کد خبر: 38854
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: 8/ دسامبر/ 2019 - 1:12

نمی دانم *مسعود اسدی* با در دست گرفتنِ این کتاب قصدِ ارسال پیامِ خاصی به برخی از مخاطبین خود را داشته است یا به طور اتفاقی و یا حتی جهت زیردستی آنرا همراه آورده بود؟

خوزستان سرافراز/ امروز شنبه (شانزده آذرماه) آخرین مهلت ثبت نامِ کاندیداهایِ یازدهمین دوره ی انتخابات مجلس شورای اسلامی بود. و فرصتی فراهم شد تا مروری بر اخبار و حواشی پیرامونِ این موضوع داشته باشم.
جمعِ زیادی از چهره هایِ مشهور و گمنام،کاندیداها و نمایندگانِ ادوار گذشته،چهره های موثر و مطرح ، ونمایندگانِ فعلی شهر اهواز که به صورت فردی یا با هیاتِ همراه در محل فرمانداری شهرستان اهواز حاضر و اقدام به ثبت نام نمودند.
اما آنچه توجه بنده را به خود جلب نموده و موجب شد این نوشتار را مرقوم نمایم،حضور مهندس مسعود اسدی(رئیس خانه کشاورز) در محل ثبت نام کاندیداها بود.
این جلب توجه نه به دلیل حضور و همراهی طیف وسیعی ازشهروندان، اقوام، روحانیون و چهره های موثر استان ،بلکه به خاطر تصویری از ایشان و کتابی که در دستانش قرار داشت، بود.
به عنوانِ کسی که به مدت شش سال مسئولیتِ مدیریت بحران و پدافند غیر عاملِ شهرداریِ اهواز را به عهده داشته،با محتوای این کتاب آشنایی کامل را دارم که بیانِ خلاصه ای از آن خالی از لطف نیست.
نام کتاب *مدیریت بحران بر پایه کار گروهی CBDRM* نوشته ایملدا ابارکه و زبیر مرشاد می باشد و توسط مرکز مطالعات مدیریت بحران شهرداری کرمان در سال ۱۳۸۵ به چاپ رسیده است. و بر پایه تجربیات دو دهه گذشته کشورهای آسیای جنوب شرق گردآوری و تدوین شده است.

محتوای کلی این کتاب *تدوینِ راهبردهایِ لازم به منظورِ ارتقایِ جامعه و تامینِ نیازهایِ حالِ حاضر با در نظر گرفتنِ تواناییِ نسلِ آینده کشورها* می باشد.
و در آن در کنارِ مفاهیم مدیریت بحران گروهی، به صورت کاملا علمی و عملی بر مفاهیمِ دیگری چون؛
*توزیعِ عادلانهِ خدمات و منابع
*توانمند سازیِ مناطقِ محروم و فرودست
*توجهِ ویژه به مناطقِ حاشیه نشین،سکونت گاه هایِ غیر رسمی و بافت های فرسوده
*ارتقایِ تواناییِ اقشارِ مختلفِ جامعه
*رویکردهایِ آگاهانهِ فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی
*تقویتِ جایگاهِ زنان
*حفظ و احیایِ محیط زیست
*ایجاد چارچوبِ تقویت و رشد و تعالیِ گروه هایِ مختلفِ جامعه
*پروژه هایِ عام المنفعه
*بسیج و حفظِ منابع
*فعالیت هایِ بشر دوستانه
*تفاهم سازی گروهی
*مهارت آموزی افرادِ محلی
*احترام و اعتماد به فرهنگ بومی،قومی و محلی
*فعالیت هایِ مشارکتی
و در آخر *تسهیل سازی امورات مردم و جامعه* می باشد.

نمی دانم *مسعود اسدی* با در دست گرفتنِ این کتاب قصدِ ارسال پیامِ خاصی به برخی از مخاطبین خود را داشته است یا به طور اتفاقی و یا حتی جهت زیردستی آنرا همراه آورده بود؟

اما اگر اینگونه هم باشد،برای بنده که سالها در حوزه مدیریت بحران فعالیت داشته ام،بسیار جالب و قابل توجه بود که یکی از کاندیدا های محترم شهرم،علاوه بر تسلط بر حوزه تخصصیِ خود،نگاهِ ویژه ای بر دیگر منابعِ علمی که اتفاقاً محتوایِ کلی آن *حضور پررنگ مردم در قلبِ تصمیم گیری هاست* داشته است.یا اصلا چنین کتابهای بسیار مفیدی برایِ استانِ ما که کانون انواع بحرانهایِ بزرگ است مورد مطالعه ویا حتی در دست و بال کاندیدا هاست ،امری که نشان از آینده نگری وافق دید بلند، چنین کاندیدا هاییست.

با آرزوی توفیقِ روز افزون برای این عزیزان
سامان فرامرزی
اهواز

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین اخبار