کد خبر: 14325
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۱۱/ بهمن/ ۱۳۹۴ - ۴:۲۱

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه اکنون زمان بحث بر سر میزان پیروزی برجام نیست، گفت: معتقدیم در این بده بستان کشور ما ضرر نکرده است.

خوزستان سرافراز:وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه اکنون زمان بحث بر سر میزان پیروزی برجام نیست، گفت: معتقدیم در این بده بستان کشور ما ضرر نکرده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در همایش «فرصت‌های پس از برجام» با اشاره به چهره‌ای که قبل از مذاکرات از جمهوری اسلامی ایران در جهان به تصویر کشیده بودند، اظهار کرد: در فضای قبل از برجام به غلط و دروغ چهره‌ای که از ایران ارائه شده بود چهره‌ای به عنوان یک تهدیدکننده صلح و امنیت جهانی بود.

 وی ادامه داد: در قالب این گونه تصویرسازی ناهنجار، دشمنان هرگونه اقدام علیه جمهوری اسلامی را می‌توانستند توجیه کنند چنانکه می‌دیدیم هر سال نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به آمریکا و سازمان ملل سفر می‌کرد و با دستی پر از تحریم‌های جدید علیه ایران بازمی‌گشت.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای برجام این است که دشمنان نمی‌توانند با ایران‌هراسی همچنان به اهداف سوء خود علیه ایران ادامه دهند.

ظریف در ادامه با بیان اینکه آنچه که صهیونیست‌ها و برخی از کشورهای منطقه را از اجرای برجام نگران کرده است همین موضوع است، عنوان کرد: اینکه شما می‌بینید حکام رژیم صهیونیستی تلاش و تکاپو می‌کردند که برجام به نتیجه نرسد و رشوه می‌دادند در این راستا بود که می‌خواستند مانع از دست رفتن یک سرمایه‌گذاری طولانی که علیه ایران در طی این سال‌ها انجام داده بودند بشوند.

* برجام روند ایران‌هراسی را متوقف کرد

وی ادامه داد: آنها در این سال‌ها تصویری دروغ و خشن از ایران ارائه داده بودند و با ارائه این تصویر هرگونه اقدام علیه ایران را توجیه می‌کردند و همانطور که گفتم یکی از دستاوردهای مذاکرات هسته‌ای این است که این روند متوقف شد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: با برجام و اجرایی شدن آن ما توانستیم یک مرحله جدیدی را شروع کنیم که در ابتدا با کاهش تحریم‌ها و از بین رفتن تحریم‌ها شکل گرفت.

ظریف خاطرنشان کرد: دشمنان در شرایط قبل از برجام یک فضای ایران‌هراسی ایجاد کرده بودند، به نحوی که اینگونه القا می‌کردند که اگر کسی بخواهد با ایران ارتباط برقرار کند دچار هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: مثلا ما در زمینه خرید دارو هیچ مشکلی نداشتیم و مقامات آمریکایی به بانک‌ها اعلام کرده بودند که محدودیتی برای فروش دارو به ایران وجود ندارد و می‌توانند حساب ال سی برای خرید دارو و غذا برای ایران باز کنند ولی بانک‌ها این کار را انجام نمی‌دادند چرا که فضایی که ایجاد شده بود فضای نگرانی از کار کردن با ایران بود.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه اگر قبل از برجام و مذاکرات هسته‌ای طرف‌های مقابل این گونه بیان می‌کردند که فعالیت‌های صلح‌آمیز ایران غیرقانونی است اکنون با برجام آن‌ها همه به قانونی بودن فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران معترف هستند، اظهار کرد: برجام این امکان را به وجود آورده که ایران در این زمینه با دیگر کشورها همکاری کند.

* ثابت کردیم که روی حرف خود می‌ایستیم

ظریف با اشاره به اتهاماتی که از سوی برخی از کشورها علیه فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران مطرح می‌شد، تصریح کرد: آن اتهامی که به عنوان برنامه نظامی هسته‌ای ایران مطرح می‌شد با یک گزارش آژانس از بین رفت و گزارش آژانس اثبات کرد که ایران هیچگونه فعالیتی در این راستا نداشته و یک گرم مواد هسته‌ای‌اش به سمت فعالیت غیرصلح‌آمیز سوق داده نشده است.

وی با بیان اینکه چنین نتیجه‌گیری در بستر سیاسی قبل از برجام ناممکن بود اگرچه واقعیت در هر دو فضا یکی بود و ایران هیچگونه فعالیت غیرصلح‌آمیز هسته‌ای نداشت، عنوان کرد: برجام این امکان را فراهم کرد تا تحریم‌های ظالمانه علیه ایران رفع شود و ایران بتواند در زمینه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با دیگر کشورها همکاری داشته باشد.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: ما ثابت کردیم که روی حرف خود می‌ایستیم. هیچ کس پیش‌بینی نمی‌کرد که برجام تا دی ماه اجرایی شود و خیلی‌ها فکر می‌کردند که تا فروردین و یا اردیبهشت سال آینده برجام اجرایی نمی‌شود ولی ما روی حرف خود ایستادیم.

ظریف افزود: البته در داخل نیز خیلی‌ها نگران بودند که اگر ما تعهدات‌مان را انجام دهیم آیا طرف مقابل نیز به تعهداتش عمل خواهد کرد یا نه؟ البته این نگرانی نیز در طرف مقابل بود که آیا ایران به تعهدات خود عمل می‌کند یا نه و این فضای بی‌اعتمادی در زمان اجرای برجام از سوی هر دو طرف وجود داشت.

وی با بیان اینکه اجرای برجام و فضای پس از آن نگرانی کار با ایران را تا حد قابل توجهی از بین برد، ادامه داد: مردم در طول این‌ سال‌ها و با تحمل فشارهای ظالمانه ناشی از تحریم‌ها به دشمنان اثبات کردند که آنها نمی‌توانند با استفاده از تحریم به اهداف خود علیه ایران دست پیدا کنند.

وزیر امور خارجه با اشاره به اهداف دشمنان از اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران تصریح کرد: آنها با تحریم‌ها می‌خواستند بین مردم و حاکمیت فاصله ایجاد کنند و ناآرامی‌های اجتماعی را به وجود آوردند ولی مردم ما نشان دادند که تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت خود را در پای صندوق‌های رای انجام می‌دهند.

* مردم و بنگاه‌های اقتصادی از فضای پسابرجام استفاده کنند

ظریف خاطرنشان کرد: امروز در شرایطی قرار داریم که کار دست همین مردم و بنگاه‌های اقتصادی است. آنها هستند که باید از فضای جدید برای پیش‌برد اهداف کشور استفاده کنند و در واقع باید گفت حاصل و میوه برجام و فضای پس از برجام شکسته شدن فضای ایران هراسی به نفع توسعه‌، پیشرفت و اقتصاد ملی ایران است.

وی ادامه داد: اگر ما برجام و فضای آن را نهادینه نکرده باشیم، در واقع با عدم نهادینه شدن این فضا مخالفان برجام می‌توانند با سوءاستفاده از یک اتفاق ناگوار و اقداماتی که در این راستا انجام می‌دهند فضای قبلی را تا حدودی بازسازی کنند یا برگردانند.

وزیر امور خارجه با تاکید بر داشتن اقدام هماهنگ ملی برای حفظ فضای پس از برجام عنوان کرد: اول از همه باید بفهمیم که مخالفان ما چه کسانی هستند و ما نه تنها نباید آن‌ها را تقویت کنیم بلکه باید در این ارتباط هوشیار و مواظب باشیم.

ظریف افزود: آن‌چه که مانع همکاری با ایران می‌شد یک فضای نگرانی جهت کارکردن و همکاری با ایران بود و دشمنان بیشتر از همه می‌خواهند این فضا را حفظ کنند و به دنیا بگویند که همچنان کار کردن با ایران هزینه‌دار است و قابل اعتماد نیست.

وی با بیان اینکه تمام حرکت‌هایی که در کنگره آمریکا علیه ایران صورت می‌گیرد در این راستاست، گفت: آن‌ها می‌خواهند به بنگاه‌های اقتصادی و فعالان اقتصادی دنیا بگویند که شما باید از کار کردن با ایران نگران باشید.

وزیر امور خارجه با اشاره به اقدامات رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای منطقه برای دامن زدن به چنین فضایی ادامه داد: اقدام سعودی در قطع رابطه با ایران یک اقدام در این راستا بود و در واقع آنها می‌خواستند این پیام را بفرستند که شرایط در ایران عادی نیست.

ظریف افزود: سفر رئیس جمهور چین به ایران و سفر رئیس جمهور کشورمان به فرانسه و ایتالیا با بهترین شرایط و دستاوردها انجام شد. این‌ها واقعیات بیرونی است اما دشمنان تلاش می‌کنند نشان دهند شرایط ایران همان شرایط نامطمئن قبل است.

*مطرح کردن تنش آب به آسیاب دشمن ریختن است

وی خاطرنشان کرد: شرایط ایران پذیرای همکاری و سرمایه‌گذاری و حضور فعال در صحنه بین‌المللی است. اگر ما هم پیام تنش، تشنج و ناسازگاری را مطرح کنیم آب به آسیاب دشمن ریخته‌ایم.

وزیر امور خارجه با اشاره به سخنان دونالد ترامپ عنوان کرد: این نامزد جمهوری خواهان آمریکا اعلام کرده که چرا همه قراردادها را باید ایرباس با ایران ببندد پس بویینگ کجاست؟ کسی که به شدت با برجام مخالف است نگران عقب افتادن سرمایه‌گذاران آمریکایی است.

ظریف با تاکید بر اینکه اگر دشمنان‌مان این مسائل را می‌فهمند چرا خودمان آن را انکار کنیم، بیان داشت: ما باید زحمتی که ملت با تحمل، استقامت و دادن شهدای هسته‌ای کشیدند را با ایجاد فضای امن پاسخ دهیم و اگر می‌خواهیم این فضا را محقق کنیم باید به فرمایش مقام معظم رهبری که امسال را سال همدلی و همزبانی نامگذاری کردند وفادار باشیم.

* ایران در برجام ضرر نکرده است

وی ادامه داد: الان زمان آن نیست که با یکدیگر بر سر میزان پیروزی در بحث برجام بحث کنیم. این مساله گذشت مذاکرات یک روند توافق بود و در هر روند توافقی جز مواردی که یک طرف تسلیم شود که آن هم پایدار نیست بده بستان وجود دارد. ما معتقدیم در این بده بستان کشور ما ضرر نکرده است. امروز این مسایل تمام شده و زمان استفاده از ستانده‌هاست نه تکرار داده‌ها. امروز باید آنچه را به دست آوردیم نقد کنیم نه انتقاد. یعنی باید از آنچه به دست آورده‌ایم استفاده کنیم.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد:نباید وارد این دعوا شویم که نمره برجام چند شده چون نتیجه این می‌شود که از برجام هیچ منفعتی نمی‌بریم و وقت‌مان به دعوای داخلی از میان دستاورد برجام می‌گذرد.

* در سفر رئیس جمهور به فرانسه بالاترین تشریفات انجام شد

ظریف در ادامه به سفر رئیس جمهور به فرانسه اشاره و تصریح کرد: دولت فرانسه بالاترین تشریفات را انجام داد و من واقعا خجالت می‌کشم که برخی برای تخطئه می‌گویند که رئیس جمهور ما را وزیر امور خارجه فرانسه در یک حرکت غیرعادی تحویل گرفت. شما ببینید نخست وزیر هند و حتی آقای پوتین را در فرانسه چه کسی تحویل گرفت.

وی ادامه داد: چند نوع سفر وجود دارد؛ یکی دولتی، دوم رسمی و سوم کاری. سفر رئیس‌جمهور ما به فرانسه رسمی بود و بالاترین تشریفات در آن انجام شد چرا بی جهت تلاش می‌کنید عزت مردم ما را به حقارت تبدیل کنید. در حالی که دنیا عزت ملت ما را پذیرفته است. در استقبال از رئیس جمهور وزیر خارجه فرانسه حضور داشت که برای بقیه قدرت‌ها هم همین طور انجام می‌شود.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: اگر با ابتکار عمل استفاده از فرصت‌ها را به دست بگیریم این ماییم که نفوذ می‌کنیم وگرنه طرف مقابل استفاده می‌کند و در آن زمان نفوذ شکل می‌گیرد.

ظریف تصریح کرد: تحریم یک فضا بود و پساتحریم هم یک فضاست و امروز زمان آن است که از این فضا استفاده کنیم. یقینا هر توافقی دو طرفه است و مشخص است که طرف مقابل هم می‌خواهد استفاده کند. منفعت طرف مقابل از سرمایه گذاری در ایران عامل پایداری توافق خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم با جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور اشتغال ایجاد کنیم طرف مقابل باید مطمئن شود که ایران کشوری امن است، سرمایه گذاری در آن بازده دارد و محیطی همدل، هم‌صدا و یک سو در جهت سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در کشور وجود دارد.

وزیر امور خارجه در پایان اظهار کرد: امروز در شرایط جدید آماده هستیم تا ایران منسجم، متحد و قدرتمند را به جهان نشان دهیم و حتما بدخواهان حداکثر تلاش‌شان را برای ایجاد خدشه در این مساله انجام می‌دهند. این وظیفه و نقش ما و آنهایی است که در جامعه هدایت و جهت‌دهی می کنند که پیشرو باشند تا برای آینده کشور و توسعه اجتماعی از شرایط جدید استفاده کنیم.

 

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک