کد خبر: 13615
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: 5/ ژانویه/ 2016 - 2:06

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان خواستار موضع گیری قاطع و شفاف سازمان حفاظت محیط زیست درباره جلوگیری از طرح های انتقال آب از کارون شد.

 

 خوزستان سرافراز:احمد سیاحی دوشنبه در نشست شورای اداری استان که با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سالن شهید هاشمی استانداری برگزار شد اظهار کرد: اتخاذ تصمیم قاطع و شفاف درباره عدم برداشت آب از سرشاخه های کارون جزو خواسته های همه مردم است.

وی با بیان اینکه بر اساس مصوبه شورای عالی آب انتقال آب فقط برای مصارف شرب مجاز است افزود: هنوز این نگرانی وجود دارد که به بهانه تامین آب شرب باز هم طرح برداشت از سرشاخه های کارون اجرا شود.

سیاحی با بیان اینکه نگرانی نسبت سرنوشت سد گتوند هنوز وجود دارد تصریح کرد: مطالعات سد گتوند انجام و پنج گزینه برای علاج بخشی این سد مطرح شده اما هنوز گزینه نهایی اعلام نشده است.

وی با اشاره به تصویب هشت هزار میلیارد تومان برای احیای رودخانه کارون افزود: طرح جامع کاهش آلودگی کارون برای تحقق نیاز به حمایت جدی دارد و سازمان حفاظت محیط زیست باید مدعی عملیاتی شدن این طرح شود.

سیاحی با بیان اینکه اعتبارات مقابله با ریزگردها تناسبی با ابعاد این مشکل در خوزستان ندارد، اظهار کرد: خوزستان ۹ درصد اراضی کشور را دارد و ۲۹ درصد کانون های بحرانی در این استان است اما از ۲۴۵ میلیارد تومان اعتبار مصوب تنها ۱۹ میلیارد تومان به استان اختصاص یافته که قابل قبول نیست.

وی همچنین تشکیل کمیته راهبردی محیط زیست را با هدف ارائه نقشه راه ضروری دانست و گفت: آماده همکاری برای تشکیل صندوق ملی محیط زیست هستیم تا بتوانیم از عوارض آلایندگی در شهرها استفاده کنیم.

معاون استاندار خوزستان تاکید کرد: به دلیل ورود آلاینده های متعدد، محیط زیست خوزستان دیگر قدرت خودپالایی ندارد.

*در انتظار علاج سد گتوند

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز در این نشست خواستار تسریع در تعیین تکلیف سد گتوند و طرح علاج بخشی این سد شد.

احمدرضا لاهیجان زاده تصریح کرد: تامین حقابه تالاب های استان و طرح های انتقال آب از سرشاخه های کارون هنوز در ابهام است.

وی اظهار کرد: در صورت پرداخت عوارض آلایندگی توسط وزارت نفت، این مبلغ به یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان می رسد که دو برابر بودجه استان است و می توان برای جبران خسارت های زیست محیطی آن را هزینه کرد.

لاهیجان زاده همچنین از ابلاغ دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار از سوی سازمان محیط زیست برای احیایا تالاب های استا خبر داد.

وی افزود: ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیز به اداره کل منابع طبیعی برای مقابله با گرد و غبار پرداخت شده است.

لاهیجان زاده تاکید کرد: تلاش نمایندگان خوزستان در مجلس برای تصویب این طرح ها در برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۵ ضروری است.

وی افزود: بر اساس وعده رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور قرار است ردیف اعتباری ویژه ای برای مقابله با گرد و غبار در برنامه ششم توسعه پیش بینی شود.

لاهیجان زاده اضافه کرد: هم اکنون ۳۵۰ هزار هکتار کانون های تولید گرد و غبار در استان شناسایی شده که عملیات بیابان زدایی در هشت هزار هکتار امسال آغاز شده است.

بر اساس این گزارش، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به همراه پنج تن از معاونان وزرا و مدیران ارشد، صبح امروز وارد اهواز شد. وی در ششمین سفر خود به استان از پروژه نهالکاری شمال اهواز دیدن و در مراسم افتتاحیه دو تصفیه خانه فاضلاب کشت و صنعت های نیشکر شرکت کرد.

حضور در شورای اداری و دیدار با رسانه ها و نمایندگان تشکل های مردم نهاد از برنامه های دیگر او در سفر یک روزه به خوزستان است.

منبع:ایرنا

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین اخبار