کد خبر: 13877
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۴/ دی/ ۱۳۹۴ - ۳:۳۱

بازار خودروهای وارداتی به‌دلیل ورود خودروهای ۲۰۱۶ و نوسانات نرخ ارز، با افزایش قیمت مواجه بوده است.

 

به گزارش خوزستان سرافراز:در حالی که رکود در بازار خودروهای داخلی تداوم خود را حفظ کرده است، اما بازار خودروهای وارداتی با آغاز سال جدید میلادی تغییر و تحولات بسیاری را به خود دیده است. آنگونه که فعالان بازار خودرو عنوان می‌کنند، بازار خودروهای وارداتی به‌دلیل ورود خودروهای ۲۰۱۶ و نوسانات نرخ ارز، با افزایش قیمت مواجه بوده است.

در همین حال در شرایطی فعالان بازار خودروهای وارداتی عمده‌ترین عامل در افزایش قیمت خودروهای خارجی طی هفته جاری را نوسانات نرخ ارز می‌دانند که کارشناسان از جمله مسائل اثرگذار در نوسانات نرخ ارز را واسطه‌گری‌ و تنش‌های اخیر در منطقه عنوان می‌کنند و معتقدند که این موضوع مقطعی است و انتظار می‌رود پس از اجرای برجام نرخ ارز به ثبات برسد.

عامل دیگر افزایش قیمت وارداتی‌ها ورود خودروهای مدل ۲۰۱۶ است که طی هفته جاری در بازار خودروهای وارداتی عرضه شد. به گفته نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت قیمت خودروهای ۲۰۱۶بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان افزایش نسبت به مدل خودروهای ۲۰۱۵ داشته است.

همچنین آمارهای رسمی منتشر شده توسط گمرک طی هفته جاری نیز نشان می‌دهد در ۹ ماهه ابتدای امسال بیش از ۳۰ هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو سواری به ارزش ۷۱۷ میلیون و ۸۵۷ هزار و ۴۴۵ دلار وارد کشور شده است که طی ماه جاری برخی از این خودروها به‌دلیل عدم تطابق با استانداردهای تعریف شده توسط سازمان ملی استاندارد همچنان در گمرک مانده‌اند. از سوی دیگر واردات خودروهای سواری در حالی از آذرماه روبه‌رشد گذاشته که توام با آن خبر آمدن برندهای جدید در بازار موجب شده که رقابت در بازار خودروهای وارداتی افزایش یابد.

با این وجود پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که به‌دنبال رفع تحریم‌ها در اواخر هفته جاری و باز شدن درهای کشور برندهای جدید دیگری نیز برای ورود به بازار ایران در حال فعالیت هستند. در شرایطی که بازار وارداتی‌ها در هفته جاری تحولات متعددی را به خود دید، اما بازار خودروهای داخلی به‌دلیل تداوم رکود همچنان سر در لاک خود فرو برده است. به‌طوری‌که نمایشگاه‌های خودرو پایتخت یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن هستند. آنگونه که نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت پیش‌بینی می‌کنند، وضعیت کنونی حاکم بر بازار خودروهای داخلی تا چندماه دیگر نیز ادامه دارد. بسیاری از فعالان بازار در حال حاضر امیدی به بازار شب عید نیز ندارند.

ثبات قیمت داخلی‌ها

اما به بازار برویم و ببینیم خودروها طی هفته جاری چه افت‌و‌خیزی را تجربه کرده است. به روایت نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در حال حاضر با قیمتی برابر با ۳۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از ثبات قیمت این خودرو طی هفته‌جاری حکایت می‌کند. از سوی دیگر پژو ۲۰۶ صندوقدار در مدل V۸ که ثبات خود را در بازار حفظ کرده، در حال حاضر ۳۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد. پژو ۴۰۵ نیز این هفته تغییر قیمتی را به خود ندیده و هم‌اکنون ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و سمند نیز ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد. اما از بازار رانا هم خبر می‌رسد، این خودرو بدون تغییر قیمت در هفته جاری، در حال حاضر ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. از رانا که بگذریم این هفته تغییری در قیمت تیبا رخ نداد، چه آنکه به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، تیبا در مدل صندوقدار خود هم‌اکنون ۲۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد. تیبا چند هفته‌ای می‌شود که در این قیمت ثابت مانده و تغییر خاصی را تجربه نکرده است. همچنین برای خرید پراید در مدل ۱۳۱ نیز باید ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هزینه کرد که این موضوع از تثبیت قیمت خودرو موردنظر در هفته جاری حکایت می‌کند. برای خرید مدل ۱۱۱ پراید نیز باید ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه کرد که این موضوع نشان می‌دهد خودرو موردنظر تغییر قیمت خاصی طی هفته جاری نداشته است؛ اما از بازار سراتوهای مونتاژی سایپا نیز خبر می‌رسد که این خودروها تغییر قیمتی طی هفته جاری نداشته‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات با قیمت برابر با ۹۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و برای مدل دنده‌ای آن نیز باید ۷۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت کرد. در این میان اما سری به خودروی جدید سایپا یعنی ساینا بزنیم که پیش فروش آن طی هفته‌جاری آغاز شده است.

خودرویی که محصول جدید این شرکت به شمار می‌رود و به‌نوعی به روز شده و تغییر شکل یافته تیبا محسوب می‌شود. قیمت این خودرو ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین شده است. سری هم اما به خانواده تندر ۹۰ بزنیم که قیمت این خودروها طی این هفته نشان از تثبیت قیمت آن دارد. به گفته فعالان بازار قیمت تندر۹۰ در مدل پارس‌خودرویی و E۲ و اتومات ثبات خود را حفظ کرده است؛ به‌طوری‌که تندر E۲ در حال حاضر قیمتی برابر با ۳۹ میلیون تومان دارد. پارس‌تندر نیز هم‌اکنون ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. از بازار تندر۹۰ مدل اتومات نیز خبر می‌رسد که این خودرو هم‌اکنون با قیمت ۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. نگاهی هم اما به عضو جدید خانواده تندر۹۰ یعنی ساندرو بیندازیم که نیامده با افزایش قیمت مواجه شد. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، در حال حاضر ساندرو در مدل اتومات قیمتی برابر با ۵۱ میلیون تومان دارد و این در حالی است که نمایندگی‌های پارس‌خودرو این محصول را ۴۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند. همچنین مدل دنده‌ای ساندرو که در نمایندگی‌ها قیمتی برابر با ۴۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان دارد، در بازار تا مرز ۴۵ میلیون تومان نیز به فروش می‌رسد. ساندرو که به‌نوعی مدل‌هاچ بک تندر۹۰ محسوب می‌شود.

ورود ۲۰۱۶ ها

اما بازار خودروهای وارداتی به‌دلیل نوسانات نرخ ارز و عرضه خودروهای ۲۰۱۶ طی هفته جاری با افزایش قیمت مواجه بوده است. براین اساس با ورود تدریجی مدل‌های ۲۰۱۶، مشتریان رفته رفته باید با مدل‌های ۲۰۱۵ خداحافظی کنند. هرچند طی هفته‌های گذشته بسیاری از خودروهای مدل ۲۰۱۶ که استاندارد مربوط به مه‌شکن را نداشتند، در گمرک ماندند اما با مذاکرات میان انجمن واردکنندگان و سازمان استاندارد این مشکل حل شد و این خودروها نیز به تدریج وارد بازار خواهند شد. در حال حاضر نیز برخی خودروهای ۲۰۱۶، روانه بازار شده‌اند و از همین رو اختلاف قیمت میان آنها و مدل‌های ۲۰۱۵، به‌چشم می‌آید؛ به‌طوری‌که بنا به گفته فعالان بازار تفاوت قیمت میان خودروهای مدل ۲۰۱۶ با سال گذشته بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان است. به این ترتیب، هم‌اکنون در بازار خودروهای وارداتی مدل ۲۰۱۶، هیوندایی توسان با قیمت ۱۶۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد. النترا نیز قیمتی برابر با ۱۳۰ میلیون تومان دارد. هیوندایی سوناتا قیمتی برابر با ۱۷۴ میلیون تومان دارد.

محصولات کیا ۲۰۱۶ نیز با افزایش مواجه بودند؛ به‌طوری‌که برای خرید کیا اپتیما باید ۱۶۵ میلیون تومان هزینه کرد. سراتو نیز هم‌اکنون با قیمت ۱۲۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد. محصولات تویوتا نیز در مدل ۲۰۱۶ با افزایش قیمت مواجه شدند؛ به‌طوری‌که تویوتا کمری هیبریدی به قیمت ۱۹۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. قیمت قبلی کمری در مدل بنزینی ۱۸۰ میلیون تومان بود که مدل بنزینی این خودرو دیگر وارد کشور نمی‌شود. یاریس‌هاچ‌بک در مدل ۲۰۱۶ نیز ۱۱۲ میلیون تومان قیمت دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: دنیای اقتصاد

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک