قربانیان جاده مرگ خوزستان تمامی ندارند/ توقف جاده رامهرمز- بهبهان در صف بودجه

 طیبه قاسمی؛ یک جاده سالهاست جان می گیرد تا دل مسئولان بسوزد و یادشان بیاید اینجا هم نیاز به رسیدگی دارد. بعد از دادن لقب جاده مرگ به محور رامهرمز-بهبهان اقدامات شروع می شود اما عملیات اجرایی متوقف می شود و باز هم درد فقط یک چیز است کمبود اعتبار، کم کم این پروژه نیز به فراموشی سپرده می شود اما مرگ فراموشی ندارد چند وقت بعد یک حادثه دوباره همه را به تکاپوی  ادامه پروژه می اندازد، دیگر نا ندارند بودجه کم آمده و طرح بی صاحب رها مانده؛ همه چیز دوباره به میل جاده مرگ است و او نیز دوباره شروع می کند، در  پژو و وانت و موتور جان آدمها چه ارزشی دارد وقتی می توان با بودجه طرحی، دنیا را گشت و از زیر مسئولیت  شانه خالی کرد.

اتفاق تکان دهنده بود، بازهم جاده های رامهرمز قربانی گرفتند، حسین رستمی رئیس فوریت های پزشکی رامهرمز  در گفتگو با  خبرنگار قدس انلاین از آمار پنج کشته و مصدوم خبر می دهد و می گوید: این اتفاق بر اثر برخورد یک دستگاه پژوپارس با نیسان در کیلومتر  ۱۰محور رامهرمز-بهبهان  بوده است.

حسین رستمی اذعان می دارد: پنج کشته و مصدوم آن  توسط  سه  دستگاه  آمبولانس ۱۱۵ از محل  حادثه به  بیمارستان مادر منتقل  شدند.

او ادامه می دهد: دو فوتی این حادثه؛ یوسف موسوی و نفر  دیگر مجهول  الهویه بود و همچنین سه مصدوم دیگر بنام های علی آرین، رضا آرین و ایوب کیانی هستند.

یوسفی سپس از برخود موتور با یک پژو که  منجر به مرگ جوان۱۷ساله رامهرمزی شده می گوید و تصریح می کند:این برخورد درسه راهی کیمه، محور رامهرمز- بهبهان بوده است که  دو کشته و مصدوم داشته است.

او فوتی های حادثه را علیرضا جعفری و مصدوم بنام سعیدافروشه نام می برد و ادامه می دهد: آنها نیز  توسط اورژانس ۱۱۵ به بیمارستان مادر منتقل شدند.

یکی از کسانی که شاهد این اتفاقات بوده می گوید: سالیان سال است که به جاده رامهرمز به بهبهان توجهی نشده و این جاده مورد بی مهری مسئولان قرار گرفته است.

محمود اسماعیلی با اشاره به اینکه قرار بود این جاده ۴ بانده شود، عنوان می کند: متاسفانه در عملیات اجرایی آن کم کاری شده است و این جاده به همان حال ماند و هیچ تغییری نکرد.

یکی دیگر از ناظران بیان می کند: کسی به فکر نبود به وضعیت رامهرمز به بهبهان رسیدگی کند. این جاده آمار تصادفات وحشتناکی داشته تا جایی که به جاده مرگ شهرت یافته است.

یک فعال شهری در رامهرمز جاده رامهرمز به بهبهان را مهم ترین جاده های ارتباطی استان خوزستان می داند و اظهار می کند: این جاده ارتباط خوزستان را با استان های فارس بوشهر یاسوج و حتی کرمان برقرار می کند. چندین سال است که کار چند بانده شدن این جاده در دست اقدام است ولی کمبود اعتبار باعث طولانی شدن احداث ان شده است.

محمد علی بهوند یوسفی تصریح می کند: تا کنون افراد بی گناهی جان خود را دراین جاده از دست دادند از وزیر راه وترابری و استاندار خوزستان مردم انتظار اقدام لازم در اختصاص اعتبار جهت این جاده مهم کشور را داریم.

او ادامه می دهد: ۵ سال پیش که خبرنگار بودم۴ بانده کردن جاده رامهرمز به بهبهان به عنوان یک طرح ملی در قانون بودجه قرار گرفته بود، عملیات اجرایی ترمیم و تعریض بخش ناچیزی از این جاده از سمت بهبهان به رامهرمز آغاز شد و مسیری به طول ۱۵ کیلومتر از این مسیر ۴ خطه شد.

یوسفی می افزاید: متاسفانه به دلیل اینکه پیمانکاران طرح، طلبکار بودند و دولت نتوانست طلب آنها را پرداخت کند پروژه متوقف شد.

حال سوال اینجاست چند سال باید بگذرد و چند نفر باید در این راه جان دهند تا مسئولان شهری تصمیم قطعی بگیرند برای پایان یک پروژه شهری؟

قدس آنلاین

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
احمد توکلی : می‌خواهیم چُرت بعضی‌ها را پاره کنیم

توکلی و جمعی از همفکرانش با تاسیس این موسسه، قصد افشای سوءاستفاده‌ها از اختیارات و قوانین، برای کسب منافع شخصی و گروهی -که مصداق فساد باشد- دارند و طبق اساسنامه‌شان قرار است این کار را از طریق «به‌کارگیری روش‌های تحقیقی و پژوهشی، تهیه مدارک و مستندات تبلیغ و ترویج روش‌های پیشگیرانه، پیشنهاد لوایح و قانون مورد نیاز مجلس، تهیه و ارائه راهبردها و راهکارهای تغییر مطلوب ساختارهای اقتصادی، اطلاع‌رسانی و آگاه سازی عمومی و طرح دعاوی حقوقی» انجام دهند.

***********************

«احمد توکلی» در گفت‌وگو با «نماینده» در خصوص نقش مجلس در فرآیند مبارزه با مفسدین اقتصادی، قیام علیه فساد را وظیفه تک‌تک نمایندگان مجلس دانسته و اظهار داشت: «فساد بلیه‌ای است که به جان انقلاب، اسلام و کشور افتاده است و چپ و راست یا اصلاح‌طلب و اصول‌گرا نمی‌شناسد. همه را به کام خودش خواهد کشید. به کشور ضربه خواهد زد. هر کسی که غیرت دینی و ملی دارد باید نسبت به این مسئله، حساس باشد و کوتاه نیاید.»

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که اعتقاد دارد باید مردانه با فساد مبارزه شود تا پیروزی حاصل گردد، خاطرنشان کرد: «ممکن است بپرسید با چهار تا و نصفی آدم چطور می‌خواهید با این حجم فساد مبارزه کنید، من می‌گویم ما جلو راه افتادیم که اذان‌گوی بی‌موقع باشیم.»

توکلی در تشریح این ضرب‌المثل توضیح داد: «در زمان هارون‌الرشید، یک روز مردی سراسیمه وارد دکه پیرمرد کفش‌دوزی که موذن مسجد جامع شهر بود، می‌شود. پیرمرد می‌پرسد چرا این‌قدر سراسیمه‌ای؟ مرد می‌گوید فلان افسر هارون به همسر من تعرض می‌کند. پیرمرد هم بلافاصله در شرایطی که هنوز وقت نماز فرانرسیده بود بالای گل‌دسته مسجد جامع رفت و اذان گفت. هارون عصبانی شد و پرسید کیست که این موقع اذان می‌گوید و مردم را گمراه می‌کند؟ او را نزد خلیفه بردند. هارون پرسید چرا این موقع اذان گفتی؟ خجالت نمی‌کشی؟ پیرمرد گفت در مملکتی که افسر خلیفه به زن مسلمان تعرض کند، اذانش را باید همین‌گونه بی‌موقع گفت و در ادامه توضیح داد که ماجرا از چه قرار بوده است؛ بعد از اینکه افسر خاطی را حسابی گوشمالی دادند، هارون به پیرمرد گفت هر زمان این جور اتفاق‌هایی رخ داد، بی‌موقع اذان بگو.»

رئیس سازمان دیده‌بان عدالت و شفافیت پس از توضیح این داستان، اضافه کرد: «ما اذان‌گوی بی‌موقع هستیم و می‌خواهیم چُرت بعضی‌ها را پاره کنیم. به حکومت بگوییم که غفلت نکن.»

نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: «براساس برخی قوانین از جمله قانون سلامت اداری و مقابله با فساد و همچنین قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، از کسانی که در دستگاه‌های اداری به کشف فساد و علنی کردن آن اقدام می‌کنند، حمایت می‌شود و هیچ دستگاهی حق ندارد این افراد را تا رسیدگی کامل حقوقی به ابعاد این تخلف، عزل و برکنار یا حتی اضافه کار و مزایای آنها را کم یا معلق کند.»

رئیس سابق مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم علاوه‌براین حمایت‌ها، به این افراد حق کشفی نیز به‌عنوان پاداش پرداخت شود، یادآور شد: «این روند در همه جای دنیا مرسوم است و در نیروی انتظامی خودمان نیز سابقه دارد و گام مهمی در شفاف‌سازی و جلوگیری از تخلفات اداری، پولی و مالی به‌شمار می‌رود.»

توکلی در مقام ذکر مثال یادآور شد: «حتی در آمریکا هم اگر کسی خبر بدهد که یک نفر جایی اختلاس یا سوء‌استفاده مالی کرده است، بدون اینکه اسمش را جایی مطرح کنند، ۱۰ درصد رقم کشف شده را به خودش پاداش می‌دهند.»

رئیس سازمان دیده‌بان عدالت و شفافیت در توضیح هدفش از ایجاد شفافیت اظهار داشت: «اینکه ما می‌گوییم شفافیت، یعنی وقتی چشم‌ها بر مسائل متمرکز شوند و نظارت صورت بگیرد، تخلفات کم می‌شود. البته نظارت دستگاه‌های رسمی کافی نیست و تک‌تک مردم باید ناظر باشند.»

وی تصریح کرد: «دادگاه‌ها، نیروی امنیتی، دیوان محاسبات و مجلس در زمره دستگاه‌های نظارتی هستند. متاسفانه وقتی دستگاه‌های ناظر بر فساد، خودشان مسئله‌دار شوند، سیستم به‌طور طبیعی نمی‌تواند از خودش دفاع کند و وقتی این دستگاه‌ها به‌دلیل برخی آلودگی‌ها، نتوانند از خودشان در برابر فساد دفاع کنند، باید سازمان‌های مردم‌نهاد به کمک آنها بروند.»

نماینده ادوار مجلس در عین حال که معتقد است: «حتماً در دستگاه‌های مبارزه‌کننده با فساد، انسان‌های سالم خیلی زیاد است، مثلاً در قوه قضائیه تعداد زیادی قاضی با شرافت و سالم داریم که می‌توانند به پیشبرد اهداف این مبارزه کمک کنند.» نکته مهمی را یادآور شد و گفت: «البته وقتی رئیس قوه قضائیه بیان می‌کند ما ۵۰ قاضی را کنار گذاشتیم، این نشان می‌دهد در این زمینه گرفتاری وجود دارد.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: «وقتی دستگاه‌های متولی مبارزه با فساد خودشان به درجاتی آلودگی پیدا کنند، نوعی فساد سیستماتیک ایجاد می‌شود. برای مبارزه با فساد سیستماتیک چون دستگاه‌های مسئول درگیر هستند کار سخت می‌شود و سخت‌تر از آن هم مربوط به زمانی است که فاسد شده‌ها در مجاری تصمیم‌گیری تاثیرگذار باشند. آن‌ وقت سیاست رسمی و قانون را طوری تنظیم می‌کنند که نفع خودشان در آن تامین باشد و میلیون‌ها جیب خالی شود تا یک کیف پر شود.»

وی یادآور شد: «البته فساد سیستماتیک به آن معنا نیست که نظام به دنبال فساد و فاسد است. زیرا در چنان شرایطی امکان نداشت امروز کسی بتواند به‌راحتی درباره فساد حرف بزند؛ حتی فراتر از آن، هیچ‌کس انگیزه‌ای برای طرح موضوعات مربوط به مبارزه با فساد را نداشت.»

توکلی در تشریح علت بروز این پدیده در این سازمان‌ها و نهادها توضیح داد: «علت این گرفتاری را می‌شود در سخنان امیرالمومنین(علیه‌السلام) پیدا کرد؛ آنجا که فرموده‌اند اگر امر به معروف و نهی از منکر ترک شود اشرار ظاهر می‌شوند؛ یعنی وقتی نظارت عمومی کنار گذاشته شد، افراد تبهکار بر سر کار می‌آیند، یک‌دیگر را حمایت می‌کنند و پست درست می‌کنند.»

وی خاطرنشان کرد: «متاسفانه امروز با مردمی که برای گرفتن حق خود مقابل نهادهای مسئول تجمع کرده و اعلام اعتراض می‌کنند، برخورد می‌شود، درحالی‌که با مفاسد و مفسدین آن‌گونه که باید و شاید برخورد نمی‌شود و همین عامل باعث می‌گردد افراد فاسد کار را به دست گیرند و عرصه را برای افراد سالم تنگ کنند.»

نماینده سابق مردم تهران با اشاره به تجربه موفق برخی کشورها برای مبارزه با فساد سیستماتیک گفت: «اولاً آنها زیر نظر بالاترین مقام سیاسی کشور ستاد مبارزه با فساد تشکیل داده‌اند و عناصر خوب را از دستگاه‌های مرتبط دست‌چین کرده‌اند. البته ستادی که ما در ایران داریم ستادی ذیل سران سه قوه است که کار هماهنگی را برعهده دارد و کارنامه عملکرد موفقی نیز نداشته است، این ستاد کار عملیاتی نمی‌کند.»

توکلی عامل موفقیت دیگر کشورها را تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد دانست و یادآور شد: «معمولاً در این درجه فساد سیستماتیک، اعتماد مردم به ارکان اصلی قدرت کم‌رنگ شده است، این سازمان‌های مردم‌نهاد که توسط افراد خوش‌نام راه‌اندازی شده است، تبدیل به مخزن اطلاعات مردم می‌شود و معبر اطلاعات به دستگاه‌های قانونی خواهند شد؛ یعنی اگر ما حرکت‌های مردمی را تقویت کنیم، مردم اطلاعات بسیار دقیقی را در اختیار این سازمان‌ها قرار می‌دهند و موثر واقع می‌شود.»

رئیس سازمان «دیده‌بان عدالت و شفافیت» تصریح کرد: «متاسفانه در مجموع آن‌قدر وضع فساد خراب هست که بایستی ده‌ها سازمان مردم‌نهاد مشابه دیده‌بان تشکیل شده و وارد عمل شوند تا بتوانیم در این راه موفقیتی کسب کنیم.»

توکلی «شفافیت» را یکی از راه‌های نجات‌بخش کشور از فساد دانسته و خاطرنشان کرد: «با زحمت نمایندگان مجلس قانونی وضع شده است که براساس آن باید مشخص شود که یک مسئول چقدر حقوق می‌گیرد. البته همه کار را شفافیت نمی‌کند، اما شفافیت نجات‌بخش است. الان قوانینی هست که به این هدف کمک می‌کند اما به آن عمل نمی‌کنند؛ مثل قانون ارتقای سلامت نظام اداری، قانون مناقصات، قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و بعضی از مواد قانون احکام دائمی برنامه ششم.»

این نماینده ادوار مجلس رسیدن به شفافیت را امری ممکن برشمرده و با اشاره به سیره معصومین توضیح می‌دهد: «امیرالمومنین(علیه‌السلام) فرمود حق شما بر گردن من این است که هیچ چیزی را -جز اخبار جنگی و امنیتی- از شما پنهان نکنم؛ یا مثلاً ایشان وقتی به کوفه رفت، خطاب به مردم گفت من با این مرکب و لباس آمده‌ام، اگر روزی که از شهر شما می‌روم بیش از این داشته باشم یعنی به شما خیانت کرده‌ام.»

وی در واکنش به سخنان برخی مخالفان ایجاد شفافیت مالی تصریح کرد: «افرادی که می‌گویند اگر شفافیت اقتصادی بالا برود امنیت روانی جامعه کاهش می‌یابد، دروغ می‌گویند. این قشر یا خودشان فاسد هستند یا به مفسدین وابستگی دارند. رهبر انقلاب در بند دوم فرمان ۸ ماده‌ای خود فرموده‌اند به این اشخاص تفهیم کنید که این مبارزه موجب امنیت فضای اقتصادی و اطمینان کسانی است که می‌خواهند فعالیت سالم اقتصادی داشته باشند.»

توکلی معتقد است: «با وجود اینکه فرمان ۸ ماده‌ای ۱۶ سال قبل صادر شده است، اما الان هم که بخوانید فکر می‌کنید همین امروز گفته شده است.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین یادآور شد: «عده‌ای ممکن است بگویند رسانه‌ای شدن فسادها منجر به یاس مردم می‌شود، درحالی‌که اگر هیچ واکنشی انجام نگیرد، یاس ایجاد می‌شود. البته ما به دنبال افشاگری نیستیم، بلکه قصد مبارزه با فساد داریم و به دنبال شفافیت هستیم. مبارزه با مصادیق از این جهت هم‌اکنون اهمیت دارد که راه را باز می‌کند تا بتوانیم ساختارها را عوض کنیم.»

رئیس سابق مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه «در مبارزه با فساد، باید با هر کس از هر جناحی برخورد کرد» اظهار داشت: «در این راه نباید تعصبات سیاسی داشته باشیم و درگیر اختلافات گروهی شویم. مفسدین خودشان را در پوشش جناح‌های سیاسی مخفی می‌کنند. اگر در اینکه خودمان فاسد نیستیم، رانت‌خواری نکردیم و حاضریم با فاسدان مبارزه کنیم، با هم اتحاد داشته باشیم، پس می‌توانیم دست به دست هم بدهیم و با فساد مبارزه کنیم. خواه طرف مقابل‌مان به روسای قوا منتسب باشد یا پایین‌تر از آن.»

وی با اشاره به اینکه «یکی از مشکلات ما جناحی‌سازی امور است» خاطرنشان کرد: «وقتی موضوعی در کشور آغاز می‌شود به بهانه‌های مختلف آن را تخطئه می‌کنند. وقتی قرار است با مسئله یا موضوعی مبارزه کنند، در آن رعایت و ملاحظه تساوی نمی‌کنند.»

توکلی توضیح داد: «چون افراد فاسد پشت کانون‌های قدرت خودشان را پنهان می‌کنند و خود را در چتر حمایتی آنان قرار می‌دهند. تا وقتی یک نفر را بازداشت می‌کنند سروصدای عده‌ای بلند می‌شود و نفر دیگری را که دستگیر می‌کنند سروصدای عده‌ای دیگر بلند می‌گردد، لذا نمی‌توان با فساد مبارزه کرد. ما باید از جناحی‌سازی پرهیز کنیم؛ چه در تعقیب، چه در جزا و چه در برخورد باید تساوی و عدالت را دنبال کنیم.»

رئیس سازمان «دیده‌بان عدالت و شفافیت» معتقد است: «مردم همه ما در تمامی قوا را مسئولین کشور می‌دانند و همه ما نیز در قبال مردم مسئولیت مشترک داریم. اگر ما خوب کار نکردیم و وقتمان صرف کشمکش‌های سیاسی شد، همه‌مان باید در دنیا و آخرت پاسخگو باشیم.»

وی در همین خصوص توضیح داد: «متاسفانه در طول زمان حساسیت برخی مسئولان کشور نسبت به فساد کاهش یافت، چون برخی به دنبال رفاه‌طلبی و تجمل‌گرایی رفتند و صداقت لازم را نداشتند، برخی عیوب که سنگین به‌شمار می‌رفت، از آن به بعد سبک شد؛ نهایتاً چون حساسیت‌ها ذره‌ذره کم شد منجر به کرخت شدن سیستم گشت.»

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی مبارزه با فساد را منحصر به شناسایی مفسدین و مجازات آنها ندانسته و تصریح می‌کند: «مبارزه به‌معنای آن است که راه‌های تکرار فساد و تخلف را ببندیم. گاهی ممکن است این مبارزه از این طریق باشد که یک بازنگری دوباره در قوانین داشته باشیم و خلاها و اشکالات قانونی را در مبارزه با فساد اصلاح کنیم.»

وی افزود: «گاهی باید ساختارها و سازوکارهای سازمان‌های نظارتی و مبارزه با فساد را دوباره مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم و نقاط ضعف و اشکال و نفوذ آنان را برطرف کنیم. همین‌طور باید راه و روش‌های مبارزه با فساد را دوباره بازبینی کرد تا بتوان راهکارهای بهتری را پیدا کرد.»

توکلی معتقد است: «متاسفانه یکی از آسیب‌هایی که در این عرصه وجود دارد، آن بوده که چون اشکالاتی در سازوکارها و روش‌ها وجود دارد، امکان فرار از مجازات مهیا می‌شود. همین مسئله باعث می‌شود که قدرت و جایگاه فساد تقویت شود و در ادامه آنها هستند که به شما اجازه نمی‌دهند راه‌های مبارزه با فساد را اصلاح و تقویت کنید. در چنین شرایطی است که مبارزه با فساد سخت می‌شود.»

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «خداوند به هیچ قومی چک سفید نداده است. کشور ما در برابر حمله نظامی، کودتا و انقلاب مخملی مقاوم است، اما اگر در برابر فساد مقاومت نکنیم شکست می‌خوریم. بارها این را گفته‌ام که اگر خودمان را اصلاح نکنیم و به اصلاح جامعه قیام نکنیم، حتماً سقوط خواهیم کرد.»

وی در خصوص تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی که طرح ایجاد آن از مجلس نهم مطرح شده است، تصریح کرد: «به‌هرحال قوانین فعلی مدت‌ها اجرا شده است و ما تغییر و پیشرفت محسوسی در زمینه مبارزه با فساد نداشتیم؛ از جمله ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی را چند سال فردی اداره کرد که بعدها خودش حکم محکومیت از قوه قضائیه دریافت کرد.»

توکلی با اشاره به اینکه «بهتر است این سازمان به‌جای قوه قضائیه، زیر نظر مقام معظم رهبری اداره شود»، خاطرنشان کرد: «تشکیل این سازمان کار خوبی است و اگر مستقل عمل کند پیوندهای ایجاد شده بین مفسدین خواهد گسست و در زمینه پیشگیری تغییرات خوبی به وجود خواهد آورد.»

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
محمد بهمئی بعنوان مشاور معاون تولید شرکت ملی نفت ایران منصوب شد

به گزارش خوزستان سرافراز/ محسن پاک نژاد معاون تولید شرکت ملی نفت ایران طی حکمی محمد بهمئی را بعنوان مشاور عالی خود در معاونت تولید شرکت ملی نفت ایران منصوب کرد.

در حکم محسن پاک نژاد خطاب به محمد بهمئی آمده است:

با عنایت به تعهد و سوابق ارزشمند جنابعالی به موجب این حکم به عنوان مشاور اینجانب در امور هماهنگی و پیگیری های ویژه منصوب می شوید.

امید است با اتکال به خداوند قادر متعال در انجام وظایف محوله موفق و موید باشید.

 پیش از این بهمئی مشاور مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران بود که با این حکم او نماینده پاک نژاد در تمام شرکتهای تولیدی ازجمله

مناطق نفتخیز جنوب,شرکت ملی حفاری ایران,نفت مرکزی ,فلات قاره,شرکت پایانه های نفتی ایران ,نفت و گاز اروندان و همچنین سایر مدیریت های شرکت ملی نفت ایران از جمله مدیریت نظارت بر تولید نفت و گاز قرار داده شد.

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
با حکم فرهاد رهبر ؛رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان منصوب شد

به گزارش خوزستان سرافراز ؛

با حکم فرهاد رهبر ؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر فرج اله براتی جایگزین دکتر شهرام لک در دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان شد.

در حکم فرهاد رهبر خطاب به حجت الاسلام والمسلمین دکتر فرج اله براتی آمده است ؛

با اهدای سلام و تحیات

باتوجه به مراتب تعهد و سوابق اجرایی ارزنده جناب عالی ؛ به موجب این حکم به عنوان؛ سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان و واحد اهواز منصوب می شوید.

امید است با رعایت تقوای الهی و بهره گیری شایسته از توانمندی های سرمایه های انسانی دانشگاه ؛ تمامی توان و کوشش خود را مصروف حفظ مصالح و شئونات دانشگاه نمایید.

              فرهاد رهبر

     رییس دانشگاه آزاد اسلامی

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
آیین نکوداشت سردار بی بی مریم بختیاری

به گزارش خوزستان سرافراز، دبیر اجرایی این نکوداشت در نشست با اصحاب رسانه به تشریح شخصیت این بانوی استبداد ستیز و فرهیخته ایرانی که نقش ویژه ای در مشروطه و جنگ جهانی اول داشت، پرداخت .
محمد تقی اورکی با بیان این که نکوداشت بانوی ایرانی و ضد استبداد، سردار بی بی مریم بختیاری، یک زن مسلمان ایرانی را در روز چهارشنبه ۲۷ دی ماه ۹۶ برگزار کنیم، اظهار کرد: برای پاسداشت و احترام به مقام شامخ زن، میزبان این گردهمایی ملی هستیم، چرا که زن از دیرباز در دین مبین اسلام دارای یک جایگاه ویژه بوده و در روایات و اسناد هم موجود است که زنان، نقش بسیار موثر و والایی را در دین مبین اسلام داشتند همانطور که از آیه معروف ” انا اعطیناک الکوثر”” مشخص است که ما به شما یک کوثر داده ایم ” این آیه خود نشان دهنده شأن و جایگاه زن است.
اورکی با بیان این که حضرت فاطمه (س) مادر همه شیعیان و الگوی تمام زنان و دختران ایران اسلامی هستند، گفت: سردار بی بی مریم هم به عنوان یک زن ایرانی در خاطرات خود نوشته اند:” من هر زمان می خواستم کاری را انجام بدهم ،می گفتم« بسم الله الرحمن الرحیم ، به نام شاهنشاه امیرالمومنین».
وی افزود: این بخش از خاطرات سردار مریم نشان از تمام ارادت خاص قلبی نسبت به ائمه اطهار است و هدف ما از برگزاری این نکوداشت، زنده نگه داشتن یاد این بانو و حفظ آن ارزش ها و سنت ها است.
دبیر اجرایی این نکوداشت ادامه داد: بی بی مریم بختیاری، در عصر خود، یکی از زنان باسوادی بود که در خانواده تحصیلکرده زندگی می کرد، پدر ایشان فردی متدین و مذهبی بود.
وی افزود: در خاطرات سردار مریم ذکر شده که “پدر ایشان در روزهای دوشنبه و پنج شنبه روزه می گرفت و به مستمندان کمک می کرد تا این که توسط شاه مستبد کشته می شود و برادران بزرگتر بی بی مریم، ایشان را سرپرستی و بزرگ کردند.
اورکی به سردار اسعد”برادر بزرگ سردار مریم” فاتح مشروطه ایران و یکی از معلمان بزرگ ایران در دوره خود اشاره کرد و گفت: سردار اسعد کسی که یک فرد تحصیلکرده و خَیِر بوده که مدارس زیادی را در مناطق مختلف ایران تاسیس کرد . وی به همراه بی بی مریم از باسوادترین افراد دوره خود بودند، همچنان که بی بی مریم قلم به دست گرفته و خاطرات خود را هم ثبت کرده و از حقوق زنان در آن زمان دفاع کرده است.
وی با بیان این که سردار مریم یک زن مبارز و مشروطه خواه بوده، افزود: پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری و تعاریفی که از بی بی مریم مبارز داشتند، این نکوداشت را برگزار می کنیم تا بی بی مریم بختیاری را بیشتر به زنان و دخترانمان معرفی کنیم و یک الگوی مناسب و ویژه ای را در زندگی برای آن ها طراحی کنیم.
وی با تقدیر از حضور رسانه ها و انعکاس خبر برگزاری این نکوداشت جهت دعوت از مردم گفت: خواهشمندم که در این همایش حضور پیدا کنید و از سخنان مورخین، شعرا، هنرمندان، فرهنگیان و فعالین سراسر کشور که در همایش حضور دارند، بهره ببرید و تا با انتشار اخبار آن، مردم ایران این شخصیت والا را بیشتر بشناسند .
وی در بخش دیگر سخنان خود از ” برگزاری کنگره ملی بی بی مریم بختیاری “خبر داد و با بیان این که این کنگره را برای این بانوی مسلمان و ضد استبداد برگزار می کنیم افزود: ما باید ایشان را به عنوان یک چهره ی بین المللی معرفی می کردیم چرا که در عصر خود، زمانی که روحانیت معظم دستور و فتوای مقابله با قوای روس و انگلیس را صادر کرد، سردار مریم تنها زنی بود که لشکر و نیروهای خودش را آماده کرده و به کمک آلمان ها رفته و تعدادی از آلمان ها را در سلامت کامل از دست روس و انگلیس آزاد می کند و مدت زمانی هم در اردوگاه خود پنهان می کند و در نهایت از طریق مرز عثمانی، آنها را به آلمان می فرستد و این موضوع باعث شد رهبر آلمان ها بالاترین نشان لیاقت را از طریق سفارت برای بی بی مریم بفرستد و لقب سرداری به وی بدهد و دو نشان لیاقت و مردانگی از امپراتوری اتریش و عثمانی هم دریافت کرد که منبع این سخن (کتاب سردار بی بی مریم نوشته دکتر پریچهر سلطانی ) است که آن هم برگرفته از اسناد کتابخانه ملی ایران است.
وی با بیان این که این نکوداشت با نگاه فراقومی و ملی برگزار شده اظهار کرد: ایران، سرزمین اقوام است و این تنوع اقوام باعث پیشرفت ایران اسلامی می شود و امیدوارم همان گونه که تا امروز در اهواز با صلح و سازش ، همه اقوام در کنار هم زندگی کردند، از این به بعد هم راهکارهای مناسب و بهتری را برای توسعه و پیشرفت خوزستان شهیدپرور و ایران اسلامی داشته باشیم.
اورکی افزود: این همایش با همکاری اعضای کمیته برگزاری نکوداشت و با مجوز انجمن شاهنامه خوانی و شاهنامه شناسی برگزار می شود، یحیی حسن پور بختیاری دبیر علمی نکوداشت هستند.

وی در تشریح دیگر بخش های این نکوداشت عنوان کرد: حضور و تجلیل از نویسنده کتاب بی بی مریم بختیاری، دکتر پریچهر سلطانی ، حضور محسن حیدری از تاریخ نویسان خوزستانی ، سخنرانی دکتر طرفی از پژوهشگران تجربی قوم عرب، شعرخوانی محب شوشتری از شاعران میهمان، موسیقی کوروش اسدپور و تجلیل از بانوان برتر با اهدا تندیس بی بی مریم بختیاری از بخش های این نکوداشت است.
اورکی ملاک تجلیل از بانوان را فعالیت در عرصه های فرهنگ، ادب، سیاست و علم عنوان کرد و گفت: از افراد شاخص و تاثیرگذار در این حوزه ها تجلیل به عمل می آید.
دبیر اجرایی نکوداشت بی بی مریم بختیاری به حضورپروانه سلحشوری به عنوان رییس فراکسیون زنان و تنها نماینده ای که نسبت به زنان مجلسی در ادوار گذشته به جدیت پیگیر حضور مباحث زنان بود، نیز اشاره کرد . همچنین اشرف شاه حسینی، نویسنده و بازیگر نقش بی بی مریم در فیلم بلند” بی بی مریم زن آدیخواه” که اسفندماه کلید می خورد نیز در این همایش حضور دارد.
وی به رونمایی از تندیس سردار بی بی مریم بختیاری برای اولین بار در این همایش اشاره کرد و گفت: همایش هایی در اصفهان و چهارمحال و بختیاری برگزار شده اما برای اولین بار در اهواز با عنوان آیین نکوداشت سردار بی بی مریم بختیاری و با تندیس ایشان برگزار می شود.
وی در توصیف شخصیت بی بی مریم بختیاری همچینین گفت: سردار بی بی مریم از نظر اقتصادی هم نگاه ارزشمندی در حوزه زنان داشت، به طور مثال در بازار تهران در حال گذر بودند که از یک فروشگاه پارچه فروشی گذر می کرد و مشاهده کرده که روی طاقچه های آن فروشگاه، طلا و جواهرات بسیار زیادی بوده، سردار مریم درخاطراتش به این طلا و جواهرات اشاره کرده و گفته” فروشگاه توجهم را جلب کرد و از فروشنده در مورد طلاها سوال کردم که شما پارچه فروش هستید و طلا و جواهرات هم دارید؟ که فروشنده پاسخ داد؛ زنان و دختران ایرانی، این طلا و جواهرات را داده اند تا از خارج برایشان تور و گیپور و نخ و سوزن وارد کنم ” سردار مریم در ادامه خاطرات خود نقل می کند” که در این لحظه بسیار حسرت خوردم که چرا ما زنان ایرانی، باید دست روی دست بگذاریم و خودمان وارد بازار نشویم و تولید نکنیم و بازاریان ما، لباس و گیپور از خارج از کشور وارد کنند، وای به حال روزی که تور و گیپور و سوزن از خارج نرسد و ما مجبوریم که لباس هایمان را چسب کنیم”. از آن زمان بود که بی بی مریم نگاه به تولید ملی در ذهنشان پرورانده شد و ازهمان زمان اقداماتی در این مسیر انجام می دهد و برای زنان کارگاه های قالیبافی، گلیم بافی و لباس های سنتی مرسوم آن زمان را تولید می کنند و زنان را در بازار وارد می کند.

سردار بی مریم بختیاری ، ایلخان بختیاری دختر حسینقلی خان ایلخانی، خواهر علیقلی خان سردار اسعد و مادر علیمردان خان بختیاری، محمدعلی‌خان و مصطفی‌ قلی‌خان بود، او از پیشگامان مطالبه حقوق زنان و مدافعان ملی ایران در برابر اشغالگران روس و انگلیس در جنگ جهانی اول بود.او از زنان باسواد و روشنفکر عصر خود بود و به طرفداری از حقوق زنان برخاست. وی فنون اردوکشی نظامی و لشکر داری را از پدر و برادرانش آموخت و به در جنگ جهانی اول به کار بست. او از سرمایه مادی و معنوی خانواده خود برای تشکیل یک هنگ ملی برای مبارزه با اشغالگران روس و انگلیس در جنگ جهانی اول استفاده کرد.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
احمد شیرالی به عنوان سرپرست جدید روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران منصوب شد

به گزارش خوزستان سرافراز/ سپهر سپهری مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران طی حکمی آقای احمد شیرالی را به سمت سرپرست روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران منصوب کرد.

در حکم سپهر سپهری خطاب به احمد شیرالی آمده است:

با توجه به تجارب,تحصیلات و سوابق جنابعالی در زمینه های مختلف فرهنگی و اجتماعی از تاریخ صدور این اطلاعیه به عنوان سرپرست روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران منصوب می شوید.

امید است با اتکال به الطاف الهی ,استفاده از توانمندی ها ,تجارب کارکنان و امکانات موجود,در انجام وظایف محوله موفق باشید.

اعم وظایف جنابعالی به شرح زیر می باشد:

*تهیه و تنظیم برنامه های فرهنگی و اجتماعی مورد نیاز شرکت,با هدف ایجاد زمینه های رشد و پویایی

*تعامل سازنده و موثر با سازمانها,نهادها و ارگانهای مستقر در استان

*برقراری ارتباط هرچه بهتر با روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران و سایر شرکت های تابعه صنعت نفت

*اطلاع رسانی صحیح و بهنگام در خصوص برنامه ها و فعالیتهای انجام شده در شرکت

*حضور موثر در برنامه ها و فعالیت های جاری مدیریت ها و ادارات تابعه

*برنامه ریزی جهت انعکاس به موقع اخبار و رویدادها

ضمن تشکر از زحمات جناب آقای مهدی معینی فر در زمان تصدی این سمت,برای ایشان در مسئولیت های جدید توفیق روزافزون مسئلت می نماید.

