رییس ستاد انتخابات خوزستان: ۸۲۸ کاندید برای انتخابات مجلس ثبت نام کردند/ مردم با صندوق ها قهری ندارند/ تعیین قاضی برای برخورد با تخلفات انتخاباتی

به گزارش پایگاه خبری خوزستان سرافراز، علی حسین حسین زاده شامگاه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با موضوع یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یکی از مهمترین مباحث در حوزه انتخابات سراسر دنیا مقبولیت و مشروعیت سیستم های سیاسی است که با مشارکت مردم این امر محقق می شود.

وی افزود: خوشبختانه در نظام جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا شاهد مشارکت خوب مردم در انتخابات بودیم.

معاون سیاسی، اجتماعی استاندار خوزستان و رییس ستاد انتخابات استان ، تصریح کرد: باید رضایت اجتماعی را به عنوان یک متغیر تاثیر گذار افزایش دهیم، همچنین اعتماد اجتماعی در ابعاد مختلف، حضور احزاب، رقابت واقعی بین حوزه‌های سیاسی نیز جزو متغیرهای اساسی در افزایش مشارکت مردم در انتخابات هستند.

حسین زاده با بیان این که قاضی رسیدگی به جرائم انتخاباتی معرفی شده، گفت: دستگاه های نظارتی، هیئت اجرایی و قوه قضائیه به محض مشاهده جرائم و تخلفات در این زمینه برخورد لازم را انجام می دهند.

وی ادامه داد: با سیستم های نظارتی پیش بینی شده برای برگزاری انتخابات امکان مهندسی انتخابات وجود ندارد.

رییس ستاد انتخابات خوزستان یادآور شد: حضور مردم بزرگترین اهرم نظارتی است که نظر آنها به شکل مثبت در قالب آرا منتقل شود.

به گفته حسین زاده مردم با صندوق های رای قهری ندارند و باید به حضور و مشارکت حداکثری آنها کمک کرد.

وی افزود: از ابتدای ثبت نام داوطلبان همزمان با روند انجام ثبت نام اسم افراد به وزارت کشور اعلام می شد تا استعلام از سازمان های مربوطه صورت گیرد.

رییس ستاد انتخابات خوزستان بیان کرد: از دهم آذرماه همراه با سایر استان ها ثبت نام داوطلبان را به مدت ۷ روز تا شانزدهم انجام دادیم.

حسین زاده ادامه داد: تا این ساعت در کل استان خوزستان ۸۲۸ نفر ثبت نام نهایی شد. البته هنوز کامل نیست و برخی در حال تکمیل ثبت نام هستند و کسانی که قبل ساعت ۶ رفته اند نیز از آنها ثبت نام به عمل می آید.

وی با بیان این که در دوره دهم کل ثبت نام‌ها ۶۲۳ نفر بود، گفت: در میان ثبت‌نام‌کنندگان فوق لیسانس مدرک لازم برای ثبت نام است که در این دوره ۷۰ نفر دارای دکترا و مابقی فوق‌لیسانس و معادل آن هستند ۲۴۰ نفر ایثار گر و ۶۶ زن ثبت نامی داریم و سنین ۳۰ تا ۴۵ ساله ۴۵۰ نفر هستند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار خوزستان افزود:کسانی که سابقه نمایندگی مجلس را داشتند در این دوره ۴۰ نفر هستند و ۱۸۶ نفر آن کسانی هستند که ثبت‌نام کردند و سابقه داوطلبی دارند.

حسین زاده گفت: برای هیئت اجرایی ۳۰ نفر از طرف فرماندار به هیئت نظارت معرفی و بعد از تایید توسط هیئت نظارت یک انتخابات در بین آنها برگزار و ۸ نفر به عنوان منتخب تعیین می‌شوند.

وی اضافه کرد: از اهواز ۲۴۹ نفر، ایذه ۷۴ نفر، آبادان ۶۰ نفر، دزفول ۵۶ نفر، اندیمشک ۵۴ نفر، مسجدسلیمان ۵۱ نفر، ماهشهر ۵۰ نفر، بهبهان ۴۰ نفر، رامهرمز ۳۸ نفر، خرمشهر ۳۳ نفر، شوش ۳۰ نفر، شوشتر ۲۷ نفر، شادگان ۲۵ نفر و دشت آزادگان ۴۱ نفر ثبت نام کردند.

رییس ستاد انتخابات خوزستان بیان کرد: این آمارهای اعلامی برای افرادی است که تا ساعت ۱۹ ثبت نام آنها نهایی شده ولی تعداد افرادی که تا قبل از ساعت ۱۸ واحد فرمانداری‌ها شده و ثبت نام آنها تایید نهایی نشده فردا به جمع کل ثبت نام شدگان اضافه می‌شود.

حسین زاده یادآور شد: از ۱۰ آذر الی پانزدهم این ماه برای انتخاب هیئت اجرایی وقت داشتیم که هیئت را در ۶۷ حوزه تشکیل دهیم، ۱۴ حوزه انتخابیه فرمانداری های اصلی که میزان ثبت نامی آنها نیز اعلام شد وظیفه بررسی صلاحیت داوطلبان را به مدت ۱۰ روز برعهده دارند و سایر حوزه های فرعی نیز کارهای اجرایی را انجام می دهند.