کد خبر: 13557
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۲/ دی/ ۱۳۹۴ - ۹:۳۳

در حال حاضر آب شرب شهر های اهواز، آبادان، خرمشهر و شادگان به دلیل عدم تامین اعتبار کافی از منابع آب رودخانه کرخه تامین می شود، که با اجرایی شدن این سازه ها، تغییر در منابع آب از حوضه کرخه به دز میسر خواهد شد

 

خوزستان سرافراز:سرپرست معاونت آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان، از اتمام حفاری مکانیزه تونل طرح آبرسانی غدیر و آغاز عملیات اجرایی آبگیر این طرح خبر داد.

صادق حقیقی پور با اشاره به حفر این تونل به عنوان یکی از سازه های مهم و اصلی در فرآیند انتقال آب افزود: حفاری این تونل آبرسان با قطر ۵٫۲۷ متر، قطر پوشش بتنی ۴٫۵ متر و طول تقریبی ۹۰۰۰ متر به منظور انتقال آب از دریاچه سد دز در منطقه جارمه اندیمشک با استفاده از روش حفاری مکانیزه توسط یک دستگاه T.B.M صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: بر همین اساس، مقاومت فشاری قابل تحمل سگمنت های بتنی اجرا شده در حدود ۷۶۰ کیلوگرم بر سانتی متر مکعب است.

سرپرست معاونت آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان هزینه اجرای این پروژه را حدود ۲۰۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات عمرانی و اوراق مشارکت عنوان کرد و افزود: اجرای این پروژه ۳۳ ماه به طول انجامید.

حقیقی پور در رابطه با عملیات اجرایی سازه آبگیر اضافه کرد: در مجاورت مخزن سد دز، سازه های اصلی طرح مشتمل بر آبگیر با طراحی ۳ دستک در حد فاصل تراز آبگیری بین رقوم ۳۰۰ تا ۳۵۲ از سطح دریا، به منظور انتقال آب به صورت ثقلی و دو خط انتقال ۱۰۴ کیلومتری فولادی به قطر ۲۴۰۰ میلی متر تا مخازن متعادل کننده ام الدبس پیش بینی شده که روند طراحی و مطالعات تکمیلی آنها هم اکنون در حال انجام است.

وی افزود: در حال حاضر آب شرب شهر های اهواز، آبادان، خرمشهر و شادگان به دلیل عدم تامین اعتبار کافی از منابع آب رودخانه کرخه تامین می شود، که با اجرایی شدن این سازه ها، تغییر در منابع آب از حوضه کرخه به دز میسر خواهد شد.

طرح آبرسانی غدیر، تامین و انتقال آب آشامیدنی به شهرهای مرکزی، غرب و جنوب استان خوزستان شامل ۲۵ شهر و ۱۶۰۸ روستا با میزان دبی ۲۴ متر مکعب در ثانیه را از دریاچه سد دز بر عهده دارد.

خوزنیوز/

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک