کد خبر: 33266
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: 8/ دسامبر/ 2018 - 10:39

با تحلیل نظام آموزشی و رشته های تدریسی موجود در سطح دانشگاه های شهرستان رامهرمز ما شاهد یک عدم آمایش آموزشی مناسب بر مبنای پتانسیل های شهرستان هستیم و اصولا رشته های آموزشی موجود در سطح شهرستان نه تنها سنخیتی با استعدادهای بالقوه و بالفعل شهرستان ندارند بلکه با آموزش غیر کارکردی خود ، حجم عظیمی از نیروی انسانی موجود شهرستان را تبدیل به یک نیروی مدرک گرای پرتوقع و بدون مهارت نیز کرده است.

یادداشتی بقلم نادر عسکری در خوزستان سرافراز”

شهرستان رامهرمز با قرار گرفتن بر یک گستره جغرافیایی ژئو استراتژیک و دارا بودن پتانسیل های طبیعی فروان می تواند نقش بی بدیلی را در عرصه های گوناگون منطقه ای به صورت ویژه ایفا نماید که می توان به استعدادهای کشاورزی، توریسمی، ارتباطی و صنایع نفتی اشاره کرد که هر کدام به تنهایی می تواند حجم عظیمی از بار اشتغال شهرستان و استان را به تنهایی به یدک بکشد.

با مشمولیت پذیری نظام دانشگاهی و توزیع نظام آموزش عالی از لایه های مرکزی به پیرامون، در سطوح محلی ما شاهد استقرار دانشگاه های پیام نور و آزاد در سطح شهرستان رامهرمز بوده ایم که می‌بایست بر اساس اسناد بالا دستی نیروی انسانی فعال شهرستان را آموزش و تحویل جامعه کار دهد و نقش راهبردی در تولید و اشتغال شهرستان داشته باشد.

با تحلیل نظام آموزشی و رشته های تدریسی موجود در سطح دانشگاه های شهرستان رامهرمز ما شاهد یک عدم آمایش آموزشی مناسب بر مبنای پتانسیل های شهرستان هستیم و اصولا رشته های آموزشی موجود در سطح شهرستان نه تنها سنخیتی با استعدادهای بالقوه و بالفعل شهرستان ندارند بلکه با آموزش غیر کارکردی خود ، حجم عظیمی از نیروی انسانی موجود شهرستان را تبدیل به یک نیروی مدرک گرای پرتوقع و بدون مهارت نیز کرده است.

در آمایش نظام دانشگاهی شهرستان به وفور شاهد رشته های علوم پایه، علوم انسانی و… هستیم که حتی با ظرفیت بسیار بالایی نیز اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند که در چشم انداز آموزشی آتی خود نیز هیچ استراتژی جهت اشتغال آنان دیده نشده است و همین امر باعث فارغ التحصیلی سالانه صدها دانشجوی جویای کاری می شود که کمترین آموزش مهارتی را در طی دوره تحصیلی خود لمس نکرده اند و اصولا با استعدادهای محلی شهرستان نیز سنخیتی و تطابقی ندارند.
تبدیل استعداد های کشاورزی، توریسمی، ارتباطی و صنایع نفتی شهرستان به سرمایه و ثروت نیازمند نیروی آموزش دیده و ماهری است که بتواند نقش کار آمدی را در زمینه ارتباط صنعت و دانشگاه ایفا نمایند و از پتانسیل های موجود بیشترین تولید اشتغال و محصول را نماید.

وجود زیر ساخت های فوق العاده کشاورزی و تبدیل آن به صنایع تبدیلی جهت جلوگیری از خام فروشی و ایجاد بهره وری مناسب نیازمند صدها دانشجوی آموزش دیده ماهری در رشته های کشاورزی و صنایع غذایی است که به صورت علمی و عملی طی یک مکانیسم رسمی هم آموزش دیده باشد و هم به صورت مستقیم با صنایع تبدیلی و بازاریابی ارتباط تنگاتنگی داشته باشند که فقدان این رشته ها به صورت اساسی احساس میشود.

در زمینه توریسم ، میراث گرانقدر باستانی و طبیعی بسیاری در جغرافیای سرزمینی رامهرمز وجود دارد که میتواند رامهرمز را به یک قطب توریسمی کلیدی تبدیل نماید ولی متاسفانه به دلیل عدم آموزش نیروی متخصص در این زمینه ما شاهد مغفول ماندن صنعت توریسم رامهرمز نسبت به بقیه شهرستان های کشور هستیم.

امروزه صنعت توریسم به عنوان یک صنعت سبز نقش بسزایی در اشتغال رسمی و غیر رسمی هر منطقه و کشوری دارد که با کمترین هزینه های سرمایه ای بیشتری بهره وری های اقتصادی را دارد و شاید یکی از دلایل انتقال گنجینه جوبجی همین عدم آموزش نیروی متخصص و استقرار زیر ساخت های توریسمی است که چندین دهه به صورت راکد مانده است.

رامهرمز با دارا بودن چندصد حلقه چاه نفت فعال و غیر فعال، قرار گرفتن بر روی کریدور انتقال نفت جنوب به مرکز و همچنین نزدیکی به پالایشگاه ها و صنایع تقویت فشار نفت و گاز می تواند با استقرار یک نظام آموزشی مهارتی نفتی، زمینه تولید محصولات پتروشیمی، قطعات نفتی را مهیا و حتی بومی سازی نماید.

امروزه حجم زیادی از قطعات موجود شرکت های تابعه مناطق نفت خیز و حفاری به دلیل عدم ساخت در استان و کشور به صورت محصول وارداتی در آمده است که می توان با آموزش نیروی انسانی فعال شهرستان در زمینه تولید قطعات صنعت نفت و صنایع پتروشیمی هم از واردات در شرایط سخت تحریم جلوگیری کرد و هم به اشتغال و اقتصاد شهرستان کمک کرد.
متاسفانه فقدان یک آمایش آموزشی مناسب زمینه بیکاری بسیاری از دانشجویان و نیروی انسانی فعال شهرستان را داشته است که انتظار می رود متولیان امر اعم از شورای آموزشی دانشگاه ها، نماینده محترم شهرستان، اساتید دانشگاهی و دستگاه های اجرایی در زمینه استقرار رشته های مهارتی و مولد یک تجدید نظر اساسی نمایند و شاید یکی از گره های اساسی حل بیکاری شهرستان که خود به صورت یک ابر چالش اقتصادی و امنیتی درآمده است را در منوط به همین امر حیاتی دید.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین اخبار