کد خبر: 37370
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۶/ خرداد/ ۱۳۹۸ - ۲:۳۹
بخش دوم گفتگوی شیخ بهمئی با خوزستان سرافراز

نگاه اینکه هر کس منتقد است ،خائن است ،یک نگاه خطرناک و پر هزینه بوده و این‌نگاه باید برداشته شود و نوعی تلطیف و اعتماد سازی جایگزین آن شود.

شیخ محمدعلی بهمئی در پاسخ به سوال خبرنگار خوزستان سرفراز ؛ گفت: اینجانب نه به اصلاحات و نه به اصول گرایان و نه هیچ جناح سیاسی دیگری رسما وابستگی نداشته و ندارم و از هر دو جریان سیاسی آسیب های فراوان هم دیده ام که یک نمونه روشن آن انتخابات بوده که فرماندار اصلاحاتی و ناظرین شورای نگهبان اصول گرایی در آن زمان بنام چپ و راست ،با اینکه مردم به اینجانب رای داده بودند ،با یک اتحاد انتخابات را باطل کردند و از رفتن بنده به مجلس در آن زمان جلوگیری کردند که به وقت خودش همه حقایق آن زمان و عواملش را برای همشهریان و هم استانی های عزیز خواهم گفت.

در ادامه مصاحبه با جناب حاج شیخ محمد علی بهمئی و پیرو بخش اول ،به ادامه سوالات مهم از ایشان پرداختیم :

*سوال:
آیا معتقدید که دولت اعتدال در حوزه سیاست خارجی موفق بوده یا خیر ؟و نظرتان در خصوص برجام و مذاکره با آمریکا چیست؟
در جمهوری اسلامی رئیس جمهور و دولت نمادی از اراده مستقیم ملت است که بوسیله انتخاباتی آزاد و مطمئن صورت میگیرد.
پس منتخبان ملت ،چه رئیس جمهور و نمایندگان و شوراها ،برگزیدگان مردم هستند که در چارچوب قانون به خدمتگذاری کشور مشغول می شوند.
در رابطه با دولت اعتدال باید گفت ،موفقیت یا عدم موفقیت او را باید نسبت به همه شرایط زمانی در آن قرار دارد مورد ارزیابی قرار دهیم.
اگر بخواهیم دولت ها را از منظر جناحی ارزیابی کنیم ،مسلما نتیجه منفی خواهد بود ،چون همیشه جناح ها سعی دارند ،عملکرد رقیب را سست وضعیف نشان دهند ،و البته این اخلاق اسلامی نیست که کار خوب دیگران را به بهانه اینکه من مخالف سیاسی اوهستم انکار کنیم.
اعتقاد بنده در رابطه با مورد سوال یعنی سیاست خارجی باید بگویم ،دولت ها به تنهایی و مستقل نمی توانند در سیاست خارجی تصمیم گیری کنند و دستگاه دیپلماسی ما مجری سیاست های کلی شاکله نظام جمهوری اسلامی است ،و البته در همه جای دنیا تقریبا همینگونه است ،چونکه بحث منافع ملی و آثار و تبعات آن مطرح است.
برجام یک نمونه موفق از هماهنگی در حاکمیت تحت نظر مقام رهبری بوده است ،صرف نظر از نتایج آن.
درست است که مباحث جناحی فراوانی اطراف این قضیه شده است و بلوا های زیادی انجام گرفت ،ولی نشان داد که مجموعه حاکمیت و قوای سه گانه ،با هماهنگی با رهبری انقلاب می توانند ،از چنین پروژه های سرنوشت ساز عبور کنند و برجام این حقیقت را ثابت کرد.
اما به نظرم یک غفلت مهمی در موضوع برجام وجود داشت و آن نداشتن ضمانت اجرایی توسط آمریکائیان بوده است.
ذوق زدگی تیم دولت اعتدال باعث شده ،با توجه به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل ،نوعی اعتماد به آمریکا و بی اعتمادی های بین المللی و فشارهای داخلی مخالفین برجام ،ضمانت های لازم را از آمریکائیان نگرفتند و همین مسئله دست فردی مثل ترامپ و جمهوری خواهان آمریکا را برای خروج باز بگذارد.
البته غفلت بزرگتر تیم سیاسی دکتر روحانی ،نداشتن تحلیل درست از نتیجه انتخابات ریاست جمعوری آمریکا بوده است ،که دمکرات ها را پیروز انتخابات میدانستند.
چنانچه کشورهای طرف برجام و ایران ،ضمانت های اجرایی لازم را از آمریکا و مراکز قانون آنها گرفته بودند ،مسلما برجام را بهترین موفقیت نظام جمهوری اسلامی می دانستیم .
آمریکا یک نظام بر اساس سلطه جهانی پی ریزی شده است و سوابق این کشور ۲۲۶ساله نشان از خوی وحشی گری،تجاوز،قتل وعام جوامع و کشورهای ضعیف،عدم پایبندی به معاهدات بین المللی،نفوذ و تسلط کامل به سازمان ملل و سایر نهادهای بازدارنده جهانی،دخالت مستقیم در کودتاها و براندازی حکومت های مردمی ،و ترور علنی صدها رهبر مبارز ضد آنها در سرتا سر جهان و درون آمریکا.
حالا شما میخواهید با یک چنین نمادی مذاکره کنید ،و حتما میخواهید در این مذاکره برنده بشوید ،یعنی از او تعهد بگیرید که در مسائلتان دخالت نکند ،احترام قائل باشد،وسایر مسائلی که مورد نظر است.
خوب اگر چنین اتفاقی با یک مذاکره بدست بیاید ،خیلی خوب است ،مذاکره کنیم.
اما نتیجه از هم اکنون پیداست ،تاریخ نشان داده که ،ملت هایی که در مقابل آمریکا مقاومت کردند توانستند زندگی کنند ،کوبا نمونه این ادعا است.
و ملت هایی که به سمت تسلیم رفتند ،دچار بدبختی و فروپاشی شدند ،مانند لیبی.
قذافی به آمریکا رفت و تمام اسرار کشورش را همراه با تاسیسات اتمی اش تحویل داد.
موشک های دوربرد و نقطه زن ارتشش را تحویل داد.
تمام شرایط آمریکا را پذیرفت.
یکسال بعد نیروی هوایی آمریکا لیبی را به بهانه حمایت از مردم لیبی بمباران کرد و پایانی زشت برای قذافی رقم زدند.
این آمریکاست و جز این نیست.
آمریکا یعنی سلطه و سلطه گری آمریکا مبتنی بر زور و قلدری و تحریم است.عربستان بهترین دوست اوست ،بنام گاو شیرده ،با ۴۵۰میلیارد خرید صوری تسلیحات که یکی از آنها را به او تحویل نمی دهد ،همانطور که سال ۱۳۵۴ محمدرضا پهلوی گاو شیرده آمریکا بوده و پنجاه میلیارد دلار به آمریکا برای خرید اسلحه و هواپیما نقدا پرداخت کرد.
تا سال ۵۷ که شاه سقوط کرد یک فشنگ هم ندادند و بعد از انقلاب هم پنجاه میلیارد دلار را به بهانه های مختلف بالا کشیدند و حتی قطعات خریداری شده هواپیماهای مسافربری را به ایران تحویل ندادند.
شروط دوازه گانه وزیر خارجه آمریکا و لشکرکشی آنان به منطقه و تهدیدها و تحریم ها ،برای ترساندن ملت ایران و برای تحریک ملت علیه نظام جواب نداده و موشک های بازدارنده ایران و هم پیمانانش در اطراف اسرائیل و خطر نابودی اسرائیل آنها را وادار کرد تا سناریوی دیگری را اجرا کنند و آن مذاکره بدون پیش شرط است.
آمریکا اصرار دارد ایران را که رهبر مقاومت علیه سلطه جهانی است را ولو به مدت یکساعت به پای میز مذاکره بکشاند تا شک و تردید لازم را علیه انقلاب اسلامی و ایران در دل مبارزان و آزادیخواهان جهان به وجود آورد.
این استراتژی اصلی آمریکا است تا آقایی و سیادت انقلابی ملت ایران در دل دوستان عدالت خواهی بگیرد و رهبری انقلاب با هوشمندی و زیرکی دست آمریکا و بازیگران منطقه ای آنان را خوانده است و با قدرت فرمود :مذاکره نمی کنیم و جنگ هم نخواهد شد.
از همه اینها که بگذریم ،برای ساختن کشور ،نگاه به غرب و شرق ،بدترین و خیانت بارترین نگاه است .تجربه کشورهای موفق نشان داده که آنها از ظرفیت های مادی و معنوی شان استفاده کردند و کشورهایشان را ساختند.

*سوال:

باتوجه به وابستگی شما به جناح اصلاح طلب جمهوری اسلامی ،میپرسم که کارنامه این جناح در تحقق شعارهایی مانند ((جامعه مدنی))و ((توسعه سیاسی))را چگونه ارزیابی میکنید و موانع تحقق این شعارها را چه میدانید و راهکار شما برای تحقق بهتر این شعارها در حوزه انتخابیه و سراسر کشور در حوزه فعالیت خودتان چیست؟

اولا اینجانب نه به اصلاحات و نه به اصول گرایان و نه هیچ جناح سیاسی دیگری رسما وابستگی نداشته و ندارم و از هردو جریان سیاسی آسیب های فراوان هم دیده ام که یک نمونه روشن آن انتخابات بوده که فرماندار اصلاحاتی و ناظرین شورای نگهبان اصول گرایی در آن زمان بنام چپ و راست ،با اینکه مردم به اینجانب رای داده بودند ،با یک اتحاد انتخابات را باطل کردند و از رفتن بنده به مجلس در آن زمان جلوگیری کردند که به وقت خودش همه حقایق آن زمان و عواملش را برای همشهریان و هم استانی های عزیز خواهم گفت.
اینجانب در مقالات و سخنرانی متعدد که در همین خبرگزاری شما هم منعکس شده ،رفتار و عملکرد این دو جناح سیاسی را در ایجاد فساد سیستماتیک در سیستم جمهوری اسلامی میدانم .
قبلا عرض کردم ،انتخاب مدیران جناحی ،باعث آسیب فراوان و تولید فساد در جامعه ایران شده است.
در بخش مدنی ،بهترین و مقدس ترین تصمیم را رای و نظر مردم ایران می دانم ،و نمی توانم بپذیرم که منهای رای و تایید ملت ایران ،فرد یا حکومتی مشروعیت داشته باشد و هیچ اعتقادی به سخن کسانیکه میگویند ،جمهوری اسلامی بدون آرای ملت ایران مشروعیت دارد ،اعتقادی ندارم.
سخن این آدم ها از روی استکبار و خودخواهی است و هیچ منشاء عقلایی ندارد و حالا که از نردبان ملت بالا رفتند و جایگاهی برای خودشان پیدا کردند ،با تفاخر حرف های مفت و بی ارزش میزنند.
امام خمینی ره فرمود :میزان رای مردم است.
این نقطه نظراتم ممکن است شائبه نزدیکی به جریانی را برساند.
از طرفی همیشه در مشی سیاسی ام ،رهبری و ولایت ،قانون اساسی ،و مرّقانون و مردم ،مهمترین پایبندی ام بوده است ،و تاکید بر این آرمانها نیز برخی را به این تامل برانگیخته که وابستگی به اصول گرایان دارم.
اصلاحی و اصولی ها ،همگی فرزندان ایران و مسلمان هستند و بسیاری از آنان انسان های فرهیخته و دلسوز و انقلابی و ایثارگر و آزاده ،و با وفا و شریف و دلسوزند.
در بین این دوجناح متاسفانه افرادی تندرو و غیر منطقی و حتی فاسدینی بودند که به پیکره این جریانات آسیب جدی زده است که ،کم کاری و تعصب این جناح و ترس از شفاف سازی ،آنها را از اجرای قانون و حدود الهی براین فاسدین گاهی بازداشته که باعث بی اعتمادی ملت به آنها شده است ،و اکنون بعید میدانم که ملت به این دو جناح دلبستگی ای ویژه و چشم امیدی از اینان برای نجات کشور داشته باشند.
اگر تحزب به معنای واقعی در کشور وجود داشته باشد ،یقینا مطالبات مردم شکل قانونی و موجه پیدا خواهد کرد و نظام جمهوری اسلامی هم چالش ها را بهتر می شناسد و میتواند راه حل را با کمک‌ همین احزاب انجام دهد.
در هر حال نظام طبق قانون اساسی مسئول تامین آزادی های اساسی و تامین امنیت فعالین در این عرصه است و باید موضوع تامین آزادی های مشروع را از امنیتی شدن خارج ساخته و بدست سیستمی بسپارد که نقش یک حزب قدرتمند در تعامل با سایر احزاب و جریانات سیاسی را عمل کند.
نگاه اینکه هر کس منتقد است ،خائن است ،یک نگاه خطرناک و پر هزینه بوده و این‌نگاه باید برداشته شود و نوعی تلطیف و اعتماد سازی جایگزین آن شود.

*سوال :
در این فرصت و با توجه به طولانی شدن مصاحبه آخرین سوال راجع به کشاورزی و ایجاد صنایع تبدیلی است ،نظرتان را بفرمائید.

همانگونه که قبلا راجع به بخش های دیگر عرض کردم ،کشور ما در عرصه کشاورزی و بهینه سازی مصرف آب و زمین باید به سمت علوم کشاورزی و بهره گرفتن از تکنولوژی پیشرفته حرکت کند ،ما کشوری کم آب هستیم و اگر واقعا کشاورزی و صنایع تبدیلی و وابسته آن برایمان بعنوان بخش استتراژیک مهم است باید خیلی پیشتر بجای سرمایه گذاری در بخش های بی نتیجه به سرمایه گذاری و جذب سرمایه در کشاورزی مان می پرداختیم ،البته چند سالی است که توجه خاصی به کشاورزی شده ولی این کافی نیست و باید دولت تلاش کند که علوم روز به کشاورزی ایران تزریق شود.
آنچه امروز شنیده میشود ،انتقال کشاورزی به خارج از مرزهای ایران است که دلیل آن را آب و مرغوبیت زمین می دانند.
اینجانب این کار را خیانت به سرزمین و کشاورزی ایران میدانم ،چون تجربه و بذر ما از کشور خارج شده و زمین های کشاورزی خودمان که هزاران سال تامین کننده نان این ملت بوده به کویر تبدیل خواهد شد.
امید است که حاکمیت با قاطعیت جلو این کار را بگیرند که نان مردم ما در سرزمین دیگری تولید شود و مانند فروش نفت خام هر وقت دشمن بخواهد جلو ورود آن را به کشورمان بگیرند‌.
کدام عاقل را دیدی که انبار نانش را در خانه دشمنان بسازند.
از شما هم که با تحمل پای صحبت های بنده نشستید تشکر میکنم.
اینجانب برای سرفرازی و سعادت ملت ایران ،خوزستان و رامهرمز و رامشیر از خداوند منان مسئلت میکنم و آنجه برای این ملت خیر است ،پیش بیاد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک