کد خبر: 33647
تعداد نظرات: يك نظر
تاریخ انتشار: ۱۰/ دی/ ۱۳۹۷ - ۵:۱۱

اگر یک جامعه‌ای از هویت ملی خودش به خاطر خودباختگی دست بکشد و سنت‌های اصیل و معقول خودش را گرامی ندارد، دچار بی‌هویتی بزرگی می‌شود.

خوزستان سرافراز/ چیزی که حیات باطنی انسان را شکل می‌دهد فرهنگ است، فرهنگ هویتش به مزیت، تفاوت و حفظ مرز و حدود خودش است. از وقتی مک‌لوهان ایده دهکده جهانی را مطرح کرد و فرهنگ‌ها با همه رنگانگی و دلربایی‌شان به سمت هضم شدن در یک فرهنگ بزرگ‌تر پیش رفتند، بشر دچار سردرگمی و حیرت‌های زیادی شد. به همین خاطر لازم است هرکسی در هویت فرهنگی، ملی و اعتقادی خودش باقی بماند، ولی این به معنای عدم ضرورت گفت‌وگو، تعامل و ارتباط داشتن با فرهنگ‌های دیگر نیست.
قرآن می‌فرماید: «جَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا»؛(آیه۱۳سوره حجرات) اساساً با مزیت‌های فرهنگی باید ارتباطات را شکل داد. اگر یک جامعه‌ای از هویت ملی خودش به خاطر خودباختگی دست بکشد و سنت‌های اصیل و معقول خودش را گرامی ندارد، دچار بی‌هویتی بزرگی می‌شود.
گاهی مشاهده می‌کنیم بعضی‌ها مرغ همسایه برایشان غاز است و از آن بود و وجود خودشان دست می‌کشند و به یک نابودگی روی می‌آورند. این اتفاقات مثل یک خط است که وقتی از جایی زاویه می‌گیرد، ابتدای کار انحراف آن مشخص نمی‌شود، ولی هرچه جلوتر برود خط از موقعیت طبیعی خودش خارج می‌شود، جو جامعه در میان عده ای از مردم علی الخصوص سلبریتی ها به گونه ای شده است که گویی یک مسابقه از اجرای فرهنگ های دیگر برگزار شده ، به عنوان مثال برگزاری مراسم هالوین یا جشن ولنتاین و حال برگزاری مراسم جشن کریسمس،جالب آنجاست که برخی از همین افراد به اجرای آیین های ملی خودمان که میرسد داد آریایی بودن و زنده نگه داشتن فرهنگ باستانی ایرانی سر می دهند.
جالب است بدانید ۹۰درصد از خریداران درخت کریسمس در ایران مسیحی نیستند و امسال بیش از ۶ میلیارد تومان درخت های کاج در تهران به فروش رفته است، تعداد ۱۸۰۰ درخت کاج که فقط در شهر تهران به فروش رفته است و قیمت هر درخت از ۱ تا ۵ میلیون تومان می باشد.
این طیف از افراد در جامعه به نظر می رسد همان کسانی هستند که برای خرج کردن در مناسبت های مذهبی نگران می شوند که چرا به جای آن هزینه ها، پولش صرف فقرا نمی شود!؟ آری باید به آن عده از اين به اصطلاح منورالفکرهاي که ميگن چرا براي محرم و صفر هزینه می کنید گفت بهتر است بجای صرف هرینه های گزاف و بی ربط که برگزاری چنین مراسماتی اصلا به فرهنگ و دین ما ربطی ندارد جلو گیری شود و این هزینه ها را برای افراد بی بضاعت و محروم جامعه که امروز تعداد آنها بیشتر هم شده انجام شود.
بنابراین در یک کلام چیزی که امروز در رفتار بعضی‌ها وجود دارد، نه تنها روشنفکری نیست، بلکه به‌نوعی بی‌توجهی به ریشه‌ها، فرهنگ‌های اصیل و تمدن کهن و پر رمز و راز خودمان است، البته برخورد با این معضلات، برخورد فرهنگی و تبیینی است و نه اجرای قانون و برخورد قضایی، پلیسی و اجتماعی. برخورد فرهنگی، تبیین، روشنگری، توجه دادن انسان‌ها به فرهنگ‌های خودشان و تقویت خودباوری است .

رحیم رضاخانی-تحلیلگر مسائل فرهنگی و اجتماعی

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare

برچسب ها:انتشار یافته: يك نظر
 • کرمیان
  |
  |
  ۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
  مردم هویت خود را از دست داده اند نگاه به غرب جز نابودی چیز دیگه ای برای ما نداره
 • نظرات بینندگان
  نام:
  ایمیل:
  * نظر:
  نظر سنجی

  آیا از عملکرد شورای پنجم کلانشهر اهواز راضی هستید؟

  Loading ... Loading ...
  تازه ترین اخبار
  آ نتورک