کد خبر: 33358
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: ۲۱/ آذر/ ۱۳۹۷ - ۰:۱۸

اعتقاد راسخ براین اصل است که حل معضل مدیریت سگ‌های ولگرد باید با هماهنگی و همکاری تمامی سازمان‌ها و ارگان‌ها و نهادهای مردمی صورت پذیرد و شهرداری به تنهایی توان مدیریت و پاسخگویی به این امر را ندارد.

گزارشی از پایگاه خبری ؛ تحلیلی خوزستان سرافراز/ سگ‌های ولگرد و پرسه‌زدن آن‌ها در میادین، کوچه‌ها و خیابان‌های کلانشهر اهواز به معضلی برای شهروندان تبدیل‌شده است که علاوه بر ایجاد رعب و وحشت، سلامت شهروندان را نیز تهدید می‌کند.

براساس قانون، ساماندهی و جمع آوری سگ‌های ولگرد برعهده شهرداری‌ها است چیزی که متاسفانه آنگونه که باید اجرایی نشده و همیشه با نوعی بی اعتنایی از سوی این دستگاه همراه بوده، یا اگر اقدامی هم در کاهش جولان این حیوان در سطح معابر و خیابان‌ها صورت گرفته تأثیرگذار نبوده است.

این یک واقعیت است که حیوانات از حق حیات برخوردارند. این حق باید مورد احترام قرار گیرد و در قالب قوانین و مقررات قرار گیرد.

اعتقاد راسخ براین اصل است که حل معضل مدیریت سگ‌های ولگرد باید با هماهنگی و همکاری تمامی سازمان‌ها و ارگان‌ها و نهادهای مردمی صورت پذیرد و شهرداری به تنهایی توان مدیریت و پاسخگویی به این امر را ندارد.

براساس همین گزارش ؛ یکی از فعالان محیط زیست با اعلام نگرانی از افزایش حضور سگ‌های ولگرد در معابر شهری به خبرنگار خوزستان سرافراز؛ گفت:
حضور سگ‌های ولگرد مدتی است که بیش از همیشه در اهواز به چشم می خورد. در مواجهه با این معضل دو گروه وجود دارند، گروهی که برضرورت ساماندهی آن از سوی دستگاه متولی یعنی شهرداری تأکید دارند و گروه دیگر گروه‌های حامی حیوانات که آنها نیز به رغم نگرانی برای گرسنگی و سرگردانی سگ‌ها در شهرها، برضرورت ساماندهی آنها توسط شهرداری تأکید می کنند.

وی افزود : یکبار براساس مشاهدات عینی خود در منطقه آخراسفالت شاهد از پادراوردن یک قلاده سگ توسط نیروهای شهرداری بودم. این صحنه به قدری دردناک بود که فکر می‌کنم اگر رسانه‌ای می‌شد، واکنش‌های رقم خورده می‌توانست این کشتار بی‌رحمانه را متوقف کند، ولی این گونه نشد و اتفاقات تلخ سوزاندن سگ ها در حاشیه اهواز رقم خورد.

این فعال محیط زیست نسبت به برخی از رسانه های محلی در استان گلایه نمود و گفت : تا زمانی که چیزی رسانه‌ای نشده و انعکاس نیافته، حیوانات را بکشیم و توجیه کنیم که کشتن سگ این حرف‌ها را ندارد و اصلا جامعه مشکلات مهم تری دارد و از این حرف‌ها.

وی؛ می‌افزاید: اگر توجه کنیم که از دیدگاه قرآن‌، کوچک‌ترین کار انسان‌ مورد سؤال قرار می‌گیرد، آن گاه خواهیم دانست که نحوه برخورد ما با حیوانات نمی‌تواند نادیده گرفته شود. تعدی به حقوق حیوانات‌، از مصادیق ظلم است که اسلام پیروان خود را از آن نهی می‌کند و اسوة مؤمنان حضرت علی‌ (ع) می‌فرماید: اگر آسمان‌های هفت‌گانه و آنچه در آن است (تمام هستی‌) را به من دهند تا تعدی به یک مورچه کنم و به ظلم دانه‌ای را از او بستانم این کار را نمی‌کنم‌.

وی در ادامه، راهکار برون رفت از مشکل سگ‌های ولگرد را زنده‌گیری و انتقال آن‌ها به پناهگاه دانست و گفت: آن طور که به نظر می‌رسد، مشکل اصلی سگ‌های ولگرد، وجود آن‌ها در سطح شهرهاست؛ یعنی راه حل مسالمت‌آمیز و بدون خشونت جلوگیری از تقابل یا ورود سگ‌ها به سطح شهر، زنده‌گیری آن‌ها در پروسه‌های منظم زمانی و انتقال آن‌ها به پناهگاه ها است که مزایای بسیاری می‌تواند ‌‌داشته باشد؛ از جمله اینکه به زندگی عادی خود ادامه می دهند و آن وقت به جای تعیین دستمزد برای کشتار وحشیانه حیوانات بی گناه در شهر ؛ می توان مبلغی را بابت نگهداری از سگ ها در پناهگاه ها هزینه کرد.

این فعال حامی حقوق حیوانات تصریح کرد : حتی برای تهیه غذای سگ‌ها در پناهگاه کافی است از چند رستوران شهر کمک گرفت؛ روزانه چندین کیلو استخوان‌، پسمانده غذای مشتریان رستوران‌ها داخل زباله‌ها ریخته می‌شود که به راحتی می‌توان از آن‌ها برای سیر کردن سگ‌ها استفاده کرد. حتی برای جلوگیری از زاد و ولد سگ‌ها، توسط یک دامپزشک می‌توان آن‌ها را عقیم کرد.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظر سنجی

آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

Loading ... Loading ...
تازه ترین اخبار
آ نتورک