کد خبر: 37156
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۵/ خرداد/ ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱

موسی شاعری سرپرست جوان شهرداری اهواز در سخنانی از لزوم جذب سرمایه در اهواز سخن گفته و اعلام داشته است که در سالهای گذشته سرمایه گذاری چندانی در اهواز صورت نگرفته و کار مهم در این حوزه انجام نشده است.

خوزستان سرافراز؛ حمزه جهانگیری/ موسی شاعری سرپرست جوان شهرداری اهواز در سخنانی از لزوم جذب سرمایه در اهواز سخن گفته و اعلام داشته است که در سالهای گذشته سرمایه گذاری چندانی در اهواز صورت نگرفته و کار مهم در این حوزه انجام نشده است.

سخنان شاعری را از جنبه ی می توان مهم و استراتژیک دانست .بهرحال شهرداری ها به مثابه سازمان های عمومی غیر دولتی نیازمند در آمد زایی برای پیشبرد پروژه ها و ارائه خدماتشان هستند . علاوه بر دریافت عوارض آلایندگی از حوزه نفت و گاز در استان ، قطعا در خوزستان و اهواز هم به طور عام الگویی که شهرداری ها عمدتا برای درآمد زایی دنبال کرده اند “فروش تراکم ” بوده است.

“فروش تراکم ” که راه را برای سلطه سرمایه مالی و تجاری بر شهرها باز کرده است از عوامل عمده تصرف غیر قانونی اراضی عمومی ،هویت زدایی از شهرها با تخریب بافت سنتی و ابنیه تاریخی ، خصوصی سازی ملک مشاع شهر توسط سرمایه های غیر مولد ،ویرانی مسیل ها و … بوده است .

اگر چه “فروش تراکم ” و “تجاری “سازی شهرها برای شهرداری ها درآمد ایجاد کرده است اما شهروندان را از یک توسعه ملی و مردمی محروم کرده است .

حال در این بستر معنای سخنان شاعری و اهمیت استراتژیک آنها را بهتر می توان درک کرد . جذب سرمایه های گوناگون در شهر اهواز قطعا می تواند به معنای ایجاد الگویی از درآمدزایی برای شهرداری باشد که استوار بر بنیان های “مولد ” است .

همانطور که شهردار جوان و تازه اهواز اشاره کرده است می توان با اعطای مشوق های گوناگون به سرمایه گذاران راه ورود آن ها به اهواز را باز کرد و این زمینه را فراهم کرد تا سرمایه های شان در مسیرهای تولیدی به کار افتاده و در آمدهای مولد برای شهرداری ایجاد کنند. این نوآوری مولد به جای شهر فروشی و فروش تراکم الگوی توسعه ملی و مردمی تر نیز خواهد بود.زیرا ثمره آن ایجاد اشتغال برای صدها بلکه هزاران نفر خواهد بود.

قطعا در شرایط کنونی کشور آنگاه شهرداری اهواز می تواند بخشی از بار مدیریت ناتوان اجرایی کشور و استان در حوزه اشتغال را نیز بر دوش کشیده و در این حوزه هم موثر باشد.از طرف دیگر افزایش در آمدهای شهرداری قدرت مانور بیشتر و بهتری به آن برای انجام خدمات عمومی نیز خواهد داد.

جان کلام آنکه از آن رو که سخنان شاعری جوان حائز اهمیت راهبردی ست باید از آنها حمایت نمود و از مسئولان مختلف استانی خواست که در تحقق این مهم به وی کمک کنند و به جای منافع باندی منافع استان را مد نظر داشته باشند. زیرا در واقع اهواز یک “مادر شهر ” ست که پذیرای مهاجران گوناگون است.

الگوی جذب سرمایه به جای شهر فروشی قطعا می تواند نقش دگرگون کننده ساختاری در ایجاد در آمد برای شهرداری و تغییر الگوهای توسعه به سود مردم داشته باشد. پس از طرح شهردار جدید حمایت کنیم.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک