کد خبر: 37464
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۲/ خرداد/ ۱۳۹۸ - ۱:۴۹

صنايع دستی همچنين علاوه بر افزايش سهم خدمات در توليد ناخالص ملی، پتانسيل ايجاد موج جديدی از کارآفرينی در سطح کشور را نيز دارد و می تواند نقشی ويژه در رونق توليد ملی ايفا کند.  

خوزستان سرافراز/ به گوشه و کنار خانه ايرانی ها که نگاه کنی هر نقطه مملو از نقش و نگاره های زيبايی است که حاصل دست هنرمندان اين مرز و بوم است که قرن ها فرهنگ و هنر آباء و اجدادی را در هم آميخته و سينه به سينه انتقال داده اند تا امروز صاحب ميراثی باشيم که هم ردای فرهنگ در بر دارد و هم نشانی است از هويتی که به آن افتخار می کنيم.

بته جقه های روی قاليچه قديمی مادربزرگ،  کاسه و ليوان های سفالی که ديگر خيلي وقت است ظروف شيشه ای جايشان را در سفره ها گرفته اند،
قابهای خاتم کاری و معرق های زيبايی که دکوراسيون هر خانه ای را زيبا تر می کنند يا تابلو فرش زيبايی که با يک قاب منبت کاری شده چوبی به ديوار خانه آويزان شده،  هر جا که نگاه می اندازی مظهری از زيبايی می بينی که در عين ظرافت، نشان از قدمت و هويت تاريخی يک کشور و ملت بزرگ دارد؛ ايران عزيز ما.

ده ژوئن سالروز تاسيس شورای جهانی صنايع دستی در سال ۱۹۶۴ ميلادی به عنوان نهادی وابسته به يونسکو مصادف با ۲۰ خرداد، روز جهانی صنايع دستی نامگذاری شده است که در کنار همه مناسبت های مذهبی، تاريخی، ملی و بين المللی، فرهنگ و هنر هم سهمی از تقويم ساليانه داشته باشد.
صنايع دستی به عنوان يکی از مصاديق مهم صنايع خلاق فرهنگی در دنيای امروزی ديگر تنها نمادی از زيبايی و هنر نيست بلکه تبديل به صنعتی شده که می تواند پيشران اقتصاد مبتنی بر خدمات بويژه در کشورهايی مثل ايران باشد که ميراثی ارزشمند، متنوع و غنی دارند.

توجه به هنرهاي اصيل ايراني و صنايع دستي بي همتاي کشور که زينت بخش موزه هاي معتبر جهان شده اند و در خانه همه دوستداران فرهنگ و هنر حداقل چند نمونه از آنها وجود دارد مي تواند علاوه بر حفاظت از اين سرمايه فرهنگي نياکان ما به رونق اقتصادي کشور نيز کمک شاياني بنمايد.
توسعه مشاغل خدماتي و افزايش درصد شاغلين در بخش خدمات از اهداف کلان اقتصادي کشور است که با کمترين سرمايه ثابت مي تواند موجب توليد ارزش افزوده بسيار قابل توجه شود و در شريط کنوني کشور که نرخ برابري پول ملي ما در برابر ارزهاي خارجي در پايين ترين سطح ممکن است اين تهديد را به فرصتي بي بديل تبديل کرده و ضمن تسهيل صادرات صنايع دستي، موجب ارز آوري قابل توجه براي کشور شود.
صنايع دستی همچنين علاوه بر افزايش سهم خدمات در توليد ناخالص ملی، پتانسيل ايجاد موج جديدی از کارآفرينی در سطح کشور را نيز دارد و می تواند نقشی ويژه در رونق توليد ملی ايفا کند.

اینجانب روز جهانی صنايع دستی را به هنرمندان بی شمار اين مرز و بوم که حافظان ميراث معنوی چندين هزار ساله ايران هستند و با تلاش خود موجب استمرار حيات فرهنگی و تاريخی ايران شده اند تبريک می گويم.

*سیدناصر موسوی نژاد*
عضوشورای اسلامی کلانشهر اهواز

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...