کد خبر: 13922
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۶/ دی/ ۱۳۹۴ - ۲:۰۵

منابع غیررسمی خبردادند که صلاحیت حدود یک‌سوم از ثبت‌نام‌کنندگان در انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید شد؛ بیش از ۹۰۰ نفر نیز در طول بررسی صلاحیت‌ها از کاندیداتوری انصراف داده‌اند.

خوزستان سرافراز:نتایج رسمی بررسی صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی طی امروز یا فردا اعلام خواهد شد.

تسنیم از برخی منابع غیررسمی کسب اطلاع کرد که از میان ۱۲ هزار و ۱۲۳ نفری که برای نامزدی در انتخابات مجلس دهم ثبت‌نام کرده بودند، تاکنون بیش از ۹۰۰ نفر در طول روند بررسی صلاحیت‌ها انصراف داده‌اند.

این منابع غیررسمی می‌گویند از تعداد باقی مانده، حدود یک سوم ثبت‌نام‌کنندگان برای انتخابات اسفند صلاحیتشان احراز شده، یک سوم به طور قطعی صلاحیتشان برای این  انتخابات رد شده و یک سوم دیگر نیز تاکنون مشمول “عدم احراز” شده‌اند. این خبر هنوز از سوی مقامات رسمی تایید نشده و در حد یک گمانه‌زنی از طریق کسب‌اطلاع از منابع غیررسمی است.

تفاوت آنهایی که به طور قطع صلاحیتشان احراز نشده و آنهایی که تاکنون مشمول عدم احراز هستند، آنجاست که احتمال تایید صلاحیت دسته دوم تا زمان آغاز تبلیغات همچنان وجود دارد. این افراد می‌توانند با ارائه اسناد و مدارک و یا معرفی معرف‌های مورد اعتماد دستگاه‌های نظارتی در راستای احراز صلاحیت خود اقدام کنند.

در صورت صحت این گمانه ها، برای هر کرسی نماینده مجلس بیش از ۱۳ نفر باید رقابت کنند.

انتخابات مجلس دهم از حیث تعداد نامزدهای ثبت‌نام‌کننده تقریباً “بی نظیر” بوده است. تعداد بسیار زیادی با حضور در فرمانداری‌ها و استانداری‌ها در این انتخابات ثبت نام کرده بودند. 

کارشناسان می‌گویند عدم جدیت قابل قبول هیئت‌های اجرایی در امر احراز صلاحیت‌ها موجب شد به دلیل حجم بسیار بالای ثبت‌نامی‌ها کار بر دستگاه‌های نظارتی سخت‌تر از پیش شود. 

 تسنیم پیش از این در گزارشی به گوشه‌‌ای از اتفاقات عجیب در احراز صلاحیت‌ها توسط هیئت‌های اجرایی اشاره کرده بود. 

یک منبع مطلع در مراجع استعلام‌ها به تسنیم گفته بود با وجود جواب منفی این نهاد به استعلام برخی از ثبت‌نام کنندگان، اما آنها توسط هیئت‌ها اجرایی تایید صلاحیت شده‌اند. براساس اعلام همین مرجع استعلام در بین برخی تایید صلاحیت‌شدگان افرادی با برخی سوابق منفی از جمله تابعیت اسرائیلی همسر، تابعیت چندگانه، سقط جنین غیرقانونی، رشوه‌گیری، سابقه عضویت در برخی گروهک‌های ضدانقلاب، مشارکت در قتل، اقدام علیه امنیت ملی، زنای محصنه، زنا با بستگان و محارم، نزاع خیابانی، اخلال در نظم عمومی و … وجود داشتند.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک