کد خبر: 38017
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۴/ مهر/ ۱۳۹۸ - ۸:۴۲

شروع جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ با حمله ارتش عراق در چند جبهه به کشور عزیزمان ایران شکل گرفت.

بسمه تعالی

شروع جنگ تحمیلی در سال ۱۳۵۹ با حمله ارتش عراق در چند جبهه به کشور عزیزمان ایران شکل گرفت.

در آن زمان متاسفانه بیشتر سران صاحب نفوذ مملکت بدنبال تضعیف و حذف ارتش و ناراضی کردن فرماندهان آن بودند و ‌تقریبا با زدن انگ های پروژه حذف و ناراضی سازی در حال پیاده شدن بود.

در کل اگر عراق در حمله خود عجله نمی کرد و ‌یکسال تحمل و به تاخیر می انداخت، شاید دیگر ارتشی وجود نداشت(در این شرایط سلاح رزمی و زرهی ما در دستان افراد کم تجربه و بی تخصص، دیگر قابل استفاده نبود) که جلوی متجاوز قد علم نماید و ضرورت وجود خود را اثبات نماید.

تقریبا می توان گفت ما از لحاظ نظامی، خلع سلاح شده بودیم، ولی خوشبختانه ارتش متجاوز عراق شروع عملیات خود را در زمان مناسبی انتخاب نکرد و ارتش غیور ما هنوز نیمه جانی برای دفاع از مملکت داشت.

اما در مورد سلاح ها، باتوجه به اینکه اسلحه و سلاح های ما از طریق آمریکا و ‌بلوک غرب مجهز شده بود، تفنگ نفری ما (ژ سه آمریکایی)بود.

چرا اسلحه ما بسیجی ها کلاشنیکف بود،؟

بدلیل وزن سنگین( اسلحه ژ سه)، عملا امکان استفاده از آن برای بسیجی های جوان و‌ نو‌جوان غیرممکن بود و می توان گفت برای حضور نوجوانان و جوانان بسیجی، نیاز به اسلحه جایگزین سبک و‌ مناسب تری بود.

در همان ابتدای جنگ، خرید اسلحه کلاشنیکف با وزن سبک تر(حدودا کمتر از یک سوم)که تکنولوژی آن در اختیار شوروی سابق و بلوک شرق بود، آغاز گردید.

این اسلحه علاوه بر سبکی و سهولت استفاده ، نگهداری، و همچنین بدلیل اینکه در ارتش عراق همین نوع تفنگ مورد استفاده قرار می گرفت،در هنگامی که نوجوانان بسیجی خط شکن با کمبود گلوله مواجه می شدند، استفاده ازفشنگ و اسلحه های عراقی بجا مانده در سنگرهای تصرف شده، امکان پذیر بود.

متاسفانه بعضی بچه های بسیجی بعلت کم تجربگی و عدم آشنایی در شب عملیات و ‌دستپاچگی، این اسلحه را روی رگبار قرار داده و در همان دقایق اولیه عملیات دو‌ خشاب سهمیه خود را شلیک می کردند و گاها اشتباهی بعضی از تیرها به نیروهای همرزم جلویی اصابت و موجب شهادت و ‌جانبازی می گردید.

زمان بابادی شوراب
خاطرات بسیجی دفاع مقدس

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک