کد خبر: 44419
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: 15/ مارس/ 2020 - 6:23

 حاکمیت و دولت ایران، باید چشم بیدار و گوش بزنگ باشد و بیشتر از این دیگر، مفت نبازد و غافلگیر نشود، زیرا، تا بدینجای کار، چنانچه اگر، بر اثر اشتباه و یا حرکت ناصوابی در مورد مبارزه با کرونا، در فقدان تجربه ی کافی مرتکب خطایی شده است، لذا، شایسته است آن نواقص را بسرعت جبران نماید. 

خوزستان سرافراز/ عبدالرحمن نیک سرشت*

 حاکمیت و دولت ایران، باید چشم بیدار و گوش بزنگ باشد و بیشتر از این دیگر، مفت نبازد و غافلگیر نشود، زیرا، تا بدینجای کار، چنانچه اگر، بر اثر اشتباه و یا حرکت ناصوابی در مورد مبارزه با کرونا، در فقدان تجربه ی کافی مرتکب خطایی شده است، لذا، شایسته است آن نواقص را بسرعت جبران نماید.

 البته، شواهد بسیاری در دست است، اکنون بعد از قدری اهمال و دستپاچگی، کل حاکمیت و دولت ایران، قدری جمع و جور شده باشند که بهتر است با توجه به تجربیات سایر کشورهای موفق در مبارزه با کرونا، اقدامات و ابتکارات جدیدی را برای تصحیح و اصلاح امور بکار ببندند.

 از جمله، اخبار خوبی که در این مورد، در فضای مجازی با آن روبرو شدیم، گزارشی تحت عنوان، *«ترکیه با کرونا چه کرد؟»* از جناب آقای دکتر داریوش ارک، هموطن مقیم آنکارا بود، که وی تدابیر دولت ترکیه، در مقابله با کرونا را، این چنین شرح دادند. صدالبته، که بعضی از آن اقدامات، متاسفانه در کشور ما، قبلا، باید انجام می گرفت، که بدلایل متفاوتی، هیچکدام از آن موارد، سرموعد مقرر خود عملیاتی نشدند، ولی بقول معروف، «جلوی ضرر را از هرجا بگیری منفعت است.» از حالا، به بعد، حاکمیت و دولت ایران، اکنون که ملتفت نواقص کار شدند، دیگر نباید، با روش آزمایش و خطا، کار را پیش ببرد.

 علی ایحال، دکتر داریوش ارک، در گزارش خود، نقطه ی مثبت کار وزارت بهداشت ترکیه را در برخوداری از چند آیتم ، بشرح زیر، عنوان نمودند.

 ۱- برخورداری از اطلاعات وضعیت اپیدمیک ویروس کرونا، که تقریبا وزیر بهداشت ترکیه هر روز با نشست خبری، از تدابیر و آمار افراد مشکوک زیر نظر داشته، کار رصد روزانه وزارتخانه ی خود را انجام می‌ داد.

 ۲- تجهیز بیمارستانهای شهرهای ترکیه به اتاق های قرنطینه، با رعایت پروتکل های بهداشتی

 ۳- نصب دوربین های حرارتی در فرودگاه ها و ترمینال های مسافرتی، تا به محض ورود افراد تب دار مشکوک به کرونا، جلوگیری لازم تدارک دیده، تا در صورت حاد بودن بیماری افراد مبتلا به ویروس، فوری روانه ی قرنطینه شوند.

 ۴- لغو کلیه ی پروازها به چین و سایر کشورهای آلوده به کرونا و شناسایی و قرنطینه کردن مسافرانی که دو هفته قبل، از این کشورها به ترکیه مراجعت کردند.

 ۵_بستن مرزهای زمینی ترکیه تحت تدابیر امنیتی شدید با کشورهایی چون ایران، که کرونا در آن شیوع یافته بود و احداث بیمارستان صحرایی، برای شهروندان خود که از آن کشورها به ترکیه برمی گشتند و درصورت تست مثبت، انتقال سریع آنها به محل قرنطینه، تا مبادا، ویروس کرونا به بیمارستانهای شهری برسد.

 ۶_استقرار کادر درمانی خود در کشور عربستان، برای مسافرانی که به خانه ی خدا مشرف می شوند، تا معاینه های دقیق از بازگشت آنها به ترکیه انجام پذیرد.

 ۷_دقت زیاد در ضدعفونی وسایل حمل و نقل، مدارس و مراکز توریستی که قبلا هم صورت می گرفت، اما اکنون به شدت عمل و دفعات بیشتری انجام می شود.

 ۸_ضد عفونی متروی استانبول با مواد نانو تکنولوژی که تاثیر آن تا یک ماه باقی می ماند.

 ۹-نصب دستگاه های ضد عفونی پیشرفته، در محل های حساس که امکان آلودگی در آنها، وجود دارد.

 ۱۰- تخصیص چندین بیمارستان در شهر های مختلف به بیماران کرونایی.

والسلام


برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین اخبار