افشاگری نماینده مجلس: مافیای گندم بخشی از گندم را با خاک و شن مخلوط می‌کنند

خوزستان سرافراز / نماینده مردم سبزوار در مجلس از آنچه فساد برنامه‌ریزی شده در بخشی از بدنه سازمان غله ایران و ناپدید شدن ۱۰۰ هزار تن گندم تنها در یک استان، می‌خواند، خبر داد.

رمضانعلی سبحانی‌فر، با بیان این مطلب که «در خرید تضمینی گندم از گندم‌کاران و تحویل گندم خریداری شده به سیلوها تخلفات گسترده مالی و اجرایی در جریان است» مدعی شد: دلالان گندم از ارتباطاتی که با بخشی از بدنه سازمان غله کشور دارند گندم را از گندم‌کاران خریداری می‌کنند اما به جای تحویل گندم خریداری شده به سیلوهای دولتی، آن را در انبارها و محوطه‌های بدون سقف و روز باز به صورت کاملا غیراستاندارد و غیربهداشتی نگهداری می‌کنند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس ادامه داد: این شبکه مافیایی با هماهنگی عوامل خود در سازمان غله کشور، گندم خریداری شده را به انبارهای رو باز بزرگ انتقال می دهند و همزمان دو اقدام غیراخلاقی و غیربهداشتی انجام می‌دهند اول اینکه اجازه می‌دهند این گندم زیر باران یا از طریق پاشیدن آب توسط تانکرهای سیار آبرسان، خیس و غیرقابل استفاده شود و دوم اینکه بخشی از این گندم را با «خاک» و «شن» مخلوط می‌کنند و بعد گندم ناخالص را از طریق شبکه مافیای خود تحویل سیلوهای غیراستاندارد اداره غله کشور می‌دهند و پول‌های هنگفتی را به جیب می‌زنند.

سبحانی‌فر با تشریح شیوه کار مفسدان غله کشور، گفت: مافیای گندم با خیس کردن گندم در انبارهای رو باز هزاران تن بر وزن گندم خریداری شده اضافه می‌کنند و گندم آب خورده را با هماهنگی شبکه مافیایی خود در بدنه سازمان غله کشور، تحویل سیلوهای دولتی که باز نیروهای همین شبکه در آنجا مسؤولیت دارند، می‌دهند و پول هنگفتی را عاید شبکه مافیایی خود می‌کنند.

وی ادامه داد: شبکه مافیایی غله، حجم گندم خیس شده را در گزارشهای خود چندین برابر گزارش می‌کنند و به اسم «گندم فاسد شده» از سیستم گندم خریداری شده دولتی خارج می‌کنند و بدین ترتیب زمینه «مفقود شدن» آن را به وجود می‌آورند و از این راه نیز صدها میلیون تومان سودجویی می‌کنند.

نماینده مردم سبزوار در مجلس با اشاره به عکس‌های ثبت شده از انبار رو باز مافیای غله کشور و غیر استاندارد بودن این سیلوها، گفت: این عکس‌ها در استان خراسان رضوی گرفته شده اما همین منظره در اکثر استان‌هایی که گندم در آنها کشت می‌شود، قابل رؤیت است. به عنوان نمونه در یک استان کوچک که نمی‌خواهم اسمی از آن ببرم طی یک سال بیش از ۱۰۰ هزار تن گندم مفقود شده است.

سبحانی‌فر با اشاره به اقدامات اولیه انجام شده توسط دستگاه‌های ناظر، گفت: پس از اطلاع، دستگاه‌های ناظر و بازرسان از این تخلف بزرگ و حساب شده، وارد کار شده و با گزارش‌گیری‌های اولیه یکی دو نفر را بازداشت کرده‌اند.

وی با یادآوری الزامات سیاستهای اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی برای بخش دولتی، گفت: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی وزارت جهادکشاورزی و سازمان غله ایران باید سیلوهای بخش خصوصی را به قاعده بازی راه دهند و بخش خصوصی نیز وارد چرخه خرید گندم تضمینی شود تا از این طریق زمینه فساد در سازمان غله ایران از بین برود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس ادامه داد: امروز شاهد بدترین سوء استفاده‌های مالی توسط مافیای غله کشور هستیم.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
جزییاتی تکان دهنده از اقدامات موسسه ثامن الحجج
دریافت‌های میلیاردی دو مجری مشهور تلویزیون!/ مدیرعامل ثامن الحجج، دیپلمه ای که معتقد است، کسی که باغدار و دامدار نمونه بوده، صلاحیت بانکداری هم دارد

خوزستان سرافراز/ در پرداخت‌های حقوقی این مؤسسه موردی ذکر شده که نشان می‌دهد صد میلیارد تومان به حساب فردی واریز شده است و در توضیح گفته شده این رقم در ازای حقوق ۳۰ سال این کارمند به صورت پیشاپیش و یک‌جا اکنون پرداخت شده است. پدر این خانواده که یکی از افراد رده‌بالای … است، حکم مشاور از این مؤسسه برای او صادر شده و ماهانه رقم پنج‌ میلیون‌و صد هزار تومان از این مؤسسه به‌ عنوان حقوق دریافت می‌کرده است.

روزنامه شرق نوشت: «پرونده تخلف مالی تعاونی ثامن‌الحجج به‌ عنوان اولین پرونده بررسی قضائی مؤسسات مالی و اعتباری غیر مجاز بیش از ۹ جلسه است که در دادگاه کیفری یک تهران به ریاست قاضی باقری در حال بررسی است. ثامن‌الحجج که کار خود را با سرمایه شش‌میلیون‌ و ۳۰۰هزارتومانی در سال ۸۰ آغاز کرد، در سال ۸۸ (آخرین سال ارائه ترازنامه) ۸۷ میلیارد تومان سپرده جمع‌آوری کرده و تا سال ۹۴ سرمایه خود را به ۱۲ هزار‌ و ۳۰۰ میلیارد تومان می‌رساند. خبرگزاری میزان خبر داده در جلسه آخر دادگاه این پرونده، متهم ردیف دوم و سوم پرونده حضور نداشته‌اند و بر خلاف آن چه متهم ردیف اول مدعی شده که دارایی‌های این مؤسسه پاسخگوی پرداخت همه مطالبات معوق آن است، بازرس بانک مرکزی با ارائه اطلاعاتی نشان داده این ادعا هیچ پایه‌ای در واقعیت ندارد و ثامن‌الحجج املاکی را با منابع این تعاونی خریداری کرده اما این املاک به نام تعاونی نیستند. حالا با به‌ جریان‌ افتادن پرونده تخلف مالی این تعاونی، مصادیق اتهامی این مؤسسه روشن‌تر شده است؛ مصادیقی که رد پای افراد خاص و برخی سلبریتی‌ها را نیز می‌توان به‌ عنوان سهم‌برندگان مالی در آن دید.

«شرق» در این گزارش تلاش کرده است با ارائه تاریخچه‌ای از چگونگی شکل‌گیری و فعالیت این مؤسسه، جزئیاتی از تخلفات صورت‌ گرفته در مؤسسه ثامن‌الحجج را جمع‌آوری کند.

ثامن‌الحجج چگونه شکل گرفت؟

پرونده مؤسسه ثامن‌الحجج به‌ عنوان اولین پرونده رسیدگی به تخلفات مؤسسات مالی و اعتباری، نزدیک به ۹ جلسه است در دادگاه به جریان افتاده و در حال بررسی است. در این پرونده، سه متهم تعیین شده‌اند؛ ابوالفضل میرعلی متهم ردیف اول، ربابه ابراهیمی، همسر ابوالفضل میرعلی متهم ردیف دوم که به‌ عنوان عضو هیات‌مدیره جزء امضاکنندگان اصلی فعالیت‌های این تعاونی بوده است و مهدی رمضانیان متهم ردیف سوم است که تاکنون در هیچ‌کدام از جلسات دادگاه شرکت نکرده و معلوم نیست در ایران حضور دارد یا خیر.

ابوالفضل میرعلی، عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل مؤسسه ثامن‌الحجج، تا قبل از این که به این مؤسسه وارد شود، کارمند دادگستری مشهد در دادگاه ویژه روحانیت بوده است و در سال ۱۳۸۰ شرکت تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج دانش‌آموختگان سبزوار را تأسیس می‌کند. طبق اساسنامه این تعاونی، قرار بوده محدوده فعالیت شرکت در سبزوار و با استخدام کارمندان با حداقل مدرک کاردانی باشد؛ هر چند این اساسنامه اجرائی نمی‌شود و در ۱۴ سال، مؤسسه ثامن‌الحجج بالغ بر ۴۸۰ شعبه در سراسر کشور تأسیس می‌کند و خود ابولفضل میرعلی دارای مدرک دیپلم متوسطه در سمت بالای مدیریتی مشغول می‌شود. میرعلی از همان سال ابتدایی تأسیس این مؤسسه تا سال ۱۳۸۵، به‌ عنوان رئیس هیات‌مدیره در این تعاونی مشغول به کار می‌شود و بعد از خروج دو ساله از مؤسسه، در سال ۱۳۸۷ دوباره به‌ عنوان رئیس هیات‌مدیره به ثامن‌الحجج بازمی‌گردد. میرعلی در سال ۸۹ تا پایان کار این مؤسسه،؛ یعنی سال ۹۴، به‌ طور مشترک هم در سمت رئیس هیات‌مدیره و هم مدیرعامل منصوب بوده است. طبق اقرار خود میرعلی در جلسه ششم دادگاه، او مدرک دیپلم دارد و وکیل ایشان میرعلی را به‌ عنوان باغدار و دامدار نمونه معرفی کرده است و این‌گونه نتیجه‌گیری کردند که کسی که باغدار و دامدار نمونه بوده، صلاحیت بانکداری هم دارد. به‌ جز سابقه تحصیلی میرعلی، سوابق مالی او نیز چندان روشن نبوده؛ به‌ طوری‌ که قبل از این که وارد مؤسسه ثامن‌الحجج شود، ۱۱۹ فقره چک برگشتی داشته است!

مؤسسه ثامن‌الحجج ۱۴ سال به فعالیت خود ادامه می‌دهد و سرمایه شش میلیون تومانی ابتدایی خود را به ۱۲هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تبدیل می‌کند؛ سرمایه‌ای که تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد آن به صورت ریالی موجود است. بالاخره بعد از بالارفتن حجم مطالبات معوق و اعتراض سپرده‌گذاران، مؤسسه ثامن‌الحجج در سال ۹۴ به دستور قضائی منحل می‌شود و حالا پرونده بررسی تخلفات آن به اتهام «اخلال در نظام اقتصادی و حیف‌ و‌ میل اموال مردم» به جریان افتاده است.

گذشت ۹جلسه از دادگاه بررسی این پرونده مصادیق این اتهام را تا حدی روشن کرده؛ مصادیقی که گویای تخلف‌های عجیبی است که البته سهم‌بران آن فقط اعضای هیات‌مدیره نبودند. طبق محاسبات انجام‌شده بانک مرکزی، مؤسسه ثامن‌الحجج دارای کسری سه‌هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان است؛ ۱۳۰ میلیارد تومان زیان انباشت‌شده، ۱۱۰۰ میلیارد تومان فروش ملکی که انجام نشده و در صورت‌های مالی آن فروخته‌شده اعلام شده است، ۱۱۲ میلیارد تومان مطالبات واهی از بانک مرکزی، ۹۰۰ میلیارد تومان دین مالیاتی. اگر کمی به عقب بازگردیم اطلاعات نشان می‌دهد مؤسسه ثامن‌الحجج در سال۸۰ کار خود را با سرمایه شش میلیون تومان شروع می‌کند و در سال ۸۸، این رقم به ۸۷ میلیارد تومان می‌رسد. شش سال حد فاصل سال ۸۸ تا ۹۴ را باید نقطه اوج جذب سرمایه ثامن‌الحجج دانست؛ به‌ طوری‌ که این مؤسسه در این مدت ۱۲هزار و ۲۱۳ میلیارد تومان سپرده جمع‌آوری می‌کند و سرمایه خود را به ۱۲هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان می‌رساند.

در سال ۹۲ برای اولین‌ بار وزارت اطلاعات صلاحیت مدیریتی ثامن‌الحجج را استعلام می‌کند و صلاحیت ابوالفضل میرعلی به‌ عنوان مدیرعامل تأیید نمی‌شود. با این‌ حال میرعلی به فعالیت مدیریتی خود ادامه می‌دهد. این مؤسسه بر خلاف ماهیت تعاونی خود که فقط باید به اعضای خود تسهیلات پرداخت کند و فعالیتش در محدوده سبزوار باشد، در سراسر کشور ۴۸۹ شعبه افتتاح و سودهای بالاتر از سود معین در بانک مرکزی پرداخت می‌کند.

سودهای نامتعارف برای افراد خاص

اما در مصادیق ذکرشده برای پرونده تخلف مالی مؤسسه ثامن‌الحجج به موردهایی مانند سوءاستفاده از عبارت تحت‌ نظارت بانک مرکزی، پرداخت سودهای نامتعارف به سپرده‌ها و تسهیلات کلان با نرخ سودهای اندک، پرداخت وام‌های کلان به افراد خاص در نهادهای خاص و پرداخت تسهیلات بدون وثیقه می‌رسیم.

آن‌ چنان که جزئیات پرونده ثامن‌الحجج نشان می‌دهد، این مؤسسه در سال‌های فعالیت خود حدود ۲۵۵ فقره تسهیلات با کف یک‌ میلیارد و سقف ۲۰۰‌میلیارد تومان آن هم با نرخ سود سه تا چهار درصد ارائه کرده است. نمونه‌هایی از این فقره‌ها شامل تسهیلات دریافتی فردی به نام آقای «س.ش» به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان است که سود در نظر گرفته‌ شده برای این وام کلان تنها سه درصد بوده و خانم «ط.م» ۴۳ میلیارد تومان وام با سود چهار درصد از مؤسسه دریافت کرده است. در این بین چهره‌های شاخصی هم دیده می‌شوند؛ یکی از وزرای سابق دولت دهم که سمت مشاور امور بین‌الملل در این مؤسسه برای او ثبت شده، مبلغ ۱۲۴ میلیارد تومان تسهیلات از ثامن‌الحجج دریافت کرده و رد پای یک خانواده رده‌بالای اجرائی کشور را هم می‌توان در گزارش‌های مالی این مؤسسه دید. این خانواده در سه مصداق تخلفی ثامن‌الحجج حضور داشته؛ پرداخت سود نامتعارف، پرداخت حقوق نامتعارف و خرید اموال غیر منقول نامتعارف.

در پرداخت‌های حقوقی این مؤسسه موردی ذکر شده که نشان می‌دهد صد میلیارد تومان به حساب فردی واریز شده است و در توضیح گفته شده این رقم در ازای حقوق ۳۰ سال این کارمند به صورت پیشاپیش و یک‌جا اکنون پرداخت شده است. پدر این خانواده که یکی از افراد رده‌بالای … است، حکم مشاور از این مؤسسه برای او صادر شده و ماهانه رقم پنج‌ میلیون‌و صد هزار تومان از این مؤسسه به‌ عنوان حقوق دریافت می‌کرده است. این اولین تخلف درخصوص این فرد (ح.‌ص) است؛ دریافت حقوق از دو منبع. اما حضور این خانواده در ثامن‌الحجج به همین‌ جا ختم نمی‌شود. همسر «ح.ص» خانم «ف.‌پ» حدود یک‌ میلیارد و ۱۸ میلیون تومان تسهیلات از این مؤسسه دریافت کرده و دختر ایشان «م.ص» به‌ عنوان کارمند در این مؤسسه استخدام شده و اکنون بیش از دو میلیارد تومان در ازای پرداخت تسهیلات معوق به این مؤسسه بدهکار است. ثامن‌الحجج از این مادر و دختر دو فقره ملک هم خریداری کرده‌اند؛ یکی در یزد و دیگری در اصفهان. تعاونی ثامن‌الحجج یک قطعه زمین در یزد به متراژ ۲۱۰ متر، دارای دو سند مجزا به نام همسر و فرزند دختر «ح.ص» به ارزش ۵۰ میلیارد تومان و یک آپارتمان هم در اصفهان به نام «ف.‌پ» همسر «ح.ص» به قیمت یک میلیارد تومان خریداری کرده و پول آن هم به تمامی پرداخت شده است. البته رقم ذکر شده برای ملک یزد با توجه به متوسط قیمت زمین در شهر یزد جای تأمل دارد. مراودات مالی ثامن‌الحجج با این خانواده در موردهای دیگری هم در جریان بوده؛ مجموع حقوق ماهانه پنج‌میلیون‌و صد هزار تومانی که برای «ح.ص» از طریق ثامن‌الحجج و تا تاریخ ۹۴/۹/۹ پرداخت می‌شده، به حساب همسر ایشان منتقل و به‌ عنوان اقساط تسهیلات دریافتی «ف.پ» برداشت می‌شده است. در واقع بخش عمده اقساط تسهیلات بیش از یک‌میلیاردتومانی همسر «ح.ص» از محل حقوق واریزی به او مستهلک می‌شده است. در جزئیات تخلفات موردهای دیگر این مؤسسه بازهم به نام همسر «ح.ص» می‌رسیم، سال ۹۴ فردی به نام «م.ا» با دستور شفاهی رئیس شعبه ثامن‌الحجج، پنج فقره تسهیلات دریافت می‌کند که در وجه شرکتی است که رئیس هیات‌مدیره آن همان همسر فرد یادشده یعنی «ح.ص» است.

رد پای سلبریتی‌ها در تخلفات ثامن‌الحجج

اما موارد تخلف پرونده مالی ثامن‌الحجج موردهای عجیب دیگری نیز دارد؛ هزینه‌های ‌میلیاردی به نام تبلیغات برای دو مجری تلویزیون. در تاریخ ۹۱/۱۲/۱۴ و ۹۲/۷/۴، مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است. «م.م» از مؤسسه ثامن‌الحجج یک وام دومیلیارد‌ و ۹۰۰ میلیون‌تومانی دریافت کرده که تنها ۸۰۰ میلیون تومان آن را بازگردانده است که البته این رقم بازگشتی را از هدیه دریافتی (۵۸۰ میلیون تومان) کم کنیم، به عدد ۲۲۰ میلیون تومان می‌رسیم که در واقع از جیب «م.م» خرج شده و در مقابل دومیلیارد‌ و ۷۸۰ میلیون تومان را در حساب خود نگه داشته است. ثامن‌الحجج به مجری معروف دیگر تلویزیون «ا.ع» هم بی‌توجه نبوده و به حساب او هم سه میلیارد تومان در قالب هزینه تبلیغات واریز کرده است.

واردات برنج و خرید و فروش بازیکن هندبال

در بررسی دیگر تخلفات مؤسسه ثامن‌الحجج به مواردی مانند واردات برنج و خرید و فروش بازیکن ورزشی هم می‌رسیم. این مؤسسه در سال ۹۱ به نمایندگی فردی به نام «ع» مقدار ۶۹۰ تُن برنج با ارز مرجع وارد کرده که بر خلاف ماهیت قانونی مؤسسه بوده است. این مؤسسه وارد تیم‌داری هم شده بوده و بازیکن هندبال خرید و فروش می‌کرده؛ تا‌ جایی‌ که فدراسیون هندبال در این ماجرا ورود کرده و اعتراض خود را اعلام می‌کند.

پرداخت سود به صورت دستی از دیگر ترفندهای غیر قانونی این مؤسسه بوده؛ به‌ این‌ صورت که هیچ نرخ سود سپرده و تسهیلاتی به صورت عام و فراگیر معنایی نداشته و از‌ آنجا‌ که شعبه‌های ثامن‌الحجج سیستم مرکزی نداشته‌اند، در هر شعبه رئیس شعبه می‌توانسته به صورت دستی و شفاهی نرخ سود را تعیین کند. در همین روند هم بوده که ۲۴۴ مورد تسهیلات با نرخ سه تا چهار درصد از بانک مرکزی پرداخت شده و برخی از سپرده‌گذاران می‌توانستند حتی سودی تقریبا برابر با پول خود دریافت کنند. به‌ عنوان مثال فردی به نام «ف.ا» که از بستگان همسر ابوالفضل میرعلی است، رقم ۲۶۰ میلیارد تومان سپرده داشته و به طور متوسط سودی برابر با ۴۰ تا ۸۹ درصد دریافت می‌کرده است.

تخلف بعدی ثامن‌الحجج مربوط به پرداخت تسهیلات بدون وثیقه است. یک شرکت به نام «ل.خ» با زمینه فعالیت تولید لنت و صفحه‌کلاچ خودرو در دو مورد وام ‌میلیاردی از این مؤسسه دریافت کرده؛ بدون این که وثیقه‌ای را به ضمانت بگذارد. مورد اول دریافت تسهیلات ۳۶ میلیارد‌تومانی و مورد دوم دریافت۲۶‌میلیارد تومان است. این شرکت در حالی در مجموع ۶۲ میلیارد تومان وام از ثامن‌الحجج گرفته که نه پرونده‌ای در این تعاونی دارد، نه وثیقه. موردهای دیگر ارائه تسهیلات بدون وثیقه به افراد بوده مانند «م.ش» دریافت‌کننده ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات، «ع.ف» ۱۲‌میلیارد تومان، «م.ب» ۱۰ میلیارد تومان؛ اما کانون مرکزی سرمایه‌گذاری ثامن‌الحجج در حوزه مستغلات بوده تا حدی که اگر طبق قانون بانک‌ها می‌توانند ۲۰ درصد سرمایه خود را صرف خرید املاک کنند و مابقی آن را باید صرف ارائه تسهیلات کنند، این مؤسسه ۳۰ تا ۳۵ درصد اموالش را تسهیلات داده و حداکثر سرمایه خود را به خرید املاک اختصاص داده است. این مؤسسه چهار ملک اصلی در مجموع دارایی‌های خود دارد که یکی از آنها تحت شراکت با بانک انصار در مشهد است. این‌ طور که یک منبع آگاه به ما خبر داده، املاک این مؤسسه با بیش‌برآوردی قیمتی از سمت مدیریت ثامن‌الحجج همراه بوده و بعد از کارشناسی قیمت مشخص شده به‌ هیچ‌ عنوان دارایی‌های غیر منقول این مؤسسه کفاف بازپرداخت مطالبات معوقش را نمی‌دهد. هر چند همه این دارایی‌ها به‌ طور کامل هنوز شناسایی نشده‌اند. آن‌ چنان که خبرگزاری میزان نوشته است، بازرس بانک مرکزی در آخرین جلسه دادگاه این پرونده با اشاره به همین موضوع گفته: «حتما در ذهن خیلی از افراد این موضوع وجود دارد که با وجود این‌ همه املاک چرا تعاونی زیان‌ده شده است؟» او فهرستی از املاک را نشان داده که از منابع تعاونی خریداری شده است اما به نام تعاونی نیستند.»

همچنین تسنیم نیز در گزارشی مجزا نوشته است:

این روزها پرونده تخلف مالی تعاونی ثامن‌الحجج در دادگاه کیفری یک تهران در حال بررسی است. ثامن‌الحجج که کار خود را با سرمایه شش‌ میلیون‌و ۳۰۰هزارتومانی در سال ۸۰ آغاز کرد، در سال ۸۸ (آخرین سال ارائه ترازنامه) ۸۷ میلیارد تومان سپرده جمع‌آوری کرده و تا سال ۹۴ سرمایه خود را به ۱۲هزار‌ و ۳۰۰ میلیارد تومان می‌رساند.

در جلسه آخر دادگاه این پرونده، متهم ردیف دوم و سوم پرونده حضور نداشته‌اند و بر خلاف آنچه متهم ردیف اول مدعی شده که دارایی‌های این مؤسسه پاسخ‌گوی پرداخت همه مطالبات معوق آن است، بازرس بانک مرکزی با ارائه اطلاعاتی نشان داده این ادعا هیچ پایه‌ای در واقعیت ندارد و ثامن‌الحجج املاکی را با منابع این تعاونی خریداری کرده، اما این املاک به نام تعاونی نیستند.

با به‌جریان‌افتادن پرونده تخلف مالی این تعاونی، مصادیق اتهامی این مؤسسه روشن‌تر شده است؛ مصادیقی که ردپای افراد خاص و برخی سلبریتی‌ها را نیز می‌توان به‌عنوان سهم‌برندگان مالی در آن دید. روزنامه شرق در گزارشی جزئیاتی از تخلفات صورت‌گرفته در مؤسسه ثامن‌الحجج را جمع‌آوری کرده است.

بر اساس این گزارش موارد تخلف پرونده مالی ثامن‌الحجج موردهای عجیب نیز دارد؛ هزینه‌های ‌میلیاردی به نام تبلیغات برای دو مجری تلویزیون. در تاریخ ۱۴/۱۲/۹۱ و ۴/۷/۹۲، مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.

«م.م» از مؤسسه ثامن‌الحجج یک وام دومیلیارد‌و ۹۰۰ میلیون‌تومانی دریافت کرده که تنها ۸۰۰ میلیون تومان آن را بازگردانده است که البته این رقم بازگشتی را از هدیه دریافتی (۵۸۰ میلیون تومان) کم کنیم، به عدد ۲۲۰ میلیون تومان می‌رسیم که در واقع از جیب «م.م» خرج شده و در مقابل دومیلیارد‌و ۷۸۰ میلیون تومان را در حساب خود نگه داشته است. ثامن‌الحجج به مجری معروف دیگر تلویزیون «ا.ع» هم بی‌توجه نبوده و به حساب او هم سه میلیارد تومان در قالب هزینه تبلیغات واریز کرده است.

قابل ذکر است که چند روز گذشته مدیرعامل مؤسسه مالی اعتباری ثامن‌الحجج که متهم ردیف اول این پرونده هم محسوب می‌شود، با تشدید قرار وثیقه و عجز از ناتوانی قرار صادره، بازداشت و راهی زندان شد.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
آیا ریشه همه مشکلات خوزستان حاکمیتی است؟

خوزستان سرافراز/ همیشه جای این سوال مطرح بود که چرا با این همه ظرفیت در استان خوزستان، بعضی از استان ها مانند اصفهان و آذربایجان غربی و یزد در مقوله توسعه یافتگی از این استان نفت خیز و قطب اقتصادی کشور جلوتر هستند و روز به روز فاصله آنها در مقوله توسعه یافتگی بیشتر هم می شود!
اگر چه می توان ده ها دلیل کوچک و بزرگ مانند تبعات هشت سال جنگ تحمیلی، اعمال نفوذ اصفهانی و تبریزی ها در سیاستگذاری ها و تخصیص بودجه های کلان، شرایط آب و هوایی ،مهاجرت نخبگان فکری و ابزاری از استان، تضارب فرهنگی در مقایسه با یکپارچگی فرهنگی استانهای دیگر و… را به عنوان دلایل عقب ماندگی خوزستان نام برد، ولی به جرات می توان گفت بخش عمده این عقب ماندگی ریشه فرهنگی دارد.

در یکی از محله های کلانشهر اهواز که مرکز استان خوزستان و عصاره فرهنگ های غالب استان نیز می باشد. یک باب نانوایی تنوری و یک باب نانوایی لواش مشغول خدمت رسانی به مردم این محله می باشند. از قضا مالکین نانوا تنوری خوزستانی و مسئولین و کارگران نانوایی نان لواش آذری زبان های تبریزی هستند.
وضعیت کاری این دو باب نانوا به وضوح مشخص کننده فرهنگ کار در این دو استان می باشد.
نانوایی تنوری که هم استانی های خوزستانی مشغول هستند یک نوبت صبح یا دو نوبت صبح و شب کار می کنند و به مدت سه روز تعطیل هستند و به محض اینکه نیاز مالی پیدا می کنند مجددا دو نوبت دیگر مشغول به کار می شوند و سه روز دیگر کارشان را تعطیل می کنند. به عبارتی فرهنگ کار برای بسیاری از خوزستانی ها از نوع معیشتی است. صرفا کار می کنند تا نیازهای آنی خود را رفع کنند و کار را تعطیل تا به محض احساس نیاز مجدد کار را آغاز کنند.
اما از سوی دیگر نانوایی نان لواش که هموطنان تبریزی در آن مشغول به کار هستند به صورت شبانه روزی پخت نان را انجام می دهد و آشکارا می توان نظم کاری، تلاش و استمرار کار را در این نانوایی را حاکی از فرهنگ ‌کار مبتنی بر ایجاد سرمایه،ارزش افزوده که روغن چرخ های اقتصادهستند، قلمداد کرد.
نمونه دیگر را می توان در بعضی از نقاط استان از جمله در شهرهای زیدون بهبهان و شهرستان دشت آزادگان مشاهده کرد؛ که بعضی از مردم این مناطق زمین های کشاورزی خود را به اصفهانی ها اجاره داده و خود بر این زمین ها به عنوان کارگر روزمزد مشغول کار هستند.
این دو نمونه از فرهنگ کار در استان به خوبی بیانگر ریشه ی بسیاری از مشکلات در استان است که می توان گفت صرفا” حاکمیتی نیستند بلکه ریشه فرهنگی دارد.
حال ممکن است این مشکلات فرهنگی، عدم وجود فرهنگ مطالبه گری در استان خوزستان نسبت به استان های ذکر شده از جمله ارجحیت مطالبات معیشتی بر مطالبات زیرساختی و کلان، ارجحیت مطالبات قومی، گروهی، جغرافیایی بر مطالبات استانی و ملی باشد.
ضعف فرهنگ حق خواهی جامعه و پاسخگویی مدیران استانی نسبت به استان های یاد شده نیز نمونه ای از ضعف فرهنگی در استان خوزستان است؛
همچنین ضعف فرهنگ انتخابی و انتصابی در خوزستان و تقدم معیارهای مانند هم شهری، هم زبانی، هم طایفه ای، هم قومیتی، هم کلاسی، همسایگی و بسیاری دیگر از این قسم ” هم” ها بر توانمندی و شایستگی های منتخبین در شورای اسلامی شهرها و انتصابات مختلف مبتنی بر همان معیاری های انتخابی و مبتنی بر تعلقات سببی و نسبی و جغرافیایی در راس هرم مدیریتی استان و شهرستان ها را می توان یکی دیگر از این مشکلات فرهنگی در استان و از عله العلل این عقب ماندگی ها ذکر کرد.
بنابراین اگر چه دلایل ذکر شده در مقدمه یاداشت از پیامدهای این عقب ماندگی در خوزستان می باشند ولی ریشه فرهنگی عقب ماندگی در این استان چیزی نیست که به راحتی بتوان از کنار آن گذشت!
در این میان نقش نهادهای فرهنگی از جمله آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما، کانون های بسیج و سپاه، نهادهای مردم نهاد و تشکل ها و گروه های سیاسی در حل این مشکل آن هم نه به صورت آنی و یک شبه بلکه با چشم انداز بلند مدت و برنامه ریزی به صورت تدریجی و فرهنگ سازی بیش از پیش می تواند در حل این مشکل کارساز واقع شود.

دکتر علی دژمان ۲۷ تیر ۹۷

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
به نام مظلومین ؛ به کام مسئولان

خوزستان سرافراز/ سردار حسین رحیمی ؛ فرمانده انتظامی پایتخت گفت :
۱۸نفر از نوچه ها و عوامل باند سلطان سکه به پلیس احضار و تعدادی از آنها بازداشت شده اند.یک روز قبل غلامحسین محسنی اژه ای ؛ سخنگوی قوه قضاییه از نام واقعی سلطان سکه پرده برداشت و او را حمید مظلومین معرفی کرد که به همراه پسرش محمدرضا مظلومین به سوداگری در بازار سکه مشغول بوده و سابقه بازداشت در چندسال قبل را نیز داشته است.

اگر بخواهیم درخصوص خبر مذکور نقدی را به رشته تحریر دراوریم ؛ باید گفت :
اقتصاد ایران از نظر GDPدر جایگاه بیست و هفتم جهان قرار دارد و تولید ناخالص داخلی آن به بالای ۴۳۲میلیارد دلار می رسد.اما حالا این اقتصاد بالاترین نرخ ارز و طلا را در تاریخ خود تجربه می کند و در طول چندماه شاهد افزایش ۱۰۰درصدی قیمت سکه و ارز بوده است.این نابسامانی و تنش می تواند ریشه در بسیاری مسائل اقتصادی ؛ روانی و سیاسی داشته باشد اما به نظر می رسد در شرایط فعلی نیز قرار است با سناریوهایی نظیر سناریوهای سال های ۹۰ و ۹۱این اتفاقات توجیه شود.چهره ای مانند جمشید بسم الله که گناهکار جهش ارزی در سال ۹۱معرفی شد و بعدها محمود بهمنی؛ رئیس کل وقت بانک مرکزی به بی گناهی اش رای داد؛ حالا جای خود را به حمید مظلومین داده که با عنوان سلطان سکه مقصر بخش قابل توجهی از نابسامانی های بازار سکه معرفی می شود.پیش تر در زمانی که دلار هنوز به ۵هزار تومان هم نرسیده بود تعدادی از دلالان بازار ارز دستگیر شدند و قرار بود بازار آرام بگیرد؛ اما دلار از همانجا ۱۰۰درصد دیگر رشد کرد.
مسئله اصلی این است که اقتصاد ایران تا این حد کوچک و زبون نیست که با فریادهای یک نفر روی چهارپایه یا خرید ۲تن سکه به هم بریزد.
قیمت امروز این ۲تن سکه به ۷۰۰میلیارد تومان هم نمی رسد در حالی که اقتصاد ایران ۱۶۰۰هزار میلیارد تومان نقدینگی دارد.
حقیقت این است که نه اقتصاد و حاکمیت ایران می تواند بازیچه یک یا چند نفر قرار گیرد و نه مردم از نظر اقتصادی آن قدر بی سواد هستند که بازیچه دست این چند نفر شوند؛ پس بازی با نام ها برای توجیه اتفاقات را باید تمام کرد و به نقد مسائلی پرداخت که ریشه اصلی تنش های بازار بوده اند و راه را برای توزیع رانت های کلان ارزی و طلایی به خواص باز کردند.
اظهارات رییس پلیس و سخنگوی قوه قضاییه از روی انجام وظیفه است و چیزی خارج از حقیقت نیست ؛ زیرا این افراد وجود دارند و احتمالا مرتکب تخلف شده اند.
اما تمرکز رسانه ای بیش از حد روی این اسامی و ماجراهایشان می تواند زمینه مخفی شدن مسئولان پشت این نام ها را فراهم آورد؛ مسئولانی که بی شک اشتباهاتی در سیاستگذاری های خود داشته اند که اقتصاد کارش به اینجا رسیده اما اکنون از پاسخگویی طفره می روند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استاندار خوزستان:
محدودیت زمانی برای اعطاء پلاک خودروهای اروندی برداشته شد

خوزستان سرافراز/ به گزارش روابط عمومی معاونت امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خوزستان؛ امید بن عباس ، از حل شدن مشکل مرخصی خودروهای پلاک اروندی خبر داد و اظهار کرد: پس از چند ماه توقف، از ابتدای تیرماه، فرآیند انجام مرخصی خودروهای پلاک اروندی در اهواز و خرمشهر آغاز شد و با پیگیری جدی استاندار خوزستان در سطح ملی و استانی و تاکید و حمایت‌هایی که در شورای تامین استان در راستای ارائه تسهیلات مناسب به مردم و مالکین خودروها داشت، مسائل و مشکلات مالکین این نوع خودروها مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در همین راستا اداره کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان برای سهل الوصول کردن انجام سفرهای تابستانه مالکین این خودروها، بر روند اجرای کار نظارت‌هایی را در اهواز و خرمشهر انجام می‌دهد تا مشکلات احتمالی مرتفع شود.

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با اشاره به دستور استاندار خوزستان جهت نظارت بر کار مرخصی خودروهای پلاک اروندی تصریح کرد: در بازدید از ارائه سرویس‌های خدماتی به مراجعین، اندکی عدم هماهنگی بین دستگاه‌های مجری وجود داشت که با اقدام انجام گرفته این مشکل مرتفع شد. در این زمینه نیاز به انجام یکسری اقدامات برای روان‌تر شدن کار در سطح ملی وجود دارد که پیگیری‌های آن در حال حاضر آغاز شده است.

بن عباس با بیان این‌که امیدواریم فرآیند دریافت مرخصی خودروهای پلاک اروند کوتاه‌تر شود، افزود: سعی ما بر این است که کیفیت ارائه خدمات به مردم را بالا ببریم. تا پیش از این، صرفا در یک ماه پلاک گذر موقت به مالکان این خودروها داده می‌شد، یعنی اگر صاحب خودرویی برای تیرماه اقدام به اخذ مرخصی می‌کرد، یک پلاک تا پایان تیرماه در اختیار آن خودرو قرار می‌گرفت اما اکنون این شرایط به لطف و همکاری پلیس راهور استان تغییر کرد.

وی با قدردانی از پلیس راهور خوزستان جهت رایزنی‌های انجام شده و برطرف کردن مشکل مرخصی خودروهای پلاک اروند، گفت: به طور مثال اگر از بیستم هر ماه، مردم برای اخذ مرخصی مراجعه کنند می‌توانند به مدت یک ماه تا بیستم ماه بعد از مرخصی خودروی خود استفاده و پلاک ماه آینده را دریافت کنند و این به معنای آن است که محدودیت زمانی برای اعطاء پلاک برداشته شده است.

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان ادامه داد: البته محدودیت‌های دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که در حال پیگیری برای حل آن‌ها هستیم. در حال حاضر به خودروهایی که سفارش کشور امریکا هستند مرخصی داده نمی‌شود و در این زمینه در حال رایزنی هستیم تا روزهای آینده این مشکل را نیز برطرف کنیم.

بن عباس با اشاره به تغییرات در محل‌های ارائه خدمات به مردم گفت: این تغییرات در دستور کار است تا فضایی مناسب تعبیه شود و مراجعین و دریافت کنندگان خدمات بتوانند در مدت زمان کمتری خدمات مورد نیاز را دریافت کنند و در صورتی که از فرآیند مرخصی خودروهای پلاک اروندی شکایتی داشته باشند می‌توانند شکایت‌های خود را با تماس با سامانه ۱۲۴ مطرح کنند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
چه کسانی به شما مجوز داده اند که ۶میلیارد تومان پول بیت المال را به یک سلبریتی هدیه می دهید؟

خوزستان سرافراز/ مجری پشت تریبون می‌گوید که محمدصادق حسنی ٢٠ بیلبورد تبلیغاتی را به مناسبت تولد بهاره افشاری به او هدیه داده است. برآورد سرانگشتی این هدیه آقای حسنی سر به فلک نمی‌کشد اما دست‌ کم ٦ میلیارد تومان است و ناقابل.

ماجرا برای همین چند روز قبل است؛ شب تولد بهاره افشاری و اکران خصوصی فیلم سریک. خیلی از آدم‌های داخل سالن وقتی متوجه شدند که محمدصادق حسنی، سرپرست سازمان ورزش شهرداری تهران است اسم این کار را حاتم‌بخشی گذاشتند و البته از نظر بعضی‌ها هم کار بامزه‌ای بود. حالا او در توضیح آن‌چه همزمان با نخستین اکران فیلم سریک در سالن ایوان شمس اتفاق افتاده است به «شهروند» می‌گوید که معاونت فرهنگی و هنری شهرداری تهران تصمیم دارد از این به بعد، از اهالی فرهنگ، هنر و ورزش حمایت‌های ویژه‌ای داشته باشد: «فیلم سریک یک مستند ورزشی است و از آن‌جایی که قهرمانان زحمت‌های زیادی برای ورزش و قهرمان‌پروری کشیده‌اند، تصمیم گرفتیم که این فضاها را در اختیار فیلم سریک قرار دهیم تا مردم هم با فیلم آشنا شوند و به عرصه‌های این‌چنینی دعوت شوند.»

سرپرست سازمان ورزش شهرداری تهران معتقد است که حضور چهره ورزشی و آشنایی با زوایای زندگی او، حرکت نوینی است که باید هنرمندان و فیلمسازان دیگر هم برای نمایش بیشتر آن تشویق شوند: «امیدوارم مستندهای بیشتری در این‌باره ساخته شود و ما هم سعی می‌کنیم به این‌صورت با آن مشارکت کنیم.»

احتمالا حالا دیگر نامه سرپرست سازمان ورزش شهرداری تهران درباره هدیه تولد بهاره افشاری به سازمان زیباسازی شهر تهران رسیده است و از این به بعد مسئولان این سازمان باید درباره جانمایی بیلبوردهای نخستین فیلم بهاره افشاری تصمیم بگیرند. البته توصیه حسنی در نامه‌ این بوده است که «ترجیحا بهترین فضاهای تبلیغاتی» و «پر رفت‌وآمد» به این فیلم اختصاص داده شود تا خوب برای آن تبلیغ شود. توصیه این مسئول شهرداری البته کم‌خرج هم نیست. هزینه ماهانه اجاره تابلوهای تبلیغاتی از سوی شرکت‌های تبلیغاتی از ٢٥ میلیون تا ٧٠٠ میلیون تومان است، اما عموما تابلوهای پرطرفدار حداقل ٣٠٠ میلیون تومان قیمت دارد، بنابراین محاسبه ٢٠ تابلو با همین قیمت تقریبا ٦ میلیارد تومان خواهد شد که البته از جیب شهرداری تهران و سهم ٣٠ درصدی تبلیغات فرهنگی خواهد رفت. «فعلا هیچ برآورد مالی از هزینه تابلوها ندارم چون این موارد اغلب بعد از جانمایی و مشخص شدن اندازه و محل دقیق آن قابل ارزیابی است. رویکرد جدید مدیریت شهری حمایت گسترده از موضوعات فرهنگی و ورزشی است و آمادگی داریم تا برای توسعه هنر و ورزش با هزینه‌های معقول و مناسبی از امکانات شهرداری خرج کنیم.»

شهرداری تا همین چند وقت قبل برای هر نمایش تئاتر ١٠ بنر رایگان کنار گذاشته بود اما در ماه‌های گذشته همان را هم از تئاتری‌ها گرفتند و حالا ظاهرا برای هر فیلم و تئاتر بین ٨٠٠ تا یک میلیون و ٢٠٠ هزار تومان از آنها پول دریافت می‌کنند، آن هم در حالی که فیلم‌های مهم دیگری مثل رفتن، پاپ یا کوپال این روزها روی پرده سینمای هنر و تجربه است که کیفیت قابل قبولی دارند اما ظاهرا تا همین حالا از هیچ کدام حمایتی در این سطح نشده است. انگار این روزها شهرداری هم روی موج سلبریتی‌هاست.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
مدیرکل زندانهای تهران تشریح کرد؛
از ماجرای قتل وحید مرادی تا وضعیت بقایی؛ مرتضوی و زنجانی در زندان

خوزستان سرافراز/ مصطفی محبی مدیرکل زندان های استان تهران گفت: وحید مرادی در سوابقش حدود ۲۰تیر خورده است و ۱۳مورد سابقه ضرب و جرح دارد.طبیعتا این شخص زمانی که وارد زندان می شود ؛ می خواهد رفتارهای قانون گریزش را در زندان عملی کند.
وی افزود: ماجرا از این قرار بود که وحید مرادی در سلولش با بقیه زندانیان درگیر می شود و بقیه را مجروح می کند و آنها هم از طریق تیزی به قلبش؛ او را به قتل می رسانند.همه زندانیان برای ما یکسانند.

مهدی هاشمی دربند عمومی است ولی بابک زنجانی به لحاظ مراودات و رفت و آمد زیاد قضایی و به جهت تحقیقات در زندان در جای خاصی نگهداری می شود.

او در پایان اظهار کرد: آقای بقایی در شرایط مناسب و کاملا انسانی در بازداشتگاه اوین نگهداری می شود.درمورد آقای مرتضوی نیز باید بگویم به دلیل اینکه نمی توان وی را درکنار دیگر زندانیان نگه داشت؛ دربند ۲۴۱ اوین درحال گذراندن حبس است.باز هم می گویم که این طور نیست امتیاز خاصی به این زندانیان داده شود.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
قاتل همیشه به محل جنایت باز می گردد!

خوزستان سرافراز/ در روزهای اخیر اخبار زیادی در مورد نهایی شدن انتقال رونالدو به تورین منتشر شده بود و بالاخره باشگاه رئال مادرید نیز این انتقال را تایید کرد.
ستاره پرتغالی ۹سال قبل راهی برنابئو شده بود و بعد از به ثمر رساندن ۴۵۱ گل و به دست آوردن ۱۶عنوان با لباس کهکشانی ها ؛ رسما با مبلغ ۱۰۵میلیون یورو دستمزد از بیانکونری دریافت کند و حالا تبدیل به گران قیمت ترین بازیکن تاریخ سری آ نیز شده است.
کریستیانو رونالدو درحالی عازم تورین می شود که در دوفصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا با گل های خود باعث ناکامی یوونتوس شده بود و حالا با این انتقال قاتل بانوی پیر ایتالیا به محل جرم خود بازگشته است.

*نامه احساسی رونالدو برای خداحافظی با رئال مادرید

رونالدو گفت:۹سال شگفت انگیز را در رئال مادرید سپری کردم که بی شک بهترین لحظات عمر من بود.باید از باشگاه رئال مادرید؛ این شهر و هواداران به خاطر لذت؛ عشق؛ محبت و شادی بی حدی که به من اعطا کردند؛ تشکر کنم.
به هرحال من حس می کنم زمان برای آغاز شدن مرحله ای جدید در زندگی من فرا رسیده بود و به همین دلیل من از باشگاه درخواست کردم شرایط انتقال من را فراهم سازد.من از همگان خصوصا هواداران می خواهم شرایط من را درک کنند.
۹سال فوق العاده و البته دشوار را در باشگاه رئال مادرید سپری کردم زیرا انتظارات از من بسیار زیاد بود اما هرگز فراموش نمی کنم که در مادرید به شکلی منحصر به فرد از فوتبال بازی کردن لذت بردم.همیشه هم تیمی های فوق العاده ای در رختکن رئال مادرید کنار من بودند و ما درکنار هم ۳لیگ قهرمانان متوالی و ۴بار این جام را در ۵ سال فتح کردیم و از لحاظ فردی نیز بردن ۳کفش طلا و ۴توپ طلا باعث رضایت من از این دوران شد.لحظاتی فوق العاده را در این باشگاه سپری کردم و رئال مادرید قلب من را برای همیشه فتح کرد.به همین دلیل بیشتر از همیشه باید از باشگاه؛ مدیریت؛ پزشکان؛ فیزیوتراپ ها و کارمندان باشگاه که به شکل باور نکردنی تمام کارها را انجام دادند تشکر کنم.
همچنین یک بار دیگر از هواداران رئال مادرید و فوتبال اسپانیا نیز تشکر کنم.در این ۹سال مقابل بازیکنان بزرگی بازی کرده ام که احترام زیادی برای همه آنها قائل هستم اما حالا زمان ایجاد یک چرخه جدید در زندگی ام فرا رسیده بود.
من دیگر لباس رئال مادرید را نمی پوشم اما این پیراهن؛ نشان و سانتیاگو برنابئو هرجا که باشم با من خواهد بود؛ از همه ممنونم و به مانند ۹سال پیش که برای اولین بار در برنابئو فریاد زدم؛ زنده باد مادرید.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
کاریکاتور / صفدر حسيني ،ابراهيم اميني عضو شوراي شهر تهران را ناك اوت كرد

کاریکاتور/ بدون شرح……..

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
آقای سامری نماینده خرمشهر ؛ به کجا چنین شتابان

 

 

به گزارش خوزستان سرافراز؛

مستنداینجا خرمشهر است ؛ صدای رنج و فقر

کاری است از شاهین صمدپور مستندساز و گزارشگر اجتماعی کشورمان که در این مستند از مشکلات مردم خرمشهر و آبادان خبر می دهد.

صمدپور بعد از ساخت این مستند در صفحه اینستاگرام خود نوشت؛

ای وای خدای من …..

تو گزارش من از خرمشهر اون ساختمانی بود که مشکلات زیادی داشت ؛ یادتونه؟

نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی طی مصاحبه ای با خبرگزاری برنا وجود اون ساختمان را از اساس تکذیب کرده و تازه از آقای پرویز پرستویی گله کرده که چرا حقایق را به مردم نمیگن …

گفته همچین ساختمونی اصلا در خرمشهر وجود ندارد!

آخه این که دیگه کودک آزاری نیست که بشه راحت تکذیبش کرد،

این یه ساختمان شش طبقه است……

حتی از دکل نفتی هم بزرگتره ؛ نمیشه هم تکونش داد؛ اتفاقا تو قلب خرمشهرم هستش

حدود شصت خانوار هم توش زندگی می کنن ؛ کلی بچه هم اونجاست

وجود نداره؟؟؟؟

یعنی مثلا من رفتم تو شهرک سینمایی فیلم ساختم؟

اون بچه ها و اون خانواده ها هم که تو فیلم هستن ،همه هنرپیشه بودن؟

اخه که نمیشه همیشه همه مشکلات را با تکذیب حل کرد؛ والا نمیشه؛ بلا نمیشه..

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
انتصاب در اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان

به گزارش خوزستان سرافراز؛ مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان، دکتر سید سعید حسینی نژاد را به معاونت کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان منصوب کرد و از زحمات دکتر رضا میرانی تقدیر به عمل آورد.

حسین نژاد پیش از این در حوزه اشتغال استانداری خوزستان فعالیت داشت، وی همچنین استاد دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خوزستان است.

در این حکم آمده است:

برادر ارجمند جناب آقای سید سعید حسینی نژاد

با سلام

نظر به مراتب تعهد و شایستگی جنابعالی به موجب این ابلاغ به عنوان معاونت کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان منصوب می شوید.

 با توجه به اهمیت نقش مهم کارآفرینی و اشتغال در خدمت رسانی و پیشبرد اهداف و وظایف اداره کل ، امید است بتوانید با تکیه بر تجارب و تعهدات دینی و حرفه ای با بهره گیری از تمامی ظرفیت های موجود و تعامل با سایر روسا و مسئولین محترم این حوزه، وظایف محوله را به نحواحسن انجام داده و منشا خدمات ارزنده باشید

امیدوارم با استعانت از خداوند متعال و توجهات حضرت ولی (عج) موفق و موفق باشید

سید نور محمد پور

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
بازدید شبانه سه ساعت به طول انجامید/ افزایش چشمگیر قیمت برخی میوه ها در میدان میوه و تره بار فروشی /برخورد با متخلفین میدان میوه و تره بار صورت می گیرد

خوزستان سرافراز/ به گزارش روابط عمومی معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان، میدان میوه و تره بار اهواز با تفاوت قیمت ها در سطح میدان و سطح عرضه و سطح خرده فروشی مواجه است که یک نارضایتی عمومی را نیز به همراه داشت که در همین راستا بازدید سرزده ای صورت گرفت و از نزدیک قیمت ها، کیفیت میوه ها، و گران فروشی برخی اقلام میوه و فاکتورهای فروش مورد بررسی قرار گرفت.
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان در ادامه این بازدید گفت: حسب نارضایتی عمومی که در بحث قیمت میوه و تره بار به خصوص میوه های تابستانی وجود داشت، این بازدید شبانه و سرزده از میدان میوه و تره بار اهواز انجام شد که طی این بازدید هم به قیمت هایی که میوه عرضه می شود و هم نحوه کم و کیف عرضه میوه ها و موارد مشکلات موجود در میدان میوه و تره بار اهواز رسیدگی شد.
امید بن عباس با بیان این که این بازدید ۳ ساعت به طول انجامید، اظهار کرد: به لحاظ عرضه میوه خوشبختانه کمبودی احساس نمی شود اما بعضاً قیمت ها در برخی اقلام میوه به نسبت مدت مشابه سال گذشته افزایش چشمگیری داشته که موارد و علل آن یادداشت شد تا مورد بررسی قرار بگیرد و پیگیری شود که قیمتها در مبدا به چه شکل است؟ و علت افزایش قیمت ها چیست؟

بن عباس افزود: در خصوص قیمت ها در ظاهر و برداشت اولیه، اختلاف بیش از تعریف قانونگذار با سطح عرضه و خرده فروشی مشاهده شد، چرا که خرده‌فروش می‌تواند حداکثر با ۳۰ درصد نسبت به قیمت خرید میدان، میوه را عرضه کند.

وی با اشاره به این بازرسی شبانه گفت: سطح عرضه میوه و تره بار در شهر اهواز در ادامه این بازدید هم کنترل می شود و نهایتاً با بررسی قیمت هایی که در سطح میدان از سطح عرضه بوده، گزارشی تهیه می‌شود که شرایط و ضوابط قانونی قیمت گذاری در سطح عرضه به مردم بررسی و ارزیابی شود و ببینیم آیا این ضوابط رعایت می شود یا خیر؟

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان در ادامه با بیان این که راهکارهای برخورد با متخلفین را هم پیش بینی شده، اظهار کرد: اگر در سطح عمده فروشی میدان میوه و تره بار و یا در بین آن هایی که در سطح عرضه و فروشگاه‌های میوه در سطح شهر، تخلفاتی را مشاهده کنیم، قطعاً برخورد خواهد شد.

بن عباس ادامه داد: مواردی برای گسترش میدان میوه و تره بار در نظر گرفته شده که با سرمایه گذاری انجام شده یک میدان میوه و تره بار جدید در اهواز به زودی احداث می شود تا این انحصار از دست عده‌ای خارج شود و ما بتوانیم نسبت به رقابت پذیر کردن این بازار، اقدامی را انجام داده باشیم.
وی تصریح کرد: جلسات تخصصی را با دستگاه های ذیربط برگزار خواهیم کرد و نسبت به رفع مشکلات میوه و تره بار اهواز اقدام می کنیم و در نهایت به کاستی هایی که در واحدهای صنفی دیده شد قطعاً رسیدگی می‌شود، تذکرات لازم داده می‌شود.
بن عباس تاکید کرد: این بازدید و بازرسی های سرزده ادامه خواهد داشت، می خواهیم کاری کنیم تا بتوانیم اثر آن را در سبد خانوارها مشاهده کنیم.
وی اضافه کرد: مشکلات تفاوت قیمت ها با هماهنگی با بازرسی سازمان صنعت معدن تجارت و تعزیرات حکومتی مطرح خواهد شد. یک طرح ویژه نظارتی برای این موارد برنامه‌ریزی خواهیم کرد که‌به صورت مستمر ماهیانه پرونده هایی برای تخلفاتی که بعضا در میدان میوه و تره بار اتفاق می‌افتد توسط بازرسان مقیم سازمان صنعت معدن تجارت استان که در میدان مستقر هستند تشکیل می‌شود و این موارد را به تعزیرات ارسال می‌کنیم.

وی همچنین عنوان کرد: یک بررسی روی پرونده‌هایی که تشکیل شده و رای هایی که صادر شده و نحوه اعمال آن برخوردها که بتواند موثر مشهود باشد و جامعه آن را لمس کند انجام می شود، یک ارزیابی مجدد خواهیم کرد که بتوانیم اقدامات بازدارنده در این حوزه را در نظر بگیریم.
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان در پایان گفت: نتایج این بازرسی‌ها را بعد از تکمیل شدن بازدیدها و بررسی‌ها به سمع و نظر مردم خواهیم رساند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
غلام شريعتی، سوپرمن سردرگم!

خوزستان سرافراز / محسن مرادي؛روزنامه نگار

١. پس از كش و قوس هاي فراوان عبدالحسن مقتدايي به انتخاب هيات دولت در ساختمان پير خيابان فلسطين اهواز خلعت استانداري بر تن كرد و در مدتي كه در استان حضور داشت ، با همه انتقاداتي كه به او وارد بود ، منشا خدماتي از جمله تردد خودروهاي پلاكهاي اروند در تمام استان بود. هر چند كه مي توانست نسبت به تجهيز نمودن ناوگان عمومي به خودروهاي اروندي تلاش كند و نكرد امابه هر كيفيتي ايشان آهنگ رفتن كرد و قرعه فال از ميان اسامي فراوان به طبيب آزمايشگاه نرگس خيابان ميهن كيانپارس رسيد ! “غلام شريعتي”

٢.مقتدايي در روز توديع خويش و معارفه شريعتي گفت: مدیران همشهري بعدازظهر جمع شوند و بروند خیاطي برای شریعتی چند دست کت و شلوار مدیریتی بدوزند!
شريعتي سالهاست با ظاهري خاص و البته تكراري و غير ديپلماتيك كه عده اي آن را “لبناني” و برخي آن را “ارنستو چگواريي” مي دانند در انظار ظاهر مي شود !

٣.شريعتي وقتي در استان جلوس كرد، جوان بود و كم تجربه و رفته رفته اين بي تجربگي بيشتر رخ مي نمود .پوپوليستي مقلدانه ، سفرهاي شهرستاني زياد ، مصوبات بي سرانجام و …. البته بسياري بر اين باورند كه شريعتي با احمدي نژاد تشابهات بسياري دارد چه در برنامه كاري ، چه در ظاهر ، گفتمان ، ادبيات و ….

٤. پاشنه آشيل شريعتي آنجا بود كه يك تنه به جنگ همه چيز رفت و در نقش ناجي و سوپر من ظاهر شد و در همه جا حضور داشت و در هر موردي اظهار نظر كرد و گويي ستاد استانداري و معاونين و دستگاههاي اجرايي موجوديت ندارند و او بايد يك تنه چون سوپر من كليه امور را در دست داشته باشد و اين موضوع در چرخه مديريت آنقدر پر رنگ شد كه امر به معاونين مشتبه گشت كه سلسله مراتب اداري رنگ باخته است و امور دقيقا شبيه رييس جمهور سلف پيش مي رود همو كه در سفرهاي استاني از مردم مي پرسيد چه مي خواهيد و مثلا اگر مردم مطالبه اي براي ارتقاي بخش به شهرستان داشتند بلادرنگ در جمع مردم پاسخ مي داد و بدون اعمال نظر كارشناسانه باري بر دوش دولت مي گذاشت و عملا نگاه كارشناسي و سلسله مراتبي وقعي نداشت !

٥. گزارشي يكصد موردي از عملكرد استاندار شبه چگواريي در فضاي مجازي پخش شد كه محل ايراد ماهوي ، حقوقي و شكلي بسيار بود و مفاهيمي چون تفاهم نامه ، اجرا و احداث در آن تفكيك نشده بود و چنان غرق در اين كلمات فربينده شدند كه گويي استاندار و تيم مديريتي ايشان ،خوزستان را از معضل هاي بزرگ نجات داده است و حال آنكه بسياري از اين گزارش عملكرد بصورت روتين در حال انجام است و عمده آنان از محل رديف ها و اعتبارات ملي انجام شده است و بسياري از اين تفاهمات ، صرفا يك موافقت نامه بدون ضمانت اجرا است و تا اجرايي شدن مراحل حقوقي و فني بسياري را بايد طي كند.
اما روي ديگر اين گزارش قرار دادن شريعتي در ترازو و محك مردم خوزستان بود تا قضاوت كنند اين عملكرد را…

٦. شريعتي طبيبي است كه نزديك به يك دهه از كانون قدرت بدور بود و در زمان اصلاحات نيز كار صرفا ستادي انجام داده بود و تجربه اي در ساير امور اجرايي نداشت .
استانداري كه اشنايي نسبي با امور برنامه ريزي ، اقتصادي ، سامان بخشي عمران شهري و روستايي،فرهنگي ، اجتماعي ،بحران هاي طبيعي و… نداشت و اين موضوع در مديريت جلسات بسيار مشهود است .
اشتباه استراتژيك ديگر شريعتي جوان بي اهميتي به بخش معاونت اقتصادي استانداري بود و در كمال ناباوري پزشكي را جهت هماهنگي امور اقتصادي قلب تپنده صنعت و افتصاد ايران بكار گرفت و شوك بزرگي بر پيكره نحيف اين سرزمين وارد آورد .

٧.شريعتي در اعطاي قرطاس مشاور يد طولايي از خود نشان داد و در زمينه هاي مختلف به گزينش مشاوريني دست زد كه امروز آنچه پيداست بيشتر اين احكام جنبه فرماليته داشته و كاركرد آن احكام يحتمل دلجويي از عده اي خاص بود !

٨. شريعتي منتصب به جريان اصلاحات است و شايد بود!
او نه تنها نتوانست اردوگاه چند دسته اصلاحات خوزستان را بر سر يك ميز بنشاند كه با اقدامات خود بر شكاف اين جريان دامن زد تا آنجاكه امروز قالب مخالفين او از همين اردوگاست .
مخالفيني اگر قائل به تقسيم بندي موريس دورژه در مورد نيروهاي سياسي او باشيم هم اكنون نيروهاي جريان درون دولت و مخالفين داخلي يا قانوني بيرق نفي او را برداشته اند.

٩. استاندار جوان تعامل بسياري خوبي با نمايندگان مجلس داشت و با اينكه چند تن از نمايندگان مجلس نطق آتشيني در مخالفت با ايشان داشتند اما همچنان ارتباطش بر مدار تعامل مي چرخد و به زعم برخي ، يكي از دلايل اصلي مخالفت اصلاح طلبان با او همين تعامل بيش از حد شريعتي با پارلمان و ناديده گرفتن نيروهاي جرياني بود و در برخي محافل نقل ميشد كه جايگاه حاكميتي استانداري و استاندار تبديل به معاونت اجرايي قوه… شده است و عملا تفكيك قواي “منتسكيو “در خوزستان رنگ باخته است.

١٠. سكوت شريعتي و عدم اتخاذ موضع شفاف در انتقال اب كارون از سرشاخه ها از صحفات تاريك كارنامه ايشان است. در اذهان عمومي اين سكوت تعبيرش همنوايي و موافقت با انتقال آب كارون و كرخه و دز از خوزستان است .
او هيچگاه رو در رو با مردم در اين خصوص حرف نزد و خود نيك مي داند انتقال ٦٠٠ متر مكعبي در ثانيه تنها از يك تونل انحرافي به سمت كوير براي مصرف شرب نيست.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
سروده ای غم آلوده از استاد کورش کیانی قلعه سردی در سوگ شاعر جوان مرگ خوزستانی علی مردانی

خوزستان سرافراز/ سروده ای غم آلوده از استاد کورش کیانی قلعه سردی در سوگ شاعر جوان مرگ خوزستانی علی مردانی که دیروز،اگاهانه به‌زندگی خود پایان داد.

دیدی علی،دلتنگی انسان،تراکشت/
آنسان اگر فرصت نشد،اینسان تراکشت..

بغصت مرا یاد نیاکانم می انداخت/
این عقده ی تاریخی پنهان ،ترا کشت

شهر غزل بعدازتو/ بارانی ندارد
عریان شدن در ابر بی باران ،تراکشت

روح عقابان از کلاغان درعذاب است/
آخرصدای شوم این زاغان ،تراکشت

زخم عمیق بیکسی را میشناسم/
این زندگی،این قلب بی وجدان،ترا کشت

بعداز تو بر من ماه می تابد ولی سرد/
تا حس کنم دنیا چه بی تاوان ترا کشت

مرگ از میان ما ترا مردانه تر دید/
دربین ما چرخید و در پایان،ترا کشت

راحت تر از سوزاندن پروانه ها نیست/
اندوه روز،و رنج شبگاران ترا کشت

شاعر،چه میگفتی که پشت آسمانها/
بر هم کمان شد،تیر تابستان ترا کشت؟

فانوس بغضم بر مزارت شعله ور باد…/
ای عاشق انسان،غم انسان ترا کشت.

کورش کیانی قلعه سردی -تیر ماه ۹۷-تهران

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
انتقاد شیخ میراحمد راشدی یکی از سران عشایر عرب خوزستان در آیین کلنگ زنی فاز دوم پروژه آب رسانی به ۱۶ روستای شاوه ها در شهرستان رامشیر: کشاورزی که نان برای خوردن نداشته باشد؛ نیازی به آب شرب نخواهد داشت

به گزارش خوزستان سرافراز؛
آیین کلنگ زنی فاز دوم پروژه آب رسانی به ۱۶ روستای شاوه ها در شهرستان رامشیر صبح امروز با حضور دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد.

در حاشیه این مراسم شیخ میراحمد راشدی یکی از سران عشایر عرب خوزستان ؛گفت :
بارها جهت حل مشکل کشاورزان به دکتر اقبال محمدیان نماینده محترم شهرستان مراجعه نمودم ؛ اما هنوز مشکل اب کشاورزان رامشیری حل نشده است.
ما مجوز برداشت اب داریم اما از اب سد چیزی عایدمان نمی شود.

میر احمد راشدی با بیان خاطره ای از دوران نوجوانی خود ؛ افزود:
در سن ۱۸سالگی یک مربی ورزش داشتیم ؛ وی به من گفت ؛ برادرم در خارج از کشور جهت خرید خانه اقدام نمود و در انجا به او گفتند قبل از انتقال سند باید استعلامات لازم از شهرداری انجام پذیرد.
شهرداری به او اعلام کرد؛در ۳۰سال اینده ضلع غربی این خانه در طرح می باشد؛ انها حتی برای ۳۰سال اینده برنامه ریزی دارند.

راشدی ؛ بیان کرد : در شهرستان رامشیر بنا به دستور مقام معظم رهبری ۵۵۰۰هکتار از اراضی منطقه احیا شد ولی مسئولان برای تامین اب آن هیچ برنامه ای در نظر نگرفته اند.

میر احمد راشدی تصریح کرد: اقبال محمدیان نماینده شهرستان می گوید رامشیر به اب شرب نیازمند است؛ اما اقای استاندار ما حتی نان برای خوردن نداریم ؛ کسی که نان نخورد به اب هم نیازی نخواهد داشت.

شیخ میراحمد راشدی با گلایه از بخشدار مشراگه؛ گفت :ادب مرد به زدولت اوست .

راشدی درخصوص وضعیت وخیم کشاورزان رامشیری ؛ به استاندار خوزستان گفت :
از نظر سنی شما فرزند من هستید؛ من از شما استدعا دارم با عشایر و کشاورزان رامشیری نشست هم اندیشی برگزار نمایید.

راشدی ؛ افزود :
پیمانکاران از لحاظ مالی به استاندار و نماینده مجلس نیازی نخواهند داشت ؛ شاید نماینده شهرستان برای انجام برخی از کارهای خود به پیمانکاران نیاز داشته باشد.

میر احمد راشدی در پایان ؛ فرمود :
اقای استاندار کشاورزان منطقه از وضعیت فعلی راضی نیستند ؛ امیدوارم به مشکلات انها رسیدگی شود.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
محمود بهمنی : موجودی حساب آقازاده‌ها بیشتر از ذخایر ارزی کشور است/این ۵هزار آقازاده در خارج از کشور چه می کنند؟

خوزستان سرافراز/ محمود بهمنی یکی از علل مهم مشکلات اقتصادی اخیر را نقدینگی موجود در کشور خواند و اظهار داشت: در پایان سال ۹۱ میزان نقدینگی کشور ۴۳۵ هزار میلیارد تومان  بود که امروز به بیش از ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

نماینده مردم ساوجبلاغ در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این پول مانند سیل سرکش و اژدهایی است که ما بیدارش کردیم. این اژدها راه افتاده است و باید با تمهیداتی جلوی این اژدها را بگیریم.

رئیس سابق بانک مرکزی ادامه داد: باید تیمی تشکیل شده و مشکلات را بررسی کنند و به صورت کارشناسی در قالب اتاق فکر، تصمیمات دقیق برای حل مشکلات کشور بگیرند. مصوبه اجرای این تصمیمات را هم باید از سه قوه گرفت.

وی با انتقاد از بی برنامگی دولت برای ساماندهی بازار ارز و سکه گفت: ما بدون محدودیت به مردم سکه فروختیم حالا افرادی را که به میزان بالا سکه خریده اند را می خواهیم تحویل نیروی انتظامی بدهیم و یا امروز می گویند می خواهیم از خریداران سکه مالیات دریافت کنیم، مالیات را باید زمان خرید و فروش دریافت کرد. این تصمیمات دقیق و بر اساس برنامه‌ریزی نیست.

وی با اعلام مخالفت با استیضاح وزرا گفت: اگر ۱۰ بار هم وزرا تغییر کنند اما همین فکر و سیاست را اجرایی کنیم فایده ای ندارد ما باید سیاست هایمان را اصلاح کنیم، در تمام دنیا سیاست‌های پولی، مالی و ارزی با یکدیگر اتخاذ می‌شود اما در کشور ما این بسته های سیاسی از یکدیگر جداست.

وی تصریح کرد: مردم مجبور هستند پول خود را تبدیل به کالایی کنند که ارزش آن کاهش پیدا نکند و به همین دلیل به سمت خرید ارز و سکه می‌روند.

بهمنی با تاکید بر اینکه کشور در بن بست قرار ندارد و حل مشکلات اقتصادی امکان پذیر است گفت: بحران ۲۰۰۸ اروپا و آمریکا که بوجود آمد از ما خواستند که به آن ها راه حل ارائه دهیم. فرزندان ما توانمند و دانا هستند. کشور ما فقیر نیست که این بلاها سرش بیاید اما تدبیر نمی‌کنیم و از نیروهای متخصص بهره نمی‌بریم. از کوزه همان برون تراود که در اوست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر این روند ادامه یابد، هم دولت مقصر است و هم مجلس، افرادی در کشور حضور دارند که می دانند باید چه کرد. ما تجربه تحریم سال ۹۰ و سال ۹۱ را پشت سر گذاشته ایم. در سال ۹۱ فروش نفت ما به ۷۰۰ هزار بشکه رسید و امروز ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروشیم. درست است که قیمت نفت در آن زمان ۱۱۰ دلار بود و امروز ۸۰ دلار است اما به نسبت افزایش فروش نفت، امروز همان درآمد را  کسب خواهیم کرد.

رئیس سابق بانک مرکزی با تاکید بر لزوم استقلال بانک مرکزی گفت: باید اجازه دهند که بانک مرکزی مستقل باشد. امروز بانک مرکزی مستقل نیست. نباید بخشنامه های ارزی از سوی ریاست جمهوری صادر شود. یکی از زحمت های ما در دولت نهم این بود که بگوییم بانک مرکزی ما مستقل است و به همین دلیل آمریکا و غرب حق بلوکه کردن پول های ما را ندارند. وقتی بخشنامه های ارزی توسط دولت صادر می شود این پیام را می دهیم که بانک مرکزی مستقل نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دو سال ارز ناشی از صادرات به کشور ما بازنگشته است. چرا امروز اعلام می کنند ۱۴۸ میلیارد دلار موجودی حساب آقازاده های ما در بانک های خارجی است. ذخایر کشور ما این قدر نیست، یعنی بیش از ذخایر ارزی کشور ما موجودی حساب آقازاده‌ها در خارج از کشور است.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تصریح کرد: این ۵ هزار آقازاده در خارج از کشور چه می کنند؟ گفته می شود ۳۰۰ نفر از آنها درس می خوانند. بقیه آنها چه می کنند؟ دولت باید به این موضوع رسیدگی کند. قانون، تکلیف را روشن کرده است. نظارت بر موسسات پولی و بانکی با بانک مرکزی است و مسئول نظارت بر دولت نیز سازمان بازرسی و دیوان محاسبات است، باید گزارش شفاف در این خصوص ارائه شود.

وی اظهار داشت: سال ۹۱ وضعیت تحریم ها خیلی بدتر از امروز بود. اجازه نمی‌دادند یک دلار وارد ایران شود، تمام پول های ما بلوکه بود، نفت نمی‌خریدند، بانک های ما تحریم بودند، صرافی‌ها برای ما کار می کردند. اما امروز می‌گویند صرافی‌ها قاچاقچی هستند، این سیاست اشتباه است.

بهمنی گفت: استیضاح مشکلی را حل نمی کند، باید افرادی دانا که دارای تجربه و تخصص هستند انتخاب شوند. برخی مدیران سیستم بانکی ما ضعیف هستند. مجلس قانون وضع می کند اما اجرا نمی شود.

منبع / مهر

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare