کد خبر: 37491
تعداد نظرات: يك نظر
تاریخ انتشار: ۲۴/ خرداد/ ۱۳۹۸ - ۱:۳۶
گفتگوی تفصیلی خوزستان سرافراز با حسین قاسمی

اعتقاد دارم نیاز امروز جامعه ورود تفکرات جدید در قالب گام دوم انقلاب با رویکرد استفاده از جوانان و مدیریت جهادی است.

مهندس حسین قاسمی متولد ۱۳۴۱شهرستان رامهرمز است. وی در کارنامه خود دو دوره عضویت در شورای اسلامی شهر رامهرمز و همچنین ریاست اسبق حوزه بانک صادرات اهواز و معاونت شعب و اعتبارات کل بانک صادرات استان یزد را در کارنامه خود دارد .

قاسمی یکی از متفکران سیاسی و قدیمی شهرستان رامهرمز ، دارای مدارک تحصیلی کارشناسی علوم بانکی، کارشناسی زبان و ادبیات ، کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی و کاردانی مدیریت دولتی است.

وی در یک گفتگوی تفصیلی به سوالات خبرنگار پایگاه خبری / تحلیلی خوزستان سرفراز پاسخ داد.

مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید:

🔴 سوال
با توجه به اینکه در شرایط کنونی کشور معضل بیکاری و عدم اشتغال در سراسر ایران یک معضل جدی ست و این مسئله در واقع متاثر از عدم سرمایه گذاری در حوزه تولید است آیا احساس می کنید در کسوت نماینده مجلس می توانید نقش موثری در برخورد با رانت خواران غیر تولیدی داشته باشید؟

یکی از اساسی ترین و بنیادی ترین معضلات جامعه امروزی مبارزه با پدیده شوم بیکاری و راه اندازی چرخه تولید است. درجه اهمیت مبارزه با بیکاری و راه اندازی چرخه تولید نیز به حدی مهم است که دقیقا مقام معظم رهبری چندین سال متوالی نام سال را مزین به ایجاد اشتغال با توجه به فرصت های منطقه ای و لزوم توجه ویژه به تولید دانسته اند.
در ایجاد فرصت های شغلی هر دو قوه مقننه و مجریه باید فعالیت هماهنگ و همسو داشته باشند.
قوه مقننه با تصویب قوانین شفاف و روشن و رد قوانین دست و پاگیر با استفاده از نظارت کارشناسان مجرب و متعهد و الگو برداری از کشورهای موفق در زمینه های مختلف تولیدات غیر نفتی می تواند ایفای نقش نماید.

قوه مجریه هم موظف به اجرای صحیح قانون مصوب مجلس با ایجاد هماهنگی بین دستگاه های اجرایی همراه با آموزش و پشتیبانی شرکت های دانش بنیان و کارگاه های تولیدی خرد و کلان و همچنین نظارت بر اجرای دقیق قانون هدفمند سازی یارانه ها در بخش تولید ,حمایت قاطع مادی و معنوی از سرمایه گذاران و تولید کنندگان ،جذب سرمایه های داخلی و خارجی به سمت ایده های نو ، ایجاد بازارهای رقابتی ،خرید تضمینی محصولات تولیدی ،فراهم نمودن زمینه های صادرات محصولات تولیدی ، پرداخت تسهیلات با نرخ بهره پایین ، ایجاد و شرکت در نمایشگاه های بین المللی جهت معرفی محصولات تولیدی ،قطع دست دلالان و واسطه ها،اختصاص تسهیلات به تولید کنندگان واقعی و جلوگیری از سوء استفاده رانت خواران می باشد.

با در نظر گرفتن شاخصه های فوق الذکر و تحصیلات اینجانب که کارشناسی ارشد کشاورزی با گرایش اقتصاد می باشم و توجه به این نکته که در یکی از استان های پیشرفته صنعتی (یزد) در سطوح عالی مدیریتی بوده ام توانسته ام الگو برداری خوبی در بخش تولید داشته باشم و ان شاءالله اگر فرصت خدمت پیدا نمایم در زمینه راه اندازی چرخه تولید شاهد عملکرد قوی در این زمینه خواهیم بود.

🔴 سوال
نقش نظام بانکی در ایجاد نابسامانی در حوزه تولید را چه می دانید وچه پیشنهادی برای اقدام در صورت ورود به مجلس در راه انجام اصلاحات در این حوزه دارید؟

معتقد هستم ؛ نقش اقتصاد دانان نظام بانکی در پیشرفت و رکود حوزه های مختلف تولیدی بسیار حایز اهمیت است.در شرایط فعلی تسهیلات اعطایی به کارخانجات تولیدی مناسب با میزان سرمایه در گردش چرخه تولید نیست . و با یک بازنگری در قانون و همچنین بررسی تیم های خبره در مسائل اقتصادی می توان سقف پرداختی تسهیلات را به حداقل نرخ پرداختی رساند.
همچنین با اجرای بسته های تشویقی از جمله بخشودگی جرائم،بالا بردن میزان تنفس تسهیلات،پرداخت اقساط بلند مدت با بازپرداخت منطقی ،جلوگیری از هزینه های تبلیغاتی بانک ها (بخصوص در صداو سیما) و اختصاص این هزینه ها جهت کمک به راه اندازی چرخه های تولیدی، جداسازی و جلوگیری بانک ها از بنگاه داری، گامی موثر در این زمینه برداشت و از سطح نارضایتی مردم در مواجه با بانک ها کاست در واقع به سوی بانک داری اسلامی حرکت نمود .

🔴سوال
در سال های جاری ما با رشد پدیده ای بنام سلبریتی ها در جامعه روبرو بوده ایم که در حوزه های مختلف مشغول به فعالیت بوده اند؛ از جمله تشویق مردم به شرکت در انتخابات تا حضور در فعالیت های خیریه .شما حضور آنها را در این عرصه ها چگونه ارزیابی می کنید؟

در تمامی جوامع مردم با سلایق مختلف کنار یکدیگر زندگی می کنند و هر کدام به نوعی با یک مجموعه در ارتباط هستند که در آن مجموعه قطعا الگو یا علاقه به فرد یا افراد خاصی دارند.از این رو در بعضی اوقات آن فرد الگو یا همان سلبریتی بنا به تفکرات یا اهمیت موضوعی خاص سخنی به میان می آورند که فرد مخاطب حامی خود را وادار به واکنش می نمایند.

معتقدم تمامی افراد باید خود را ملزم به اجرای قانون بدانند و مادامی که در چارچوب قوانین حرکت بنمایند هیچگونه اشکالی نخواهد داشت بگونه ای که سلبریتی در خصوص یک موضوع عمومی اظهار نظر نماید بلکه باید آن مخاطب سطح فهم و درک خود را بالا ببرد و هر سخن و کلامی را از فرد یا افراد مورد علاقه خود قبول نکند.

اما اگر از بعد دیگری به این مسئله نگاه کنیم در همه مسائل یک سلبریتی نمیتواند ایفای نقش کند بطور مثال در مباحثی مانند پزشکی صرفا یک پزشک می تواند اظهار نظر بنماید.در مسائل دینی و شرعی قطعا باید یک روحانی و عالم که اطلاع و آگاهی کامل در این زمینه را دارد اظهار نظر بنماید.

در بروز برخی رخدادهای مانند سیل یا زلزله هم سلبریتی ها میتوانند نقش آفرینی کنند به شرط اینکه در مجاری قانونی و با نظارت دستگاه های مربوطه اقدامات عام المنفعه خود را صورت دهند و در این خصوص شایسته تقدیر و تشویق هم هستند.

🔴 سوال
با توجه به آنکه به نظر می رسد مردم از جناح بندی های سیاسی موجود کشور خسته و سر خورده شده اند آیا فکر می کنید همچنان با بازی اصلاح طلب / اصولگرا آنها را میتوان تشویق به مشارکت در انتخابات کرد؟

باید این نکته را قبول کنیم که جناح های سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا در کشور دارای وزنی برای خود هستند و طرفدارانی هم دارند اما اکثریت مردم از این جناح بندی ها خسته و ناراضی شده اند . در کشور ما معمولا رجال سیاسی عضو یکی از این دو جناح هستند که شاید به زبان بیان نکنند اما از رفتار و تصمیماتشان واضح می توان تشخیص داد که عضو کدام جناح سیاسی می باشند و یا تفکراتشان به کدام جناح سیاسی نزدیک هستند .
مقام معظم رهبری چندین بار فرمودند: که رجال سیاسی باید اصلاح طلب ، اصولگرا باشند.بدین معنی که اصلاح در برخی امور با رعایت اصول و قوانین لازمه پیشرفت کشور می باشد و صرفا نباید یک تعصب بیجا و کورکورانه نسبت به جناح خاصی داشته باشند .
اعتقاد دارم نیاز امروز جامعه ورود تفکرات جدید در قالب گام دوم انقلاب با رویکرد استفاده از جوانان و مدیریت جهادی و انقلابی مد نظر است.

🔴 سوال
کارنامه مدیریتی دولت در حوزه انتخاب و انتصاب استانداران را چگونه ارزیابی می کنید؟

دولت در مباحث انتخاب و انتصاب استانداران خوب عمل نکرده است و بیشتر جناح بندی سیاسی را به شایسته سالاری ترجیح داده است.

🔴سوال
نظرتان درخصوص تهدیداتی که بعد از وقوع سیلاب متوجه استان خوزستان شد چیست؟

اگر در تابستان سال گذشته با تدبیر و درایت مقداری از آب پشت سدها را برای کشاورزی رها می کردند تولید محصولات کشاورزی در این اوضاع نابسامان اقتصادی باعث تحول در سبد معیشتی خانوار کشاورز و رونق تولیدات کشاورزی می گردید و با اتخاذ این تصمیم تهدید پیش آمده را به فرصت تبدیل می کردند. این سیل که بهتر است بگویم آب ذخیره شده پشت سدها با این حجم سنگین وارد استان نمی شد و خسارت های جبران ناپذیر را به بار نمی آورد.

🔴 سوال
به نظر شما آیا واقعا اختیارات ریاست جمهوری در ایران کم است و ریشه اصلی مشکلات دولت همین اختیارات کم است؟

رئیس جمهور اختیارات قابل توجه و ممکن را در سطح قوای سه گانه و سایر نهادها و ارگان های ذیربط دارد و اگر غیر از این بود تمام رئیس جمهورهای دوره های قبلی با علم کم بودن اختیارات در چهار سال دوره اول در دوره دوم باز کاندیدا می شدند و در زمان تبلیغات نیز به این نکته اشاره نمی نمودند ؟!

اینکه بخواهند دلیل ناکامی ها و کم کاری های دولت پیر و خسته خود را با این عنوان پوشش دهند واقعا به دور از انصاف است.
بنظرم دلیل اصلی و ریشه ای مشکلات دولت فعلی:

عدم استفاده از مشاورین دلسوز و مطلع

عدم استفاده از وزرای جوان و پا بکار

عدم توجه به سرمایه های انسانی داخلی

عدم نظارت بر امورات اجرایی و بخصوص سبد خانوار و معیشت مردم

اعتماد به دولت های آمریکا و اروپا

دوری از گفتمان انقلاب اسلامی

دوری از خط جبهه مقاومت

عدم پذیرش انتقادات از سوی دلسوزان و برخورد با منتقدین

نادیده گرفتن توان و استعدادهای جوانان انقلابی

و در نهایت انتقال توهمات ذهنی برخی از افراد در اتخاذ تصمیمات کلان مملکت می باشد.

🔴 سوال
بنظرتان جریان بهار خواهد توانست خود را به عنوان یک جریان جدید سیاسی در کشور مطرح کند؟

اعتقاد دارم مردم از جریانات سیاسی کشور ناراضی هستند
و ظهور یک جریان سیاسی دیگر مورد قبول و پذیرش نخواهد بود.
در واقع می توان گفت اعتماد مردم به این شعار و وعده ها کم شده است .

امروزه دیگر جریانات سیاسی نمی توانند رای اعتماد از مردم بگیرند
اینکه یک فرد خود را اصلاح طلب ،اصولگرا ،مستقل و بهاری و غیره معرفی کند دلیل بر مقبولیت آن فرد نیست.بلکه کارنامه عملکردی او در گذشته است که معرف خط مشی سیاسی او خواهد بود.

در شرایط کنونی که در گام دوم انقلاب هستیم باید افراد انقلابی با مدیریت جهادی پای کار بیایند تا عقب افتادگی ها را جبران کنند.

🔴سوال
آیا واقعیت رشد نقدینگی ،حذف سوبسید ها،آزاد سازی قیمت ها،افزایش قیمت ها،پیدایش یک طبقه نو کیسه رانت خوار در دوران احمدی نژاد را قبول دارید؟

آیا این واقعیت ها با شعارهای عدالت خواهانه دولت احمدی نژاد در تضاد نبود؟

دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد را باید به دو بخش تقسیم کرد دور اول و دوم
در چهار سال اول عملکرد دولت در ابعادی تحسین همگان حتی مخالفین را در بر داشته است.
اما در دور دوم با شتاب زدگی دولت در اجرای برخی قوانین از جمله ؛ آزاد سازی حامل های انرژی ، فشار دولت به بانک ها و پرداخت تسهیلات غیر کارشناسی ، سوء استفاده سودجویان و مخالفان دولت باعث افزایش قیمت ها گردید.
از سوی دیگر با توجه به پایان طرح های عمرانی دور اول حجم بدهی دولت به شرکت ها و پیمانکاران داخلی و خارجی افزایش یافت.
با ظهور یک طبقه نو کیسه رانت خوار در دوران احمدی نژاد موافق هستم .

البته شخص آقای احمدی نژاد همواره سعی کرده بود در مسیر عدالت اجتماعی و اقتصادی حرکت کند و گام های موثری در این بین برداشته است لیکن این گام ها در بعضی جاها ناقص و ناکام ماند.

🔴 سوال
آیا همچنان معتقد هستید که جریان بهار و شخص احمدی نژاد در تبعیت از اصل ولایت فقیه به سر می برند یا دیدگاه آنها نسبت به این مسئله تغییر کرده است؟

رفتار و عملکرد آقای احمدی نژاد را باید در سه بخش دید:

بخش اول:

واقعا در ۴ سال اول ریاست جمهوری خدمات ارزنده ای به جمهوری اسلامی در اکثر بخش ها ارائه نمودند تا جایی که رهبری از ایشان تجلیل نمودند.

بخش دوم:
چهار سال دوم ریاست جمهوری ایشان که با حضور حداکثری مردم پای صندوق های رای مواجه شدیم.اما متاسفانه با فتنه ۸۸ عملا یک سال اول کشور درگیر مسائل سیاست داخلی و مهار حاشیه ها گردید.
در این سالها دولت فعالیت هایی داشته اما گاها با لجبازی ها و تصمیمات عجولانه آقای احمدی نژاد همراه بود که البته باید در جای دیگری به منشا این حرکت ها و لجبازی ها هم پرداخته شود .

ماجراهای آقای بقایی و مشایی
عزل و نصب های وزرا ، خانه نشینی ایشان که باعث کم رنگ شدن حرکت رو به جلو و پر سرعت دولت قبل گردید و موجبات نارضایتی مردم بخصوص قشر متدین و انقلابی حامی ایشان را هم فراهم نمود.

بخش سوم:

دوران پس از ریاست جمهوری ایشان است که پس از مدتی سکوت از طرفی شاهد زیر سوال بردن همه فعالیت های ایشان توسط دولت فعلی بودیم و از سوی دیگر ادامه لجبازی ها و شدت گرفتن حرکات ایشان در پاسخ دادن به حملات دولت آقای روحانی.
متاسفانه در این سالها آقای احمدی نژاد با نوشتن نامه های تند به سران قوا ،مقام معظم رهبری و سخنرانی های پیاپی به راه خود ادامه دادند و در این راه رهبری معظم ایشان را چندین بار مورد نصیحت قرار دادند.
اما آقای احمدی نژاد در عمل خلاف نظر رهبری عمل نمودند بطور مثال در قضیه ثبت نام در انتخابات که مقام معظم رهبری به ایشان توصیه کردند که در انتخابات شرکت نکنید که ثبت نام نمودند.

در اینکه ایشان تابع ولایت فقیه هستند یا خیر بسیار شک و شبهه وجود دارد برخی ایشان را تابع و برخی خودسر می نامند.

به نظر می رسد بهترین تصمیم گیرنده مردم هستند که می توانند با قرار دادن ایشان در مقیاس ها و پارامترهای معرفی شده از سوی مقام معظم رهبری به ولایی بودن یا نبودن ایشان پاسخ دهند.

🔴سوال
مهمترین انتقاداتی که به دولت اعتدال دارید چیست؟

۱. عدم استفاده از ایده های نو و تازه
۲. عدم اعتماد به جوانان متخصص و متعهد
۳. عدم ایجاد فرصت های شغلی
۴.عدم توازن و قاطعیت در سیاست خارجه
۵. عدم اقتدار و ذکاوت در مذاکرات برجام
۶. اتلاف وقت در مذاکره با آمریکا
۷. عدم انتقاد پذیری
۸. عدم انتخاب وزرای فعال و عدم تسهیم به سهم استان های برخوردار ( سهم استان ها از دارا بودن وزرا ) و عدم اعتقاد و اعتماد به جوانان
۹.عدم توزیع ثروت در قشرهای مختلف جامعه
۱۰.بالا رفتن بی حد و اندازه قیمت ها و نابود شدن کمر مردم زیر بار سنگین قیمت ها
۱۱. عدم برابری در توزیع دستمزدها
۱۲. عدم شفاف سازی مسائل اقتصاد

و …

🔴سوال
آیا طرح شعارهایی همچون مکتب ایرانی و کوروش گرایی از طرف جریان بهار نشان دهنده این نیست که این جریان به دنبال تغیر پایگاه اجتماعی خود از طبقات فرو دست به طبقات متوسط شهری است؟

همه ما باید برای تاریخ کهن ایران اسلامی احترام و ارزش خاصی قائل باشیم و به اندیشمندان،متفکران،مورخان و علاقمندان به این عرصه احترام بگذاریم.اما نباید اجازه بدهیم که افراد یا گروه هایی با بزرگ نمایی و سوء استفاده از تفکرات پاک جوانان و دوستداران تاریخ کهنمان بنفع مقاصد خود گام بردارند.

بسیاری از مردمی که در طبقات فرو دست و یا متوسط زندگی می کنند از این جریانات سیاسی بدور هستند و بعید می دانم کسی بتواند با سوار بر موج کوروش گرایی و مکتب ایرانی جایگاه اجتماعی و سیاسی خود را تغییر چشم گیری بدهد .

از همه اصحاب رسانه که با دلدادگی و دلسوزی بدور از نگاه های سیاسی و قومی در جهت تنویر افکار عمومی جامعه تلاش صادقانه می نمایند سپاسگزارم.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
انتشار یافته: يك نظر
 • مجید
  |
  |
  ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
  عالی عالی عالی
 • نظرات بینندگان
  نام:
  ایمیل:
  * نظر:
  نظر سنجی

  آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

  Loading ... Loading ...
  تازه ترین اخبار
  آ نتورک