                                                                                           سپهر سپهری

                                                                        مدیرعامل و رئیس هیات مدیره

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نگهداری گوسفند در قلب شهر ملاثاني/ وقتی رابطه نبض سلامتی مردم را نشانه می رود

به گزارش خوزستان سرافراز، ساخت آغل نگهداري گوسفند در قلب شهر ملاثاني بدون كوچكترين مجوزي توسط عده اي افراد معلوم الحال انجام می شود که باید دید این کار با چراغ سبز چه كساني در حال انجام است.

چرا كسي به فكر سلامت مردم ملاثاني نيست و متولي سلامت مردم ملاثاني كيست؟؟

ساخت آغل گوسفند در فاصله پنج متري تالار عروسي و ٢٠متري استخر جديد الاحداث ملاثاني را چه كسي بايد پاسخگو باشد؟؟؟ شوراي شهر، شهرداري، فرماندار، بهداشت، محيط زيست يا دامپزشكي استان؟؟؟

لطفا با سلامتي مردم ملاثاني به هيچ قيمتي معامله نكنيد؛ مگر نمی دانيد خوزستان و ملاثاني خواستگاه اصلي بيماري و انگل ناقل بيماري تب كريمه كنگو است؟؟؟

آيا مسئولان شهر باوي از موضوع ساخت آغل توسط عده ای سودجو و از اهواز رانده شده خبر دارند و سكوت كرده اند يا خير؟؟؟

اين افراد به منظور ساخت دامداري و آغل دام روبروي تالارهاي عروسي از چه كسانی يا چه ارگاني مجوز و پروانه فعاليت گرفته اند؟؟

آيا سلامتي مردم اينقدر بي ازرش و كم اهميت است ؟؟
آيا مسئولان شهرستان باوي در خواب غفلت به سر مي برند؟؟؟

آيا كساني كه به اين مجموعه اجازه فعاليت و چراغ سبز نشان دادند، از عواقب كار خود اطلاع دارند؟؟

اگر كسي به فكر نيست لطفا استاندار محترم و نمايندگان مردم در مجلس يا حداقل نمايندگان شوراي شهر ملاثاني به فكر كساني باشند كه به آنها راي داده اند.

مردم بي گناه، زنان، كودكان و تازه عروس و دامادهايی كه براي جشن عروسي خود و لحظه اي شادي مي خواهند جشن عروسي خود را برگزار كنند، به چه گناهي و چه جرمي بايد بوي تعفن دام ها را تحمل كنند.

به خاطر منافع شخصي چند فرد سودجو و سهل انگاري و بي توجهي چند مسئول دولتي يا غير دولتي بايد از ترس انتقال بيماري هاي مشترك بين انسان و دام به خود بلرزند و احساس وحشت كنند؟؟؟

آيا انجام چنین كاری به اين همه مضرات مي ارزد؟؟؟

لطفا يا شهر را جابجا كنيد يا با كسي كه به اين اشخاص اجازه ساخت آغل را داده برخورد شود.

يا آغلي كه در حال ساخت است را تعطيل كنيد قبل از اینكه فاجعه اي ديگر آفريده شود.

به زودي گزارش هاي مفصلي از پشت پرده اين قضايا برملا خواهد شد.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
استاندار خوزستان : انتقادات باید سازنده و به دور از هر گونه تخریب باشد

غلامرضا شریعتی روز چهارشنبه در حاشیه راهپیمایی شکوه وحدت مردم اهواز اظهار کرد: مردم خوزستان امروز به خیابان ها آمدند و علاوه بر محکومیت ناامنی های اخیر، مطالبات جدی خود را بیان کردند که بسیار حائز اهمیت است.
استاندار خوزستان با اشاره به این که دوشادوش مردم به دنبال حل مشکلات بیکاری و معیشتی آن ها هستیم افزود: متاسفانه در تجمعات اخیر عده ای معاند با این نظام در میان مردم حضور پیدا کرده و دست به حرکات ناشایستی زدند که اعتراض مردم را درپی داشت.
وی عنوان کرد: حرف این مردم و نگرانی‌ آنها توسط مسئولان شنیده شده اما تخریب اموال عمومی و ایجاد ناآرامی هیچ توجیهی ندارد. امروز حضور پرشور مردم خوزستان بار دیگر به دشمنان ثابت کردند که نمی توانند با حیله و نیرنگ به آرمان های نظام ضربه وارد کنند.
شریعتی با بیان این که ناآرامی های چند روز گذشته سبب اختلال در روند عادی زندگی مردم شده بود افزود: قطعا دشمنان از بروز این گونه مسائل در درون کشور خوشحال می شوند لذا جوانان ما باید هوشیارتر بوده و در دام دشمنان نیفتند.
وی با اشاره به این که مردم همیشه پشتوانه این نظام بوده و یاریگر مسوولان در حل مشکلات هستند افزود: همه ما باید به خوبی قدردان این ملت همیشه در صحنه باشیم و با سعه صدر در برطرف کردن مشکلات مردم بیشتر تلاش کنیم.
استاندار خوزستان ضمن تشکر از حضور مردم در این راهپیمایی گفت: همیشه سعی کردیم پیگیر مطالبات به حق مردم خوزستان باشیم و برطرف کردن دغدغه های جوانان استان برای ما بسیار مهم است.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
یک صغری و کبری ونتیجه گیری منطقی
یادداشتی ازحجت الاسلام محمد ادریسی در خوزستان سرافراز:
تصحیح خطاها متوقف درتشخیص و کشف آنهاست و تشخیص خطاها متوقف در ایستگاه عبرت هاست پس کشف و تصحیح خطاها متوقف در ایستگاه عبرت هاست و این یک صغری و کبری ونتیجه گیری منطقی است که هر ذهنی آن را می پذیرد.
اینجا هیچ وقت مثل سوریه نیست و نمی شود چون مردم اجازه نمی دهند اما نمی توان هر چه بادابادی که جلو رفت و برای عبرت گرفتن می گوییم حتی اگر هم برای بعضی ها خنده دار و یا حتی باور نکردنی باشد.
وقتی از شهروندان سوریه بپرسی که چگونه شد که به اینجا رسیدین اینگونه می گویند که از زمانی شروع شد که دار العدل (دادگاه) را اول زبانی بعد به صورت عملی به آتش کشیدند و جوانانی بودند که فریاد می زدند که این کار درستی نیست اما گوشی نمی شنید و با خنده های مستانه بنزین بر آتش می ریختند.
از برخی دیگر که بپرسی اینگونه می گویند که آتش جنگ درسوریه و جرقه ورود تکفیری ها از در و دیوار کشور و تجاوز به ناموس ها و خون ریزی ها از آن زمانی كه چند محصل با دیوار نویسی و شعارنویسی هایی که بیشتر جنبه بازی داشت تا واقعیت علیه حكومت شروع شد و با اعتراضات خياباني پدر و مادران که خیال می کردند می توانند به سوی رفاه بیشترپیش بتازند و همان ها که به رئیس جمهور سوریه چند وقت قبلش رای محکمی داده بودند معترض او شدند ادامه یافت و با تشویش و رجزخوانی رسانه ها داخلی و خارجی و همراهی ساده دلان مواجه شد و نتیجه هایی که خودتان می بینید.
از گروهی دیگر که بپرسی اینگونه می گویند که از یک سال قبل از اعتراضات خیابانی شروع شده بود و مخالفان با انبار کردن امکانات دارویی برای زخمی های آینده و سلاح ها در گوشه و کنار کشوربرای ترورها منتظر بودند تا زمان آسیب زدن و خروج علیه حاکمیت با شعار (الشعب یرید اسقاط النظام) شروع شد و تا الان بیش از چهار صد هزار کشته از زن و کودک و غیر نظامی داریم که روی دستمان مانده اند.
عده ای دیگر می گویند که بخاطر حرف ها و فیلم ها و عکس هایی بود که در شبکه های اجتماعی زده می شد که نیروهای امنیتی بی تجربه کشور ما سوریه چند جوان را با چوب می زدند و زنان و بچه ها گریه می کردند و ما برای دفاع از آنها به خیابان ها آمدیم و شد آنچه که می بینید.
دسته ای دیگر می گویند که مسئولین کشور ما برای خودشان و فرزندانشان و نزدیکان خود زندگی رویایی درست کردند و اما نوبت که به مردم کشورشان که می شد جز تنبلی و حرف و حرف در اداره امور چیزی از آنها نصیب ما نمی شد و خواستیم که ادبشان کنیم بعد نظامیان و مسئولین که از چشم ما افتادند یا بهتر بگوییم از چشم ما انداختند پس به غیر خودی ها پناه بردیم و آنها هم رحم مان نکردند و اینها که گفته شد فقط کمی آشنایی به زبان عربی و انگلیسی لازم دارد که مفصل تر آن را ببینیم و بخوانیم و بشنویم.
فرجام ها با آغازشان که سنجيده شود عبرت ها پدیدار می شود که در روزگار سیاه و سفید اقوام و ملل و کشور های دیگر براى ما درس های عجیب و باورنکردنی هست تا که عبرت بگیرم قبل از آنکه خودمان عبرت دیگران شویم.
FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
از الیگارشی درون حکومتی تا واژه نامأنوسی بنام دموکراسی ظاهری

یادداشتی بقلم منصور فاضلی در خوزستان سرافراز/ در گیتی پهناور و عالم هستی جامعه شناسی نقش موثری در جوامع و پیشرفت های بشری و دسترسی به علوم و همچنین بروز تکنیک های روانشناختی و همزیستی ها داشته اند.

آنچه به وضوح پیداست جامعه شناسان تلاش نموده اند تا از منظر جامعه شناسی انواع حکومت ها و جوامع را با شناختی که خود بر اثر تحقیقات و بررسی زوایای پیدا و پنهان زمامداران بدست آورده اند تعریف نموده.

نظام ها و ساختار تشکیلات حکومتی و حکمرانی های متفاوتی در طول تاریخ داشته اند ، به همین دلیل شکل کلی این نظام ها از لحاظ شکلی و ماهوی و انواع حکومت ها و جوامع را بر اساس نوع نظام و ساختار آن حکومت تعریف و تشریح می نمایند .

در بین حکومت های مستقر در جهان تا پیش از رنسانس سه نوع حکومت همیشه حاکم بر جوامع بوده اند . حکومت های الیگارشی و حکومت های اریستوکراسی ، و دموکراسی
الیگارشی به حکومت هایی اطلاق میشود که چندین خانواده معدود بر یک جامعه مسلط میشوند و با جمع آوری ثروت فاصله خود را با جامعه و مردم بیشتر کرده این نوع حکومت بر اساس رانت و بدور از هر شاخصه ای بر جامعه حاکم میشوند و آنچنان فقر بر جامعه مستولی میشود که تقریبا شکافی عمیق بین حکومت حاکمه و جامعه پدیدار میگردد.

حکومت های اینچنینی از درون متزلزل و ستون های آنان سست و بی بنیان میشود و با کوچکترین لرزشی فرو میریزد.

اما وجه مخالف این نوع از حکومت اریستوکراسی است حکومتی بر پایه فضیلت ، نجیب زادگان و مفاخر و شاخصه ها و توانمندی ها و حکومتی بر اساس کمال انسانی است .
اما نوع سوم حکومت که بعد از رنسانس در جوامع اروپایی شدت گرفته؛دموکراسی است حکومتی بر گرفته از مردم.
در این نوع از حکومت جامعه ای رو به رفاه با گستره فزاینده کمال انسانی است.انسان دراین نوع نظام های حکومتی از جایگاه والایی برخوردار است و عزت و کرامت انسانی را میتوان از شاکله وجودی چنین حکومت هایی دانست. ساختار شکلی این نوع از جوامع قانونمداری است و جملگی تابع قانون ، هیچگونه ساختار شکنی در اینگونه جوامع دیده نمیشود و اهمیت آن در این است عالی ترین فرد جامعه با ضعیف ترین آن به لحاظ اجتماعی برخوردار از یک جایگاه است.
در نگاه امروزی به انواع حکومت ها مدرنیته میتوان احساس نمود که بیش از بیش به تسخیر دموکراسی در آمده اند ولی هنوز هستند جوامعی که اسما دموکراسی را نصب العین به همراه دارند اما رسما تابع حکومت های الیگارشی هستند .
این جوامع به ناچار راهی برای برون رفت از این معضل خواهند یافت خود را برای دموکراسی واقعی آماده خواهند کرد .
اما در جوامع با حکومت اسلامی
از نظر اسلام مالک اصلی این جهان خداست و تنها اوست که حق دارد نوع حکومت را مشخص نماید و هیچ انسانی بدون اجازه الهی حق حکومت بر دیگری را ندارد و اگر چنین حکومتی را تشکیل دهد ظالم است و در چند آیه از قرآن حکم کردن به غیر آنچه خدا نازل کرده نهی شده و آن را مصداق ظلم، فسق و کفر شمرده است: «مَن لَم یِحکُم بَما اَنزَلَ اللّهُ فَاولئِکَ هُمُ الظّالِمون» کسانی که به حکم خدا گردن ننهند، ظالم ، فاسق و کافر هستند و خداوند چون علم ظاهر و باطن را در اختیار دارد، افرادی را که از نهادشان خبر دارد و آنها را شایسته پیامبری می‏داند، بعنوان پیامبر انتخاب می‏نماید و حکومت را به این گروه واگذار می‏نماید.
در قرآن کریم از ابراهیم (ع) نقل می‏فرماید که حضرت ابراهیم سؤال نمود که آیا امامت که حکومت نیز از شؤون آن می‏باشد به فرزندان من هم می‏رسد. خداوند می‏فرماید: اگر ظالم باشند، نه، «قالَ اِنِّی جاعِلُکَ لِلنّاسِ اِماماً قالَ وَ مِن ذُرّیَتی قالَ لا یَنالُ عَهدی الظّالِمینَ».
بنابراین در اسلام حکومت‏های موروثی و طبقاتی وجود ندارد. بلکه حکومت از آن کسانی است که عالم و با تقوی باشند، بعد از پیامبر اسلام (ص) حکومت به ائمه علیهم السلام منتقل شد و چون مردم آمادگی پذیرش آنها را نداشتند، حکومت ظاهری بعد از حضرت علی (ع) تشکیل نگردید. و در دوران غیبت، امام زمان (عج)، شیعیان را به مجتهدین جامع الشرائط ارجاع داده‏ اند و آنها را حجیت خدا برای انسانها معرفی کرده‏ اند. ولایت فقیه در عصر غیبت یعنی حکومت علم و تقوی و مادامی که فقیه جامع الشرائط در حکومت باشد، فرمان او را باید پذیرفت و بر خلاف آن عمل نکرد. و هر فرد دیگری که زیر مجموعه حکومت اسلامی است باید حکم مشروعیت خود را از ولایت فقیه بگیرد والا حکومت طاغوت خواهد بود و هیچ مشروعیتی نخواهد داشت.در چنین نوعی از حکومت ساختارش به امام و ملت باز میگردد؛مفهومی که از ساختار این حکومت به نظر میرسد.

این است که مردم تابع امر یک امام هستند و این امام است که شرایط و سیاست های جامعه را تبیین مینماید .در جامعه امروزی اما به این وجه ،وجهی دیگر اضافه گردیده بنام جمهوریت که برخواسته از انتخاب مردم .

در این نوع از حکومت یک نفر به واسطه جامعه برای اجرای قانون اساسی انتخاب و مسئولیت اجرایی جامعه را بر عهده میگیرد.با توجه به نوع حکومت اسلامی میبایست با حکم امام جامعه فعالیتش را آغاز نماید .در این نوع از جوامع برخی اختیارت بر عهده امام جامعه و برخی اختیارت بر عهده جمهور مردم است.

جامعه کاستی های خود را از جمهور مطالبه میکنند و در نهایت مشکلات و موانع و کاستی ها را ایشان میبایست مرتفع نماید .زیرا جمهور با شرایط وضع موجود یک جامعه و ارزیابی مطلق آن ، خود را داوطلب حل این چالش ها میکند و یحتمل این قدرت تفکر و اندیشه را در خود میبیند که میتواند مشکلات را مرتفع و جامعه را بر سر منزل مقصود برساند .
اما چرا تاکنون روسای جمهور در عملکردشان موفق نبوده اند .این سوالی است که همواره در اذهان کنشگران و فعالان و روشنفکران و احاد جامعه مطرح است و جواب مشخصی برای آن یافت نشده.

العاقبه للمتقین اللهم و اجعلنا من المتقین
منصور فاضلی

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
چه کسی تشخیص داده که مالک یک کارواش صلاحیت و اهلیت اداره یک باشگاه بدهکار با۳۵میلیارد تومان بدهی را دارد؟!

خوزستان سرافراز/ایران کشور امنی است.کشوری که در چهار گوشه اش اقوام مختلف نفس می کشند و همه آنها در چارچوب یک سلسله قوانین مشخص و مدون به حق حاکمیت و حقوق شهروندی خود احترام می گذارند.

این در حالی است که در کشور ما بعضی خطاهای به ظاهر کوچک با شدت و حدت تمام،از سوی متولیان مبارزه با ناهنجاری پاسخ داده می شود.به عنوان مثال فروش و یا هر نوع استفاده از پاسور به هر شکلی از انحاء جرم محسوب می شود و طبق قوانین و مقررات مملکت ما مجازاتها و جرایم خاص خودش را در پی دارد و چنین موارد مشابهی کم نیستند که حکایت از برخورد بدون اغماض قانون و مجری قانون با متخلفان دارد!

اما در عین حال جای تأمل و تعجب است که در همین مملکت قانون مدار و سختگیر، برخی جرایم و ناهنجارهای علنی با چشم پوشی و بی تفاوتی مسؤلان به راه کج خود ادامه می دهد و به نقطه ای از انزجار و اعتراض می رسد که افکار عمومی را علیه قانون گذار متحد و یکصدا می کند.

این قبیل ناهنجارها در بسیاری از سازمانها و ارگانها و ادارات ایران مشاهده می شود و اگرچه نوع تخلف می تواند تخلف اداری محسوب شود اما قانون گذار باید به افکار عمومی پاسخگو باشد که آیا تخلف اداری در این مملکت تخلف به حساب نمی آید؟!

اتفاقات عجیب و غریبی که از ابتدای فصل لیگ برتر تا کنون، باشگاه نفت تهران را به کانون حاشیه و رخدادهای نادر و بی سابقه تبدیل کرده است یک نوع از همان تخلفات اداری است که در یکی از شرکتهای زیر مجموعه مهم ترین وزارتخانه جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاده است و جای تأسف و تأثر دارد که نهادهای نظارتی که گاه به تمام حوزه ها ورود می کنند تا بدین لحظه به پرونده واگذاری سؤال برانگیز باشگاه نفت تهران به شخصی که صاحب یک مجموعه کارواش در منطقه غرب تهران است ورود نکرده اند و این خود موضوعی است که باید از سوی مراجع ذیصلاح که در مراتب بالاتری قرار دارند به دقت بررسی و پیگیری شود.زیرا بی جواب گذاشتن چنین معادله پیچیده و مبهمی که آبرو و اعتبار فوتبال ایران و همچنین شرکت ملی نفت را به چالش کشیده است باعث می شود که افکار عمومی و اهالی فوتبال نسبت به اجرای عدالت و پیگیری قانونی تخلفات اداری از سوی مراجع و نهادهای مسؤل بدبین و آزرده خاطر شوند.

البته مجموع اتفاقاتی که شأن و اعتبار باشگاه نفت و فوتبال ایران را به خاطر واگذاری باشگاه به شخصی که اهلیت و صلاحیت لازم را برای باشگاهداری نداشته است شاید برای امثال آقای سلحشور از اهمیت چندانی برخوردار نباشد.اما باید توجه داشته باشد که تداوم وضعیت تأسف باری که مجموعه شرکت ملی نفت ایران را به خاطر سهل انگاری و بی دقتی و اغماض چند پرسنل بازنشسته که مسول اصلی آن مدیر منابع انسانی وزارت نفت است به سخره گرفته است موضوع مهمی است که می تواند حتی به استیضاح جناب وزیر منجر شود!

آقای سلحشور که خودش جزیی از بدنه مهمترین وزازتخانه کشور است در صورت ادامه بی توجهی به شرایط بحرانی باشگاه نفت تهران باید به افکار عمومی پاسخگو باشد.او باید جواب دهد که در مجموعه تحت نظارتش چه می گذرد که امثال بیژن تاجیک به بالاترین درجه تصمیم گیری رسیده اند و چه کسی تشخیص داده که مالک یک کارواش صلاحیت و اهلیت اداره یک باشگاه بدهکار با۳۵میلیارد تومان بدهی را دارد؟!!

قطعا بی تفاوتی نسبت به سرنوشت باشگاه نفت موجب بحرانی تر شدن اوضاع و حتی انحلال این باشگاه ریشه دار خواهد شد و شاید آنوقت جناب وزیر بیشتر از همیشه درگیر مسائل فوتبال و رفت و آمد به مجلس جهت پاسخگویی بحران باشگاهی شود که به هر حال امتیاز و پروانه فعالیت آن متعلق به شرکت ملی نفت است و نهایتا مسؤلان بلندپایه نفت باید پاسخگوی اتفاقات عجیب و مبهم مدیریتی باشگاه باشند.
بیژن تاجیک هم توجه داشته باشد که در تهران کارواشهای بسیاری پیدا می شوند که با این اوضاع مدعی باشگاهداری و اداره باشگاه نفت هستند.اگر هیأت واگذاری اعتقاد راسخ دارد که مالک یک کارواش توانمندی و اهلیت اداره باشگاه را دارد پس بهتر است که باشگاه نفت را بین تمام کارواشها به مزایده بگذارید تا حداقل عدالت و مساوات رعایت شده باشد!!!

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
فرار سرمایه گذاران صنایع کوچک از خوزستان

یادداشتی از منصور فاضلی در خوزستان سرافراز/

در مطلبی که دیروز قلم زده ام در رابطه با سردرگمی صنایع کوچک و مدیریت فشل و ناکارامد و بروکراسی اداری در استان خوزستان , مطالب متعددی از سرمایه گذاران ارسال شده که همگی درد واحدی را فریاد زده اند.
عدم حمایت دولت از صنایع کوچک و همراه نبودن بانک ها و سنگ اندازی متعدد بانک ها در مسیر صنایع کوچک و تولید کنندگان و بروکراسی اداری عمده گله مندی های این عزیزان بوده است.

این بلیه باعث فرار سرمایه گذاران از استان شده و اکثر شرکت ها که در صنایع کوچک سرمایه گذاری نموده اند به فکر فرار از استان افتاده اند و در صورت بروز چنین حادثه ای استان به ورطه معضل عظیمی خواهد افتاد که جبران مافات آن غیر ممکن خواهد بود.

کجاست متولی استان تا صدای دردمند صنعت گران را بشنود
کجاست فریاد رسی تا به فریادشان برسد

چرا مسئولان استان ما همه چیز را در سیاست خلاصه میکنند و امورات استان را رها گردانیده و فقط وارد فضای سیاسی شده اند ؟
استان های دیگر بانک ها را مجاب کرده اند تا در خدمت صنایع باشند , اما استان خوزستان که در ناکارامدی زبانزد خاص و عام است هنوز در پیچ و خم نامه نگاری است .

مدیریت فشل و ناهمگون باعث این بی بندوباری گشته و اشتغال زایی صورت نمی پذیرد تا صنایع کوچک به جریان نیفتد ..
آیا واقعا استاندار خوزستان جناب دکتر غلامرضا شریعتی صدای صنعت گران دردمند را نمی شنود؟

سال در حال اتمام است ولی هنوز بانک ها در ندادن تسهیلات پافشاری میکنند,پس چه زمان وقت بها دادن به صنایع کوچک است ؟

در دنیای امروزی صنایع کوچک تمام اقتصاد آن کشورها را به گردش در آورده و اشتغال فراوانی را ایجاد می نمایند.
البته در ایران هم در استان های دیگر هم اینچنین است اما در خوزستان اوضاع بسیار اسفبار و تابع هیچ قید و بندی نیست,
شاید اراده ای برای حل معضل و مشکل صنایع کوچک وجود ندارد .
شاید بهتر باشد ریاست محترم جمهور در این رابطه دخالت کرده و شرایط بی بند و بار اقتصادی استان را سامان بخشد .

العاقبه للمتقین اللهم و اجعلنا من المتقین
منصور فاضلی

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
از رویایی بنام تفاهم نامه کمک های فنی و اعتباری برای صنایع تا سراب پیش رو

در جوامع پیشرفته و توسعه یافته ای امروزی صنایع کوچک نقشی اساسی را بر عهده دارند و بلا تردید این صنایع کوچک هستند که زیر ساخت ها و سپس عرضه کالاهای اساسی را پدید میاورند و در پس آن اشتغال زایی بصورت مستقیم و غیر مستقیم و گردش های مالی و در پی ان امکانات رفاهی و معیشتی برای شاغلین در همان حوزه فعالیتی و اموزش ، تحصیل ، درمانگاه و مراکز خرید و ……….خلاصه با پدیدار گشتن یک صنعت و ایجاد بسترهای لازم آن ممکن است یک شهر در پی آن استوار شود.

امروزه در دنیایی مدرن صنایع کوچک نقشی ماندگار را ایفا میکنند و باعث بقای دولتها و ضامن اقتصاد هستند . در جهان امروزی صنایع کوچک زیر چتر حمایتی دولت ها قرار دارند زیرا میدانند کوچکترین خسارتی به صنایع کوچک خسارتی عظیم اقتصادی را در پی خواهد داشت مشکلات فراوان که جبرانش چندین برابر پیشگیری از رخدادش بوده است.

در کشورهای مختلف جهان با هر روشی که توانسته اند صنایع کوچک را حمایت در حاشیه امن قرار داده اند , آنان با جذب سرمایه گذار و ایجاد زیر ساخت ها و ایجاد جاذبه های گردشگری توانسته اند از سرتاسر دنیا سرمایه گذار جذب کنند.
سالها پیش امارات متحده عربی و پس از آن ترکیه .قبرس ارمنستان و……..تا توانسته اند با تسهیلات متنوع امکان سرمایه گذاری را برای اشخاص و شرکت ها فراهم آورده و با استقبالی بینظیر به پیشواز سرمایه گذاران میروند.
در بین انسان ها نقش متفکران اقتصادی و سرمایه گذاران صنعتی در رونق اقتصادی پر رنگ تر است زیرا وجود آنان باعث ایجاد بسترهای لازم برای اشتغال زایی و شهر نشینی نعمتی بی همتاست.
در جوامع پیشرفته چنین متفکرانی را با اغوش باز و رویی گشاده میپذیرند و هرگونه امکانات و ابزار لازم را در اختیارشان میگذارند تا بتوانند با ایجاد فرصت های شغلی فراوان بار سنگین بیکاری را از روی دوش دولت ها بردارند .یعنی علاج واقعه قبل از وقوع .

افزایش نرخ بیکاری مساوی است با روند رو به رشد معضلات و آسیب های اجتماعی ، اهم از طلاق .اعتیاد ،فقر، دزدی.فحشا.که شرح حال هزینه های بعمل آمده از فرایند این معضلات حیف و میل بیت المال و تلف نمودن فرصت هاست.
سرمایه گذاران باعث رونق اقتصادی میشوند و با ایجاد اشتغال های پایدار همیشه مورد حمایت دولت ها در تمامی دنیا هستند .
اما این روند در کشور ما بسیار با دنیا متفاوت است اصولا برای سرمایه گذار ارزش قائل نمیشوند و آنقدر در مسیر بروکراسی اداری وی را آزرده میکنند که قید سرمایه گذاری را میزند بی دغدغه خود را میرهاند.

در کشور ما الگورتیتم اقتصادی نامتجانسی از دنیا را به منصه ظهورگذاشته و در پی حمایت از صنایع بزرگ و کلان است و صدای خرد شدن صنایع کوچک را متوجه نیست متاسفانه زمانی این صدا بلند خواهد شد که کار از کار گذشته , بیکاری مادر معضلات اجتماعی است که مع الاسف دولتهای اصلا توجهی به آن نکرده و گاهی با شعارهای رنگی در پی توجیه عملکرد مخرب و ضعیف خود هستند.دولت اخیر با بی توجهی محض نسبت به اشتغال و عدم حمایت از صنایع کوچک آنان را تا ورطه نابودی کشانده.

سیاست انقباضی دولت برای کنترل تورم باعث تعمیق رکود گردیده و تا به سمت سیاست انبساطی نرویم ، عرضه و تقاضا پدیدار نمیگردد و و سپس اشتغال ایجاد نمیشود و تولید جایگاه خود بازیابی نمیابد.

حمایت از صنایع کوچک باعث خروج از رکود خواهد شد . بروکراسی فشل و ناکارامد اداری و عدم حمایت موثر دولت از صنایع کوچک و معطوف نمودن نگاه دولت به صنایع بزرگ نشان از آن دارد که نگاه دولت حل معضل بیکاری نیست و هدفش بیشتر رضایت مندی ، تامین و جلب نظر صنایع بزرگ است.
اما در یک پرده پایین تر در استان خوزستان اوضاع بسیار بدتر و فجیح تر میباشد که علی الظاهر با تمامی ایران متفاوت است.
اوج بی برنامگی و فشل بودن و ناکارامدی مدیران سایه سار بیکاری را سیطره بخشیده ، سرمایه گذار نه ارجی دارد نه قربی نه عزتی نه حرمتی,عدم هماهنگی و در یک ساختار اداری باعث سردرگمی سرمایه گذار گردیده.. هر چه فلاکت و بدبختی مصیبت است بر سر سرمایه گذار اوار میشود هیچکس هم پاسخ گو نیست .تقریبا برای حل مشکل نزد هر مسئولی میروی ارگان یا اداره دیگر را مسئول و متولی این همه سهل انگاری مینامد و انگشت اتهام به سمت دیگری دراز میکند .همین روند باعث سر درگمی و فرصت سوزی است .
این روزها پس از یکسال وعده های کج دار و مریض صحبت از امضای تفاهم نامه فنی و اعتباری است که علی الظاهر قرار است درصدی از سود تسهیلات دریافتی صنعتگران و تولید کنندگان را دولت بپردازد , بارقه ای از امید در کالبد نیمه جان و نحیف صنعت و تولید پدیدار گردید
اما ظاهرا صنعتگران و تولید کنندگان زیاد نباید دلخوش به وعده ها باشند. در تفاهم نامه مذکور ، یکسوی آن بانک است و سوی دیگرش دولت ..
اصولا بانک ها نگاهشان اقتصادی و منفعت طلبی خویش است و دولت هم در پس آن سعی دارد با وعده های موکول به آینده بانک ها را در فعلی انجام گرفته قرار دهند ، که ظاهرا تا کنون بانک از آن سرباز زده و سعی نموده به نوعی از زیر این تفاهم نامه شانه خالی کند.
از سوی دیگر پس از ابلاغ تسهیلات به واحد های صنعتی روستایی این نوع از تسهیلات نیز در خوزستان هنوز در مرحله نامه نگاری و فرصت سوزی است .
سال رو به اتمام است و واحد های صنعتی حسرت کمک های دولت را دارند , از سوی دیگر بانک ها نیز تا کمتر از یک ماه دیگر به بهانه آخر سال بودن از پرداخت هر گونه تسهیلاتی خودداری میکنند .حال باید منتظر ماند تا سرنوشت جانکاه و تالم بار صنعت و تولید را تا مرز نابودی بدرقه نماییم یا اینکه مردان اقتصادی استان دست بکار میشوند راه نجاتی برای این جسم رو به موت میابند.
سرمایه گذاری و حمایت دولت شرح حرمان جانسوزی است که نوشتارش قلم را نیز به ستوه اورده و از وعده های بی سرانجام مسئولین و مدیران باید به خداوند پناه برد .زیرا همین شعارها و وعده است که سرمایه گذار را تا استانه نابودی پیش برده ,
تا چه زمان استان بدون برنامه و بدون تفکری به جهت کمک و حل واقعی صنایع کوچک بخواهد گامی بردارد .

الله العلم
العاقبه للمتقین اللهم واجعلنا من المتقین
منصور فاضلی

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
انتصاب سرپرست اداره کل مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری

به گزارش خوزستان سرافراز، دکترغلامرضا شریعتی استاندار خوزستان طی حکمی شهاب رزمی را به عنوان سرپرست اداره کل مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری منصوب کرد.

شهاب‌رزمی، پیش از این به عنوان مدیر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل استانداری خوزستان انجام وظیفه می کرد.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
بازدید وزیر نفت از چاه ۱۴۷رگ سفید و تقدیر از مهارگران آتش

خوزستان سرافراز/ بیژن نامدار زنگنه روز پنج شنبه وارد فرودگاه امیدیه شد وپس از استقبال ازسوی استاندار خوزستان و مسؤلان شرکت های ملی حفاری ایران و مناطق ملی نفت خیز جنوب به منطقه رگ سفید رفت تا ضمن بازدید از منطقه از مهارگران چاه ۱۴۷ تقدیر کند.
زنگنه در بدو ورود به منطقه عملیاتی رگ سفید، در موقعیت چاه ١٤٧ حاضر شد و یاد و خاطره دو تن از کارکنان کشته شده در حادثه آتش سوزی این چاه را گرامی داشت.
چاه نفتی ۱۴۷میدان نفتی رگ سفید دو روز پیش با تلاش متخصصان و تیم عملیات مهار شرکت های ملی حفاری و مناطق نفت خیز جنوب پس از ۵۸ روز مهار و خاموش شد.
تولید کنونی این میدان ۱۸۰ هزار بشکه در روز است و برآورد شده ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه ظرفیت نفت درجای این چاه است.
نفت قابل برداشت میدان نفتی رگ سفید چهار میلیون و ۴۹۰ هزار بشکه و گاز قابل برداشت آن یک هزار و ۵۳۴ میلیارد متر مکعب است.
در عملیات مهار این چاه بیش از ۵۰۰ نفر فعالیت داشتند و تلاش ها برای مهار آن حدود ۲ ماه به طول انجامید.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
بازدید مدیرکل بحران استانداری خوزستان از محل کانون های فوق حاد ریزگردها

به گزارش خوزستان سرافراز؛ صبح پنج شنبه مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان به همراه مدیرکل هواشناسی استان از محل کانون‌های فوق حاد ریزگردها و نهال کاری های انجام شده در کانون ریزگرد جنوب شرق اهواز بازدید کردند.

کیامرث حاجی زاده، مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان در حاشیه این بازدید؛گفت: این کانون ریزگردها در پنج کیلومتری اهواز واقع شده است که در اثر وزش بادهای شدید موجب بروز پدیده گرد و غبار، برای اهواز می‌شود.

وی افزود: در بازدید امروز که با جمعی از مدیران داشتیم قرار شد پس از بازدید از این کانونها نشست تخصصی برای ارائه راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت در استانداری خوزستان برگزار شود.

حاجی زاده تأکید کرد: تصمیم گیری برای این کانون را در اولویت قرار می‌دهیم وبنا شد تا تصمیمی فوری برای آن گرفته شود و از وضعیت فعلی خارج شود.

بروز پدیده ریزگردها در استان خوزستان چند سالی است که به یک معضل اساسی برای مردم تبدیل شده وامسال نیز که بارندگیها در استان خوزستان کاهش یافته است باعث ایجاد توفان گرد و خاک  و تعطیلی مدارس وادارات شده است.

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare