کد خبر: 44168
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: 6/ مارس/ 2020 - 2:49

با اوج شیوع ویروس کرونا در روزهای اخیر که به‌گفته مسئولان وزارت بهداشت دوران پیک خود را سپری می‌کند، بسیاری از مشاغل دچار چالش و رکود شده‌اند. مشاغلی که به قول معروف شب عید، «سر چراغ شان» بود و ماه‌ها برای رسیدن به کسب و ‌کار پر رونق در این ایام ثانیه شماری می‌کردند.

 خوزستان سرافراز/ روز گذشته به خیابان امام خمینی اهواز رفتیم تا از نزدیک با کسبه آن گفت‌وگو و شرایط کاری آنها را رصد کنیم.اکثر واحدهای صنفی از وضعیت کنونی ناراضی بودند و همچنان امیدوار هستند تا در روزهای آتی با فروکش کردن ویروس کرونا، به شرایط عادی بازگردند.

از سویی کسبه در گفت‌وگو با خبرنگار خوزستان سرافراز از دولت خواستند که به وضعیت آنها رسیدگی شود. آنها خواستار این بودند که اسفندماه مالیات و عوارض شهرداری ندهند، بانک‌ها تسهیلات بدهند و حق بیمه کمتری پرداخت کنند.

به هر ترتیب دست کشیدن مردم از خرید باعث شده، برخی از واحدهای صنفی بدترین روزها را به شب برسانند، از این‌رو خواسته آنها از مردم هم این است که با رعایت مسائل بهداشتی خرید کنند و مطمئن باشند که کسبه هم برای آنکه دچار ویروس کرونا نشوند، خودشان بیشتر نکات ایمنی رعایت می‌کنند.

یکی از صنوفی که با شیوع ویروس کرونا تحت تأثیر قرار گرفته، پوشاک است.

علی ذاکری از مغازه داران خیابان امام درباره اینکه وضعیت فروشش این روزها چگونه است، به «خوزستان سرافراز» گفت: بهمن ماه از نگرانی اینکه ماه اسفند قیمت کالاها گران‌تر می‌شود، یک ماه زودتر از بازار تهران خرید کردند.

ذاکری می‌گوید : سال ۹۸ برای بازاریان سال پرتلاطمی بوده است؛ سالی که با بلایای طبیعی آغاز شد. اکنون شیوع ویروس کرونا وضعیت نامشخصی را برای همه رقم زده است: شیوع ویروس کرونا باعث شد درآمد خود را از دست بدهیم.

ذاکری افزود: بدترین روزهای بازار عید را همین روزهای کسادی بازار در نتیجه شیوع کرونا توصیف کردند. اگر دولت درخصوص معافیت از مالیات ؛ عوارض شهرداری و اقساط وام ها اقدامات لازم را انجام ندهد؛ورشکست خواهیم شد.

دستفروش‌های خیابان امام که معمولاً شب عید تمام کم و کاستی‌های یکساله خود را جبران می‌کنند و در هیچ رده صنفی قرار ندارند هم روزهای سختی را سپری می‌کنند. برخی از آنها که نان آور خانه‌هایشان هستند، به خاطر کاهش تردد مردم در خیابان‌ امام یا کسب و کارشان را متوقف کردند.

عباس از دستفروش‌های خیابان امام است. او می‌گوید: ما این روزها چشممان به دست مردم است تا خرید کنند، سال گذشته همین موقع روزانه ۳۰۰ هزار تومان فروش داشتم اما الان از بساط من تنها دو قلم کالا فروش رفته است. او در جیب خود الکل هم دارد که اگر مشتری نگرانی داشت، الکل را روی کالا اسپری کند.

براساس همین گزارش ؛ احمد نبوی مالک چندین فروشگاه بدلیجات در خیابان امام به خبرنگار خوزستان سرافراز؛ گفت: خسارت‌های اقتصادی فراگیر شدن کرونا نه ‌تنها به بازاریان بلکه به زنجیره اقتصاد جهان لطمه زده است. اقتصاد ایران هم در گوشه‌ای از این زنجیره، در کنار تحریم‌ها و ورود به فهرست سیاه FATF ، حالا با شیوع ویروس کرونا، متلاطم‌تر خواهد شد.

نبوی؛ تصریح کرد: دی ماه امسال از بازار تهران بیش از یک میلیاردتومان کالاخریداری نمودم.متاسفانه با روند فعلی به هیچکدام از تعهدات خود نمی توانم عمل کنم.تمام چک هایی که در تهران خرج کردم ؛ برگشت خواهند خورد.

وی ؛ تصریح کرد: بیش از ۱۵سال در خیابان امام مشغول به فعالیت هستم.روز گذشته تنها ۱۲۰ هزار تومان درآمد داشتم و این برای من فاجعه است. مردم از ترس سرایت ویروس کرونا سراغ بدلیجات نمی‌آیند به همین جهت روزگار بر ما سخت می‌گذرد. اکثر ما مغازه اجاره کردیم اگر این روند ادامه پیدا کند به غیر از آنکه خرج خانه در نمی‌آید، نمی‌توان اجاره مغازه را هم پرداخت کنیم.

خانم حیدری ؛ مدیر فروشگاه آرایشی و بهداشتی که ۲ کارگر در واحد صنفی خود دارد، معتقد است: با وضعیت بسیار بدی در کسب و کارش روبه‌رو شده است.

حیدری می‌گوید: صنف ما در همان روزهای معمولی هم موظف و متعهد به رعایت اصول بهداشتی در محل کار خود بودند. با وجود این شیوع ویروس کرونا هم کوهی از مشکلات را بر سر ما آوار کرده که هم سلامتی خودشان را تهدید می‌کند و هم مشتریان را.

تماس ما با مشتریان به گونه‌ای است که فاصله زیاد با آنان نداریم و براحتی در معرض آلودگی و انتقال ویروس هستیم. البته ما طبق همان روال قبلی به‌طور مستمر تمامی وسایل و سطوح مختلف مغازه را ضدعفونی می‌کنیم اما این کار کافی نیست، چراکه مشتریان هم می‌توانند ناقل بیماری باشند.

حیدری ادامه داد: زمان زیادی تا شب عید نمانده اما بر خلاف سال‌های قبل هیچ خبری از مشتریان نیست، متأسفانه ویروس کرونا، صنف ما را هم تحت تأثیر قرار داده و چشم امید ما به فروکش کردن شیوع ویروس است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین اخبار