کد خبر: 44463
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: 17/ مارس/ 2020 - 1:30

جدی نگرفتن شیوع ویروس کرونا و سهل انگاری باعث شده تا عده ای از هموطنان به این ویروس مبتلا و روزهای سختی را در بیمارستان پشت سر بگذارند.

خوزستان سرافرازـ کوثر کریمی: کرونا مهمان ناخوانده و شومی که با آمدنش جهان، ایران و خوزستان را وارد یکی از مراحل سخت دوران کرد؛ دورانی که قطعا در تاریخ از آن یاد می شود و شاید در کتاب ها از آن بنویسند.
هر روز بر تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونا افزوده می شود و در مقابل بیشتر از قبل شاهد ایثارگری های پرستاران، پزشکان و مدافعان سلامت هستیم؛ نام پرستاران و پزشکانی که جان خود را برای کمک به این بیماران نثار و شهید راه خدمت شدند، در تاریخ کشور ماندگار می شود.
اما ای کاش برخی از شهروندان شرایط بحرانی موجود را بیشتر درک می کردند و با رعایت نکات بهداشتی و عدم حضور در مکان های در معرض خطر، خون پاک این شهدای خدمت را ارج می نهادند.
دقایقی پای درد دل بیماران مبتلا به این ویروس نشستیم، درهای آن ها فراوان اما توصیه های آن ها به مردم (بیرون نرفتن از خانه و رعایت بهداشت در صورت ضرورت خروج از خانه) مشترک بود؛ اما متأسفانه هنوز هم شهروندان این مهمان شوم را جدی نگرفته و همچنان شاهد اجتماعات مختلفی در سطح استان و به خصوص اهواز هستیم.

بیمارستان رازی

بیمارستان رازی به عنوان بیمارستان معین برای مقابله با کرونا از سوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز تعیین شده و هنوز هم خلوت و در حالت غرنطینه قرار دارد؛ ورودی بیمارستان اما خانواده های نگرانی نشسته اند که اجازه دیدار با عزیزان خود را ندارند و با چشمی گریان برای سلامتی بیماران خود دعا می کنند.
هرچند که تجمع جلوی درب بیمارستان خود یک کلونی جمعیت است ولی تعداد افراد حاضر کم و با فاصله از هم ایستاده اند چون توضیحات کادر درمانی و یا حراست بیمارستان برای دیگر خانواده ها کافی بوده که برای حفظ سلامتی و پیشگیری از ابتلای آنها به این ویروس مقابل بیمارستان تجمع نکنند.
همه کادر درمانی و خدماتی آن با لباس های پوشیده، گان های بلند، کفش پلاستیکی برای پوشش کفش های عادی، ماسک، دستکش و عینک در حال تردد هستند؛ ضدعفونی با الکل و نظافت کف بخش های مختلف به صورت مستمر انجام و هیچ کدام از افراد حاضر اجازه درآوردن ماسک در محل کار را ندارند.

سفر به مشهد و آغاز بیماری

بانویی نسبتا جوان با ماسک بر دهان روی تخت نشسته و به پنجره اتاق زل زده است؛ رنگ پریده و از شدت ناراحتی علاقه ای به مصاحبه ندارد.
در واکنش به انجام مصاحبه گارد دفاع گرفته و زانوهایش را محکم بغل می کند تا مبادا چهره اش پیدا شود، وقتی مطمئن شد که فیلم او ضبط نمی شود کمی از لاک خود بیرون آمد.
اول می خواهد که صدایش هم جایی پخش نشود و بعد با بغض می گوید: فقط ۳۹ سال سن دارم و هرگز خودم را در چنین سنی با این همه شور و برنامه برای زندگی و آینده اما روی تخت بیمارستان تصور نمی کردم.

علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد

او با اشاره به چهار روز بستری بودنش در بیمارستان ادامه می دهد: ۳۹ سال سن دارم؛ جواب تست کرونای من مثبت اعلام شده و باید تا درمان کامل در بیمارستان رازی بمانم.
این بیمار مبتلا به ویروس کرونا می گوید: هیچ بیماری زمینه ای نداشتم و بازگشت از سفر مشهد من آغازی برای ابتلا به ویروس کرونا شد؛ حالم بد بود و با مشکل تنفسی شدید به بیمارستان مراجعه کردم.
او در پایان می گوید: توصیه ام به همه بانوان این است که نکات بهداشتی را حتما رعایت و همچنین تمام خانواده ها در حد امکان خود قرنطینگی را اجرا کنند؛ من هم اصلا فکرش را نمی کردم که با این سن و سال مبتلا و بعد هم قرنطینه شوم، پس قبل از بروز مشکل باید به فکر راهکار باشند.

تنگی نفس و درد کلیه آلارم ابتلا

سِرُم به دست وارد اتاق شده و برای استراحت و ادامه درمان به سمت تخت خود می رود؛ سن و سال کمی دارد ولی درد طاقتش را تاب کرد و به سختی و بریده بریده حرف می زند.
این پسر ۱۹ ساله ساکن کوی سید نعیم می گوید: چند روزی است که در بیمارستان بستری شده و از ناحیه تنفسی اذیت هستم؛ هرچند نسبت به روزهای اول بستری خیلی بهتر هستم.
او با اشاره به اینکه یادش نیست کدام نکته بهداشتی را رعایت نکرده که به این ویروس مبتلا شده می گوید: قبلا هیچ بیماری زمینه ای نداشتم و تنگی نفس و درد کلیه مرا به بیمارستان کشاند تا فهمیدم تست کرونای من مثبت است.

با ویروس مبارزه کنید

دستگاه کمک نفس به او وصل نیست؛ در حال طی دوره درمان است و روی تخت نشسته و به هم اتاقی های خودش زل زده است.
خودش برای مصاحبه پاپیش می گذارد و می گوید: ۵۸ سال سن دارم و کارمند هستم؛ از محل کار با شکم درد به بیمارستان اعزام شده و در نهایت تست کرونای من مثبت بود.
او ادامه می دهد: اصلا به من اعلام نشده که تا چه زمانی باید اینجا بمانم ولی با امید به زندگی تمام تلاش خودم را برای شکست این ویروس به کار می گیریم.
این بیمار مبتلا به ویروس کرونا در پایان خطاب به مردم می گوید: به همه مردم توصیه می کنم که در صورت ابتلا به ویروس حتما به حرف پزشکان گوش بدهند؛ آنهایی که مبتلا نشده اند نیز بدون ترس با آن مبارزه کنند چون حتم دارم پیروز این میدان مثل همیشه مردم هستند.

باز هم سفر و ابتلا به ویروس

روی تخت بی حال است؛ دستگاه کمک نفس به او وصل شده و خیلی امکان صحبت ندارد.
بانویی ۵۰ ساله که از شهرستان اندیکا به بیمارستان رازی آمده و تحت درمان است، می گوید: تست کرونای من مثبت اعلام شده و نمی دانم تا کی باید بیمارستان بمانم ولی اصلا ناامید نیستم و تلاش می کنم تا در لیست افراد درمان شده قرار بگیرم.
او در مورد نحوه ابتلایش به ویروس کرونا می گوید: به اصفهان رفته بودم و موقع برگشت بی حال شدم؛ ساعت دو شب اول به بیمارستان امام آمدم و آنجا به دلیل مشکوک بودن به ویروس کرونا مرا به بیمارستان رازی منتقل کردند.
این بیمار کرونایی در پایان یادآور می شود: از اول خیلی اعلام شد که سفر نروید، نکات بهداشتی بسیاری هم از سوی وزارت بهداشت اعلام شد؛ من که سفر ضروری داشتم ولی از مردم می خواهم که سفرهای خود را کنسل کنند و در خانه بمانند تا به درد من مبتلا نشوند.

بی بی طاهره بی خبر از کرونا

قدش خمیده و قامتش چون هلال ماه به چشم می آید؛ دست در دست پرستار به سمت سرویس بهداشتی می رود تا دست هایش را شستشو دهد.
موقع برگشت با لهجه دزفولی می گوید: چهار روزی می شود که در این بیمارستان بستری هستم؛ نمی دانم چرا من را ترخیص نمی کنند چون اینجا راحت نیستم.
بی بی طاهره ۸۷ ساله ادامه می دهد: کرونا ندارم ولی ریه ام خیلی اذیت و ناراحت هست؛ می بینی مادر جان نفس زدنم به سختی انجام می شود.
او در آخر می گوید: از قبل هم ریه ام مشکل داشته مادر ولی کرونا ندارم، مطمئن هست؛ باز هم پرستار را صدا کن تا به او بگویم که من کرونا ندارم.

کرونا را به شوخی گرفتم

لبخند بر لبانش از امید به جنگ با ویروس کرونا حکایت دارد؛ بانو عزیزه ۵۴ ساله کمتر از سه روز می شود که در بیمارستان رازی بستری شده و هرچند در انتظار جواب تست است ولی علائم اولیه ابتلا به ویروس را دارد.
عزیزه می گوید: فقط یک بار برای خرید به تره بار فروشی رفتم و موقع برگشت به خانه فراموش کردم که دست هایم را بشورم و بعد از آن سر درد، تب و لرزهایم شروع شد.
او خطاب به مردمی که هنوز بازار می روند، می گوید: کوچکتر از آن هستم که به مردم توصیه کنم ولی به نظرم اگر بهداشت را رعایت کنند خیلی خوب است؛ رسانه ها مرتب در حال اطلاع رسانی هستند که چه کارهایی انجام دهند.
این بیمار مبتلا به ویروس کرونا در پایان می گوید: از مردم عاجزانه تقاضا دارم که به توصیه ها توجه و موضوع را جدی بگیرند؛ یکی از کسانی که این ویروس را به شوخی می گرفت، خود من بودم و در آخر مبتلا شدم.
بر اساس همین گزارش، پایان سال برای هر ایرانی تداعی گر روزهای خوشی است که با نزدیک شدن به اواخر اسفند ماه عطر نوروز بیشتر به مشام می رسد اما نوروز امسال متفاوت شده و غبار غم بر این کشور پهناور سایه افکنده چون بیش از ۸۰۰ نفر از هموطنان دیگر نوروز را نمی بینند و خانواده های آن ها هر سال در این ایام به سوگ عزیزانشان می نشینند؛ انتظار می رود سایر شهروندان به نوعی خود را شریک این غم بزرگ بدانند و حداقل با رعایت نکات بهداشتی بر تعداد این داغ دیدگان نیفزایند.
با وجود هشدارها و کمپین های بسیار برای در خانه ماندن مردم ولی این خود قرنطینگی از سوی بسیاری از شهروندان جدی تلقی نشده و متأسفانه شاهد سیر صعودی آمار افراد مبتلا به ویروس کرونا هستیم.
مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و تمامی کادر بهداشت و درمان همچنان از مردم درخواست دارند که با رعایت نکات بهداشتی و عدم خروج اضراری از منزل همراه آنها در مبارزه با ویروس کرونا باشند؛ قطعا هم بدون همکاری آنها نمی توان شاهد موفقیت مسئولان در کنترل شیوع این ویروس همه گیر بود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین اخبار