کد خبر: 1079
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۶/ اردیبهشت/ ۱۳۹۴ - ۰:۴۹

 

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: در مدت فاصله بین توافق تا اجرا باید اقدامات اولیه انجام شود و در روز اول اجرا همزمان تعهدات ما اجرا می شود و تحریم ها لغو می شود.

به گزارش خوزستان سرافراز به نقل از مهر، سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در برنامه گفتگوی ویژه خبری امشب گفت:روزی که توافق امضا شود هر دو طرف باید اقداماتی انجام دهند که آماده اجرا شوند.

وی افزود: کتگره آمریکا وارد مسئله شده و ممکن است اجرایی شدن توافق را به تأخیر بیاندازد و به همین دلیل از روز توافق تا اجرا ممکن است فاصله ایحاد شود.

وی تصریح کرد: در مدت فاصله بین توافق تا اجرا باید اقدامات اولیه انجام شود و در روز اول اجرا همزمان تعهدات ما اجرا می شود و تحریم ها لغو می شود.

عراقچی تصریح کرد :آنها در همان ابتدای توافق تحریم ها را لغو می کنند و اجرایی شدن آن در روزی است که اقدامات از سوی دو طرف انجام می گیرد. آنها در روز توافق اعلام می کنند که تحریم ها را لغو خواهند کرد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درپاسخ به سئوال درباره لغو تحریم ها و اینکه درباره تحریم های ملی در بیانیه لوزان اشاره نشده است ، اطهار داشت: در توافق ژنو هم آمده تحریم های چند جانبه و یک جانبه و در توافق کنونی نیز تمام تخریم های چند جانبه و یک چانبه مدنظر است و لعو می شود.

وی تصریح کرد : بیانیه لوزان یک بیانیه مختصر مطبوعاتی است .و آنجا هم به تمام تحریم ها اشاره شده است .

عراقچی در این باره که قید جزئیات بهتر نیست ، اظهار داشت : در متن نهایی که در حال نگارش آن هستیم تمام موضوعات ذکر می شود. توافق نهایی بالای ۲۰ صفحه اصل تفاهم خواهد بود و بالا ۵۰ صفحه ضمائم خواهد داشت .

عراقچی گفت: ما در لوزان به راه حل رسیده ایم واکنون به مرحله ای رسیده ایم که آن را مکتوب کنیم . در پایان لوزان یک بیانیه مطبوعاتی داشتیم . آنچه روی ان کار می کنیم بر اساس راه حلهایی است که در لوزان به دست آوردیم و بادداشت هایی که در لوزان روی ان کار کردیم را تبدیل به متن تفاهم می کنیم .

وی در این باره که آیا قرار است فراتر از پروتکل الحاقی کاری انجام دهیم ، بیان کرد : نمی دانم پرا فضاسازی آمریکا در ایران تا این اندازه تأثیرگذار است .ما با قبول ان پی تی قبول کردیم که بازرسی ها از تأسیسات ما انجام شود . از آنجایی که این صنعت می تواند همراه با نگرانی باشد . بازرسی از ایران طبق روال پادمان خواهد بود.

عراقچی تصریح کرد: آنچه کری می گوید یک امر بدیهی است. اینکه ایشان یک امر بدیهی را به فضای روانی تبدیل می کند و همه در کشور به آن توجه می کنند جالب است . تصویب پروتکل الحاقی در دست مجلس است . دولت ممکن است برای دوره ای داوطلبانه انجام دهد. ما فراتر از پروتکل الحاقی به معنای خود نپذیرفتیم و نخواهیم پذیرفت و ما در چارچوب پروتکل الحاقی اقدام شفاف ساز انجام می دهیم .

وی تصریح کرد : همه راه هایی که بازرسی ها بتواند منجر به سوء استفاده بازرسان شود را بسته ایم و نطارت های پذیرفته شده با در نظر گرفتن دغدغه های کشور است .

عراقچی درباره عدم قبول بازدید از مراکز نظامی ، بیان کرد : برای مراکز هسته ای ترتیبات خاصی صورت گرفته است . برای مراکز عیر هسته ای در صورت درخواست آژانس بازرسی سریع داده نمی شود . کشور مربوطه می تواند درباره دلایل سئوال کند و می تواند در این باره تصمیم بگیرد و حتی در صورت قبول نیز بازرسی مدیریت شده و تحت کنترل خاص در نقطه مورد نظر داده می شود.

وی درباره درز اطلاعات محرمانه بیان کرد : مجموعه موازی با آژانس وجود ندارد و نمی توان ایجاد کرد . آنچه مورد نظر سازمان ملل وجود دارد آژانس بین المللی است .

عراقچی درباره بحث پی ام دی گفت: این موضوع کلا مربوط به گذشته می شود و ادعاهایی وجود دارد که ایران اقدامات نظامی داشته است .ما در پاسخگویی به این سئوالات با آژانس همراهی کرده ایم و توافقی نیز برای همکاری با آژانس امضا کرده ایم . در خصوص سئوالات گذشته در همکاری با آژانس و ۱+۵ برنامه ای را تنظیم می کنیم که این سئوالات نیز پاسخ داده شود.

وی درباره تشکیل کمیته ای برای پروتکل الحاقی گفت: هیچ نهادی که فراتز از پروتکل الحاقی باشد برای ما قابل پذیرش نخواهد بود.

عراقجی درباره دور بعدی مذاکزات گفت : از سه شنبه تا جمعه مذاکرات را در وین ادامه می دهیم . جمعه همه کشورها حضور می بایند و فکر می کنم تا آخر هفته آینده در وین به جایی برسیم که تعداد پرانتزها کاهش یابد.

وی درباره تمدید ۱۱ تیر ماه اظهار داشت : ما اصلا اصراری نداریم به توافق برسیم اگر توافق خوب صورت نگیرد . اگر این توافق خوب تا ۱۰ تیر صورت گیرد بهتر است و من با چشم اندازی که از مذاکرات می بینم تا قبل از ۱۰ تیز به توافق مورد نظر ما می رسیم.

وی گفت : جو مذاکرات خوب است و ما در لوزان به راه حل ها رسیده ایم و اکنون باید راه حل ها را روی کاغذ بیاوریم که البته کار سختی است با توجه به زیاده خواهی های طرف مقابل حتی در نوشتن. اگرچه آهسته اما پیش می ریم .

عراقچی با اشاره به اینکه تا چند ساعت دیگر پرواز خواهیم کرد ، گفت : فردا شب در تهران خواهیم بود.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک