثير آن به مراتب از روش هاي پزشكی شامل جراحی و آنتی بيوتيك تراپی بيشتر است.

ابداع کننده این روش افزود: لاروها سه فعاليت اساسی بر عهده دارند برداشتن بافت مرده، گند زدايی و بهبود زخم. از طرفی راههای عای مرسوم برای مقابله با از دست رفتن بخش زيادی از پوست، پيوند از پوست فرد ديگری يا يک جسد است. نقطه ضعف اين روش نبود پوست کافی برای اين کار است، در حالی که احتمال موفق نبودن عمل و نپذيرفتن پوست جديد توسط بدن يا عفونت نيز وجود دارد.

وی ادامه داد: زمانی که مقدار بسيار زيادی از پوست فرد، آسيب ديده اين روش با مشکل مواجه مي شود و در اینجا مهندسی بافت که به معنی توسعه و تغيير در زمينه رشد آزمايشگاهی سلول‌ها در بافت و يا عضو است جايگزينی و ترميم قسمت آسيب ديده بدن با این روش درمان می شود.

صادق آبادی اضافه کرد: در مهندسی بافت ابتدا يک ماده متخلخل به عنوان ماتريکس خارج سلولی يا داربست برای رشد سلول‌ها تهيه شده و سپس عوامل رشد بر روی آن قرار می‌گيرد. پس از رشد مناسب سلول‌ها در فضای تخلخل‌ها، داربست از محيط آزمايشگاه به درون بدن موجود زنده منتقل می‌شود.

این پژوهشگر تصریح کرد: برای تهيه بافت پوست از روش طراحی و رشد بافت‌ انسانی مصنوعی در خارج از بدن برای کاشت بعدی جهت جايگزينی بافت‌های پوستي ناسالم استفاده مي شود. مشكل اصلی زخم های سخت، خطر عفونت، عمق آنها و از دست رفتن بافت مي باشد به طوری كه گاهی اوقات آنچنان شديد و گسترده مي شوند كه منطقه وسيعی از پوست از بين رفته و بافت هاي زيرين آن بدون حفاظ می مانند.

وی گفت: در اين موارد ممكن است بدن نتواند بافت جديدی را براي حفاظت جايگزين نمايد، لذا بهترين روش برای درمان زخم های سخت استفاده تلفيقی از لارو درمانی براي پاك كردن زخم از بافت هاي مرده و عفوني و استفاده از پوست تهيه شده توسط مهندسی بافت براي ترميم و حفاظت مي باشد.

صادق آبادی افزود: به اين صورت که از قبل پوست مصنوعی توسط مهندسی بافت تولید شده و به طور موازی مراحل لارو درمانی صورت می گیرد و پس از پايان عمليات لارو درمانی پيوند پوست با استفاده از پوست ساخته شده به روش مهندسی بافت انجام مي شود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به درصد موفقيت بالای اين روش توسعه و استفاده از روش فوق به طور جدی توصيه مي شود و لازم است به طور وسيع برای درمان بیماران در كشور مورد استفاده قرار گيرد، واضح است این روش که تلفیق یک روش باستانی و یک روش مدرن با درصد موفقیت بالا و هزینه کم می باشد، حمايت و برنامه ريزی مسئولان و كار گروهی متخصصان رشته هاي مختلف را مي طلبد.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک