کد خبر: 44527
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: 20/ مارس/ 2020 - 3:42

 این روزها شاهد افزایش فوتی‌های مصرف‌کننده الکل تقلبی در اهواز هستیم تا جایی که آمار این افراد از مرگ بیماران مبتلا به کرونا پیشی گرفته است.

خوزستان سرافراز – کوثر کریمی: از اواخر بهمن‌ماه ویروس کرونا به ایران رسید و بعد از آن مقابله با این ویروس خطرناک در صدر امور مسئولان ملی قرار گرفت؛ در روزهای نخستین کمبود اقلام بهداشتی به ویژه ماسک، ژل ضدعفونی‌کننده، دستکش و الکل در داروخانه‌ها نمایان شد.

پیدا کردن دستکش و الکل در فروشگاه‌های مختلف از پلاسکو گرفته تا لوازم ایمنی، کار سختی نبود ولی کمبود الکل همچنان به معضلی برای مردم تبدیل شد؛ تا قبل از راه‌اندازی چندین خط تولید الکل این کمبود مردم را آزار می‌داد، هرچند که هنوز هم شاهد عرضه نامتناسب با نیاز مردم هستیم.

اما بعد از کرونا ویروسی که مهم‌ترین اخبار این ایام را به سلطه خودش درآورده بود، پای مصرف الکل‌های تقلبی به صورت خوراکی در کشور به میان آمد؛ در استان خوزستان آمار متفاوتی به ثبت رسیده است.

بر اساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی اهواز ۶۴۷ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکل تقلبی در خوزستان مسموم شده‌اند و ۶۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

خبر تأسف بارتر اینکه در میان افراد مسموم شده با الکل در خوزستان بانوان و نوجوانان زیر ۱۸ سال هم بوده‌اند که این استفاده غلط از الکل به قیمت جان آنها تمام شده است.

اینکه سودجویان کمبود الکل را به حیات خلوتی مرگبار مبدل کردند، جای خود دارد ولی چرا درست بعد از این ویروس باید شاهد این حادثه هولناک باشیم که الکل تقلبی (صنعتی) به راحتی عرضه می‌شود؟

چرا با همه آگاه‌سازی‌های جدید و انتشار روزانه آمار مسمومیت‌ها، کوری و مرگ‌ومیرهای ناشی از آن باز هم روزانه به تعداد آنها اضافه می‌شد؟

سازندگان این محلول‌های مرگبار یک‌سوی ماجرا، عرضه‌کنندگان آن یک‌سو و قطعاً خود مصرف‌کنندگان محور اصلی هستند.

بیمارستان امام اهواز

با توجه به شیوع ویروس کرونا، کلونی جمعیت بستری برای انتشار این ویروس همه‌گیر است، بنابراین ورودی اورژانس بیمارستان امام با سخت‌گیری بیشتری نسبت به قبل محافظت شده و از خانواده‌ها درخواست می‌شود که اصلاً مقابل بیمارستان در انتظار نباشند.

ورودی اورژانس که قبلاً یک حراست داشت، این روزها به دلیل مراجعه‌های بسیار بیماران مسمومیت الکل تقلبی آن هم به همراه طیف گسترده‌ای از اعضای خانواده به دو ورودی افزایش پیدا کرده است؛ نیروهای بسیج و مأموران انتظامی نیز به کمک حراست بیمارستان آمده‌اند.

اگر بیمارستان رازی به سد کرونا در استان خوزستان تبدیل شده و به عنوان بیمارستان معین در این زمینه فعالیت دارد، این روزها بیمارستان امام هم میزبان جمعیت زیادی از مصرف‌کنندگان الکل تقلبی است که با این کار خود نه تنها خانواده‌های بسیاری را داغدار کردند بلکه خودشان هم از بینایی و یا از ناحیه کلیه دچار آسیب‌های جدی شده‌اند.

در بخش دیالیز بیماران بسیاری روی تخت به دستگاه دیالیز متصل شده‌اند؛ هرچند بین آنها افراد میانسال و حتی مسن بالای ۷۰ سال دیده می‌شود ولی اکثر بیماران، رده سنی زیادی ندارند و جوان هستند.

پسری که با الکل نابینا شده بود

حواسش به پرستاران است، مدام با دستگاه ور می‌رفت و نمی‌دانست که به طور دقیق تنظیماتش را چطور باید تغییر دهد؛ پرستار هم به او می‌گوید که «دست نزند» ولی گویا گوشش بدهکار نیست! چون درد زیادی دارد.

پسری ۲۹ ساله از یک محله محروم اهواز که به دلیل مصرف الکل برای پیشگیری از ابتلاء به ویروس کرونا در بیمارستان امام بستری شده است، می‌گوید: این الکل‌ها را از بازار آزاد خریدم و حالا سه روزی می‌شود که در بیمارستان امام بستری هستم.

او ادامه می‌دهد: مصرف این الکل‌های تقلبی به کلیه‌های ما آسیب وارد کرده و حالا باید دیالیز شوم؛ نمی دانم کلیه‌هایم برای همیشه از کار ایستاده‌اند یا نه ولی واقعاً درد زیادی دارم و از کار خود به شدت پشیمان هستم.

این جوان اهوازی یادآور می‌شود: روز اول که به بیمارستان آمده بودم به خاطر مصرف این الکل‌های تقلبی نابینا شدم ولی بعد از چند روز تازه بینایی خود را به دست آوردم ولی هنوز بدنم از ناحیه کلیه درد می‌کشد.

کرونا بگیرند بهتر از مسمومیت است!

کمی از درد ناله می‌کند، روی تخت بیمارستان دراز کشیده و شاید هرگز تصور نمی‌کرد که در اوج جوانی به جای اینکه مهیای آمدن فصل قشنگ بهار و رویش غنچه‌های رنگارنگ عیدانه باشد، باید روی تخت بیمارستان در انتظار درمان باشد.

پسر ۲۴ ساله‌ای که برای سومین بار دیالیز می‌شود، می‌گوید: هر دو کلیه‌ام بر اثر استفاده از الکل تقلبی آسیب دیده‌اند و این روزها برایم دردآور است.

او با اشک ادامه می‌دهد: از همه جوانان هم سن و سال خود خواهش می‌کنم که هرگز مشروب نخورند تا مثل ما به این حال و روز گرفتار نشوند؛ ما می‌توانستیم این روزها را کنار خانواده خود هرچند نه در مسافرت (به خاطر کرونا) ولی در خانه باشیم ولی با یک سهل‌انگاری باید در بیمارستان روزگار خود را بگذرانیم.

این جوان که بر اثر استفاده از الکل تقلبی مسموم شده می‌گوید: این وضعیت چنان عذاب آور است که می گویم «ای کاش کرونا بگیرند ولی مشروب نخورند» چون این حال امروزمان بدتر از کرونا است.

او در پایان یادآور می‌شود: کرونا زود می‌کشد ولی این دردهای امروز ما عذاب تدریجی است؛ از همه افراد با هر سن و سالی که هستند می‌خواهم که هرگز الکل نخورند و دور مشروبات الکلی را خط قرمز بکشند.

از حال ما درس عبرت بگیرند

خیلی آرام و بی‌صدا روی تخت دراز کشیده و گاهی به دستگاه دیالیز زل زده و بعد هم نگاهش را از دستگاه دزدیده و به بیرون از پنجره خیره می‌شود؛ چشمانش بین بیمارستان و رنگ آسمان بیرون از بیمارستان در رفت‌وآمد هستند.

مردی ۳۵ ساله اهل یک منطقه بالای شهر اهواز که از مصرف الکل پشیمان است، می‌گوید: برخی‌ها با تفکر اینکه الکل برای مقابله با ویروس کرونا خوب است آن را مصرف کرده‌اند ولی باید از این حال و روز امروز ما درس عبرت بگیرند.

دوباره خیره به بیرون نگاه کرده و با حسرت می‌گوید: یک خطا که دیگر این همه سوال و جواب ندارد؛ به سراغ بیمار دیگری برو من همه حرفم را زده‌ام و آن هم این است که هرگز کسی سراغ الکل نرود.

مشغول بازی با گوشی است، سن و سالی ندارد ولی کیسه تصفیه خون متصل به دستگاه دیالیز این روزها رنگ قرمز بیشتر از هر زمان دیگری برای او تداعی می‌شود.

این دختر ۱۷ ساله منطقه شهرک نفت اهواز می‌گوید: کلیه‌هایم باید دیالیز شود تا خون کثیف شده‌ای را که بر اثر مصرف الکل تقلبی در بدنم وجود دارد، خارج کند.

براساس همین گزارش، سؤالی که همچنان باقی‌مانده این است که دلیل به وجود آمدن چنین مشکلی آن هم در این روزهای پر دغدغه چیست؟ و چرا باید سودجویان در این روزها دست به چنین کاری زده و بیش از گذشته با جان مردم به خصوص جوانان بازی کنند؟ جوانانی که خواسته یا ناخواسته از روی بی‌توجهی یا ناآگاهی و شاید هم آگاهانه کام خود را با نوشیدن این الکل‌های تقلبی دست‌ساز آلوده و تلخ کرده‌اند.

آیا با توجه به این پیشامدهای ناگوار و مراجعه آسیب دیدگان الکی به بیمارستان‌ها در زمانی که با کمبود امکانات پزشکی و شاهد پرکاری کادر زحمتکش بیمارستان‌ها هستیم، می‌توان به روند کاهش کرونا در استان سرعت بخشید؟ ضمن اینکه مراسم عزاداری جان‌باختگان باعث ایجاد کلونی جمعیت و بستری برای شیوع ویروس خواهد بود.


برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین اخبار