کد خبر: 37699
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: 5/ جولای/ 2019 - 2:16

هر مخاطبی با دیدن سریال گاندو سریع به این جمع بندی می رسد که در ایران روند تضاد و تعارض در ارکان نظام سیاسی و اجرایی کشور آنقدر شدید و پیچیده است که گویی قدرت در هر قوه و نهاد اجرایی توسط جریان نفوذ در حال مصادره است.

خوزستان سرافراز/عبدالرحمن نیک سرشت: ظاهرا هر مخاطبی با دیدن “سریال گاندو”سریع به این جمع بندی می رسد که در ایران روند تضاد و تعارض در ارکان نظام سیاسی و اجرایی کشور آنقدر شدید و پیچیده است که گویی قدرت در هر قوه و نهاد اجرایی توسط جریان نفوذ در حال مصادره است.

البته منتقدین “سریال گاندو” معتقدند که سناریو فیلم با پرداختن به مسائل امنیتی ، جاسوسی و انگشت گذاشتن روی پدیده هایی که در چند سال گذشته در ایران سر و صدا بپا کرده،( فساد اقتصادی و نفوذ آقازاده ها) سعی بر آن داشته که بطور یکجانبه، انتقاد خود را فقط به دولت و ارتباط بعضی از عوامل آن نهاد به مسایل جاسوسی متوجه سازد .

به هر حال پیام نهایی این سریال منطبق با منطق همان پیامی است که مرحوم زنده یاد هاشمی رفسنجانی در جریان قتل های زنجیره ای بیان نمودند یعنی؛ از آنجایی که حفظ وحدت جناح های سیاسی درون نظام، اولی بر مسایل دیگر است پس باید فتیله ی قائله ها پایین کشیده شود چون نفی عوامل یک جناح منتهی به نفی عوامل جناح دیگر می شود .

پس چون، در نظام سیاسی مواهب قدرت، شان اجتماعی و ثروت بر اساس روابط خویشاوندی توزیع می شود و به گونه ای همه ی مقامات از حیث سببی و نسبی با هم مرتبط هستند بنابراین چرخه ی افشاگری ها تا آنجایی خوب پیش می روند که صرفا، افراد بیرون از حاکمیت گرفتار آن می شوند و هرآینه وقتی همکاری وابستگان درون نظام با جواسیس لو می رود، از این نقطه به بعد پیگیری ها عقیم می مانند.

پس با این استدلال، مجموعه گاندو قبل از تبلیغ هرگونه تفوق و برجستگی در خصوص سیستم های امنیتی و اطلاعاتی نظام، به عدم حاکمیت مطلوب در ایران اشاره ای پررنگ می نماید به گونه ای که آخرالامر پای منتقدین را در نقد بیرحمانه خود می گشاید.

والسلام

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین اخبار