کد خبر: 44390
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: 14/ مارس/ 2020 - 9:48

کرونا پشت درهای بسته در کمین است ولی شهروندان اهوازی خطر شیوع این ویروس را جدی نگرفته اند.

 کوثر کریمی: در حالی که دغدغه این روزهای پایان سال مسئولان و به خصوص کادر درمانی و پزشکی کشور پشت سرگذاشتن شرایط بحرانی مبارزه با ویروس ناخوانده کرونا و بازگرداندن شرایط عادی به کشور است ولی با وجود تمامی هشدارها و آموزش هایی که در رسانه های دولتی و فضاهای اجتماعی ارائه می شود، هنوز هم هستند کسانی که فارغ از هر دغدغه ای با جان خود، خانواده و همشهری های خود بازی می کنند و در این روزها که بهترین کار ممکن قرنطینه خانگی و دوری از فضاها و اماکن عمومی است با رعایت نکردن اصول بهداشتی و حضور غیرضروری بدون توجه به نکات ایمن سازی، سلامت خود و اطرافیانشان را به خطر می اندازند.

هرچند که نه در کشور بلکه حتی در خوزستان روزانه بر تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا اضافه می شود ولی برخی مردم این شیب تند شیوع ویروس را جدی نگرفته و ظاهرا اعتقادی به خود قرنطینگی ندارند.
از جمله موارد مشاهده شده در کلانشهر اهواز حضور و تردد اکثریتی مردم در اماکن عمومی و به ویژه بازار مرکزی شهر است که بی توجه به بحرانی بودن اوضاع برای خرید نوروزی که در این روزها اصلا رنگ و بوی عید را با خود ندارد، به خیابان ها آمده اند.
آدم هایی بدون فرهنگ نوعدوستی و شاید بهتر باشد بگوییم با خصلت خودخواهانه که حتی برای سلامتی فرزندان خود هم ارزشی قائل نیستند، مادرانی که دست کودکان خود را گرفته و به بازار شلوغ آورده اند، پدرانی که سیگار به دست بدون ماسک و دستکش در خیابان قدم می زنند و جوانانی که به راحتی از اغذیه فروشی هایی که نباید باز باشند، خوراکی خریده و با دستانی که شاید آلوده باشند، تناول می کنند.
البته در این بین هستند افرادی که با دغدغه خرید اقلام بهداشتی و ضدعفونی و یا ماسک به بازار آمده اند که برای تقاضای آنها آنطور که باید عرضه ای از سوی داروخانه ها نشده است.

کرونا را جدی بگیرید

یک مرد ۴۷ ساله که بدون ماسک و دستکش بازار آمده با گلایه از کمبود الکل در سطح شهر می گوید: متأسفانه الکل یا نیست و یا آنجایی که به صورت کم عرضه می شود نیز قیمت های گزافی دارند.
او با اشاره به اینکه دستکش و ماسک خیلی کم عرضه می شود، ادامه می دهد: بازار باز است ولی مردم هم باید تا حد توان با دستکش و ماسک به بازار مراجعه و مرتب ضدعفونی کنند.
این شهروند اهوازی در واکنش به اینکه چرا خودش بدون رعایت نکات بهداشتی به بازار آمده و اصلا چرا در خانه نمانده می گوید: برای تهیه اقلام بهداشتی و ضدعفونی کننده اجبارا به بازار آمده ام و با این وضعیت ضعیف عرضه در داروخانه ها انگار حالا حالاها باید در سطح شهر حضور داشته باشم.
او در پایان با تأکید بر لزوم جدی گرفتن کرونا یادآور می شود: مردم نباید فکر کنند که کرونا برای آنها نیست اتفاقا خطر کرونا در کمین است و هر فرد بعد از ابتلا در صورت عدم درمان به عنوان یک ناقل آن را به دیگر مردم هم انتقال می دهد.

مردم به خوزستان سفر نکنند

بانویی ۳۰ ساله که تنها ولی با ماسک به بازار آمده؛ می گوید: بسیاری از مردم خصوصا پدر و مادرها که سن بیشتری دارند، اصلا نکات بهداشتی و خودمراقبتی را رعایت نمی کنند؛ ظاهرا ویروس سریعتر به افراد مسن منتقل می شوند.
او ادامه می دهد: مردم حتی اگر شده به خاطر خانوادده هایشان رعایت کنند؛ سعید کنند که بازار مراجعه نکنند، خرید عید مهم نیست چون ما همیشه مهر، آذر و عید فطر لباس خریداری می کنیم.
احمدی با اشاره به اینکه حالا یک عید را خرید نکنیم، می گوید: از مردم درخواست دارم که در خانه بمانند و مسافرت نروند؛ هیچ چیزی از سلامتی مهمتر نیست و افراد مبتلا به این ویرس به عنوان یک ناقل برای خانواده و جامعه خود هم آسیبزا هستند.
این شهروند اهوازی با اشاره به اینکه خونگرمی مردم خوزستان بر کسی پوشیده نیست، بیان می کند: ولی در این شرایط فعلی با توجه به همه گیر بودن ویروس کرونا نمی توانیم پذیرای مهمانان نوروزی باشیم؛ مردم دیگر استان ها هم نباید تصور کنند چون خوزستان گرم است، باید به این استان سفر کنند چون اگر ازدحام افزایش و شهر شلوغ شد، آن وقت میکروب ها جذب افراد بسیاری می شوند.
او می گوید: مردم تنها برای کارهای ضروری خود باید از خانه خارج شوند چون میکروب به هر حال به دستکش و ماسک نیز اصابت می کند.
احمدی در پایان با اشاره به اینکه برخی مردم یک دستکش را با شستشوی مرتب چندین بار استفاده می کنند، یادآور می شود: یک شیشه الکل کوچک که قبلا شاید با قیمت دو تا پنج هزار تومان به فروش می رسید ولی این روزها با قیمت ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان آن هم در معدود داروخانه ها عرضه می شود.

اقلام عرضه شده دولت کجاست؟

زنی ۴۲ ساله که بدون ماسک و دستکش به بازار آمده تا خریدهای ضروری را انجام دهد، می گوید: دولت بارها اعلام کرده که اقلام بهداشتی و ضدعفونی را در بازار عرضه کردیم ولی وقتی به داروخانه ها مراجعه می کنیم آنها کلمه “نداریم” ورد زبانشان شده است.
او ادامه می دهد: هر داروخانه به ما اعلام می کند که بروید و از جای دیگری اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنید که ما اصلا اطلاع نداریم این جای مدنظر آنها دقیقا کجاست.
جعفری با گلایه از اینکه چرا باید هزینه زیادی برای اقلام با قیمت بسیار پایین تر پرداخت کند، می گوید: دولت چندین بار اعلام کرده که الکل، دستکش و ماسک هست ولی چرا داروخانه ها این اقلام را ارائه نمی دهند؟ واقعا نمی دانیم علت این تناقض رفتاری چه چیزی است.

گشتم نبود، نگرد نیست

پدری ۵۲ ساله که او هم مانند بسیاری دیگر از شهروندان نه ماسک دارد و نه دستکش می گوید: شیشه الکل ۵۰۰ سی سی را با قیمتی بین ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان عرضه می کنند، با مراجعات بسیار آخر یک داروخانه آن را با قیمت ۱۱ هزار تومان ارائه داد.
این پدر که دغدغه رعایت بهداشت را برای فرزندانش دارد، ادامه می دهد: دستکش های ۱۰۰ تایی که قیمت هر عدد شاید یک هزار تومان بود این روزها هر عددی سه هزار تومان به فروش می رسد؛ سایز این دستکش ها نیز مدیوم است که اندازه دست بسیاری افراد نیست و داروخانه ها می گویند که سایز لارج را ندارند.
حمیدی با اشاره به اینکه الکل خیلی سخت گیر می آید، یادآور می شود: وقتی برای خرید الکل به خیلی از داروخانه ها می رویم یا می گویند نداریم و یا چند دقیقه ای برای مطمئن شدن از اینکه بازرس نیستیم به ما نگاه و در آخر می گویند که الکل نداریم.
او در پایان می گوید: از ماسک که برایتان نگویم؛ ماسک اصلا نیست هیچ گیرمان نیامده و باید بگویم که “گشتم نبود، نگرد نیست” چون واقعا نیست که نیست.
و اما بازار چرا تعطیل نیست؟
با مراجعه به بسیاری از مغازه ها می توان متوجه دغدغه نان کسبه و فروشندگان شد؛ افرادی که به خاطر نداشتن پشتوانه مالی نان شب خود را در گروی فروش روزانه مغازه می دانند.
ضعف در رعایت نکات بهداشتی و یا ضدعفونی کردن واحدهای فروشگاهی مختلف نیز دلیلی ندارد به غیر از کمبود این اقلام در سطح داروخانه ها که باید برای آن فکری عاجل کرد.

مراجعه به ۳۰ داروخانه برای ماسک

از اقلام بهداشتی و ضدعفونی تنها دستکش به دست دارد و در مغازه خود به انتظار حضور خریدار و مشتری نشسته است؛ خبری از ماسک و یا الکل برای ضدعفونی کردن فروشگاه نیست.
این پسر ۲۶ ساله ای که خود فروشنده یکی از فروشگاه ها است، می گوید: این چند روز برای تهیه ماسک خیلی اذیت شدیم و باید حداقل به ۳۰ داروخانه و چندین کالای پزشکی مراجعه کنیم که همان اول یک برگه به شیشه چسبانده اند که “ماسک، دستکش، ژل ضدعفونی و الکل نداریم” و این وسط تکلیف مردم مشخص نیست.
او در پایان با اشاره به اینکه حتی محلول ضدعفونی را با قیمت گران تهیه کرده یادآور می شود: اقتصاد ما کسبه که فلج شد دیگر دستمان به جایی بند نیست که حقوق بگیر باشیم و روی آن حساب کنیم؛ طبیعتا باید در محل کار خود حاضر و امرار معاش کنیم.
تعطیلی بدون مساعدت صاحبان املاک شدنی نیست
مغازه اش باز و خبری از تعطیلی نیست؛ او هم مانند بسیاری از مردم و فروشندگان نه ماسک دارد و نه دستکش و بدون رعایت نکات اعلام شده از سوی وزارت بهداشت در مغازه حضور دارد.
پسر ۲۷ ساله ای که مشغول تمیز کردن شیشه ویترین با شیشه پاک کُن است، می گوید: خیلی به ما گفتند که مغازه را تعطیل کنید ولی چون هیچ مساعدتی از سوی دولت و صاحبان املاک نشده اصلا نمی توانیم این کار را انجام دهیم.
او ادامه می دهد: تعطیلی ۱۰۰ درصدی قطعا به نفع سلامتی صاحبان مغازه و فروشندگان است ولی انتظار داریم که از اصناف حمایت کنند تا بتوانیم حرکت مثبتی برای کشور انجام دهیم.

کرونایی که به فاضلاب آراسته شد

قصه فاضلاب اهواز حکایت داستان تراژدی تکراری است؛ غصه ای که تقریبا همه مردم کشور از آن اطلاع و پرونده اش تا روی میز ارشدترین مقامات ملی هم رفته ولی هنوز هم مردم شهر را می آزارد.
پس صحبت کردن از فاضلاب اهواز مانند “زیره به کرمان بردن” است چون همه نسبت به آن اطلاعاتی دارند؛ مرکز شهر همیشه مانند ورودی ها ویترین آن شهر محسوب می شود و وای به حال شهری که فاضلاب گریبان گیر مرکزش باشد.
ورودی بازار عبدالحمید اهواز که یکی از شلوغ ترین بازارهای این شهر محسوب می شود، مملو از فاضلابی است که این روزها با توجه به شیوع ویروس کرونا خطری جدی برای کسبه و مردم خواهد بود.
صدایش می لرزد، خس خس های گلویش حکایت از دردی نهفته در سینه اش دارد؛ عمو قادر که در بازار عبدالحمید دستفروش است تنها یک جفت دستکش پلاستیکی به دست دارد که به قول خود اصلا دوامی در برابر ویروس ندارد.
این دستفروش اهوازی ؛ اظهار می کند: فاضلاب بازار عبدالحمید بالا زده و هر روز بدون دستکش اصولی برای کار آمده ایم؛ متأسفانه ماسک و الکل اصلا نبود.
او ادامه می دهد: آسم و تنگی نفس دارم و ریه ام خراب است؛ با بساط کردن خرج خانواده ام را درمی آورم و نمی توانم در خانه بمانم.
برپایه همین گزارش، متأسفانه در این روزها جدای از بعضی کم کاری های موجود، شاهد این مسئله هستیم که بعضی از مردم همکاری لازم را با مسئولان مربوطه انجام نمی دهند و نه تنها باری از دوش برنمی دارند بلکه با رعایت نکردن نکات لازم بر مشکلات موجود نیز می افزایند.
با شیوع ویروس کرونا در کشور این مسئله بیش از پیش خودش را نشان داد که نباید همیشه مسئولیت همه امور را به مسئولان سپرد و فقط انتظار یک طرفه داشت، بلکه در بسیاری از موارد دولت و ملت باید کنار هم قرار بگیرند تا بشود کنترل امور را به دست گرفت.

مهر”


برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین اخبار