کد خبر: 44882
تعداد نظرات: بدون نظر
تاریخ انتشار: 8/ ژوئن/ 2020 - 2:39

طی روزهای اخیر وقوع آتش سوزی های بسیار در اهواز باعث شده تا شعله های آتش از هر سو در این شهر لهیب بزند و پرونده آتش سوزی های عمدی روی میز دستگاه قضا قرار بگیرد.

خوزستان سرافراز ـ کوثر کریمی: طی روزهای اخیر وقوع آتش سوزی های بسیار در اهواز باعث شده تا شعله های آتش از هر سو در این شهر لهیب بزند و پرونده آتش سوزی های عمدی روی میز دستگاه قضا قرار بگیرد.

آتش نشانی اهواز اما روزهای سختی را پشت سر گذاشته که در عملیات های مهم از سیلاب، آشوب ها و بحران پس زدگی فاضلاب تا کرونا با حضور پررنگ تجهیزات و نیروها به فرسودگی در تجهیزات و امکانات دچار شد.
روز چهارشنبه ۱۴ خرداد ماه اما شروع آوار حوادث مختلف آتش سوزی بر سر این سازمان بود؛ شروع این حوادث از ساعت ۷ صبح با انفجار گاز در روستای عیاشیه در جاده خرمشهر کلید خورد و تا بامداد ۱۵ خرداد تداوم داشت.
ساعت ۹ صبح زنده گیری یک قلاده گرگ در منطقه کیانپارس، ساعت ۱۲ آتش سوزی در مهدیس، آتش سوزی در پارکینگ یک منزل مسکونی منطقه ۳۰۰ دستگاه و همچنین حریق در خیابان هدایت منطقه زیتون کارمندی با نجات ۳۰ مصدوم، ساعت ۱۳ آتش سوزی وسیع در انبارهای شرکت فولاد خوزستان و ساعت ۱۴ آتش سوزی در کارگاه چوب ملاشیه آتش نشانان را از نفس انداخته و کار تا جایی ادامه پیدا کرد که بامداد روز ۱۵ خرداد نیز پارک چوبی جاده ساحلی اهواز به صورت عمدی دستخوش حریق شد.
هرچند پرونده آتش سوزی عمدی پارک های اهواز روی میز دستگاه قضا قرار گرفته ولی اینکه خدمات سازمان آتش نشانی اهواز با این حجم از نیرو و تجهیزات جوابگوی جمعیت شهری اهواز (متناسب با نرخ رشد جمعیت و همچنین مهاجرپذیری از دیگر شهرهای استان) است یا خیر از یک سو و خدمات رسانی به شهرها و مناطق تا شعاع ۶۰ کیلومتری بر اساس قانون از سوی دیگر نگرانی از کمبود توان این سازمان را دوچندان می کند.
با این وضعیت اگر دو یا سه حادثه گسترده به صورت همزمان در چند نقطه شهر رخ بدهد، معلوم نیست که کدام یک از شهروندان از این کمبود رنج می برد؛ برای نمونه آتش سوزی پاساژ رضوان یا انبار کالای خانگی در کمپلو که دودش تا آن سر شهر هم قابل تماشا بود اگر همزمان با هم رخ می دادند قطعا خسارت های جانی نیز در کنار خسارت های مالی خودنمایی می کرد.
نکته بعدی اینکه آتش نشانان بعد از هر حادثه نیازمند بهبود و همچنین تجهیزات و ماشین آلات آنها نیز به بروزرسانی نیاز دارد؛ اما با این حجم از نیروها و عملیات های گسترده آیا امکان انجام این کار وجود دارد؟
اگر آتش نشانی بدون استراحت و یا بروزرسانی تجهیزاتی مثل دستگاه اکسیژن راهی عملیات بعدی شود نه تنها حضورش بی فایده است بلکه با جان خود هم بازی می کند؛ به عنوان مثال اگر اکسیژن دستگاه تنفسی آنها درست وسط عملیات به اتمام برسد، امکان آسیب جانی بسیار بالاست.
برای جبران کمبود نیروی انسانی در آتش نشانی آزمونی از سوی استانداری خوزستان برگزار و نتایج آن نیز اعلام شد ولی تاکنون هیچ اطلاعیه ای از نحوه جذب و بکارگیری افراد منتخب در آزمون صادر نشده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان؛ اظهار می کند: مسئوله نبود متولی واحد برای اطفای حریق در خارج از محدوده شهرها یک خلاء است که باید در مورد آن فکری اساسی داشته باشیم؛ مثلا هلال احمر و دهیاری ها برای اطفای حریق منابع طبیعی، جنگل ها و روستاها اقدام کنند.
فاضل عبیات ادامه می دهد: مثلا در شوش و حمیدیه که حریقی پیش می آید مثل آتش سوزی در مسیر خسرج شهرداری مکلف به اعزام خودرو برای اطفای حریق است؛ بنابراین شهرداری ها بار خارج از شهرها را نیز تا حدود زیادی برعهده می گیرند که به تبع مشکلاتی ایجاد می کند و باید به آتش نشانی ها کمک شود.
وی با اشاره به اینکه به ازای هر ۵۰ هزار نفر باید یک ایستگاه آتش نشانی داشته باشیم، می گوید: در اهواز ۹ ایستگاه آتش نشانی مطابق با جمعیت فعلی شهر کم داریم که باید راه اندازی شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان یادآور می شود: در جریان سیلاب و به ویژه آبگرفتگی های آذر ماه سال گذشته ماشین های آتش نشانی اهواز به صورت گسترده برای رفع آبگرفتگی خیابان ها و میادین فعالیت داشته و پمپ های این خودروها از دست رفت که باید تعمیر و یا جایگزین شوند ولی تاکنون انجام نشده است.
عبیات با اعلام خبر تلاش برای اختصاص سه و نیم میلیارد تومان به تعمیرات ماشین آلات آتش نشانی عنوان می کند: برای خرید نردبان بلند از رئیس سازمان برنامه و بودجه وعده ای داشتیم که به دنبال تأمین اعتبار هستیم و مکاتبات آن نیز انجام شده است.
وی می گوید: در بودجه سال جاری این مسئله لحاظ شده که وزارت کشور بتواند اوراق مشارکت منتشر و از محل آن نیز نردبان بلند برای شهرهای موردنیاز تأمین کند؛ همچنین امکان تأمین برخی هزینه های سازمان آتش نشانی را هم دارد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان بیان می کند: سازمان آتش نشانی اهواز در سیلاب ۹۸ و همچنین با شیوع کرونا از اسفند سال گذشته تاکنون برای ضدعفونی معابر و شهر حضور داشته که ماشین آلات آنها آسیب دیده و پیگیر مرتفع کردن این مشکل هستیم.
عبیات با اشاره به اطلاع داشتن از مشکلات آتش نشانی اهواز برای تأمین هزینه های جاری، ماشین آلات و تأمین نردبان می گوید: با مکاتباتی مختلف خود امیدواریم تأمین اعتبار خوبی برای کمک کردن به این سازمان داشته باشیم.
وی در خصوص نتیجه آزمون و مراحل جذب آتش نشانان جدید بیان می کند: نتیجه آزمون اعلام و جذب این افراد نیز در حال طی مراحل نهایی اداری است و تا نیمه دوم امسسال بکارگیری می شوند.
شهردار اهواز ؛ اظهار می کند: از زمان انتصاب تاکنون کمک های جدی به سازمان آتش نشانی داشتم و تعداد زیادی از ماشین آلات نیز بازسازی شدند؛ همچنین افزوده شدن ۱۰ خودروی جدید مصوب که تا اول تیر ماه پنج دستگاه آن به سازمان تحویل داده می شود.
موسی شاعری با اشاره به افزوده شدن تعدادی خودروی سبک به ناوگان سازمان آتش نشانی اهواز ادامه می دهد: توجه شهرداری اهواز برای تقویت سازمان آتش نشانی این کلانشهر طی ۱۰ سال اخیر کم نظیر بوده چون ایمنی شهروندان از اهمیت بسیار بالایی برخودار است.
وی عنوان می کند: هرچند نیازهای سازمان آتش نشانی اهواز خیلی بیشتر از اینهاست چون ۱۰ سال به آن بی توجهی شده است.
شهردار اهواز خبر می دهد: در سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بنا بود که نردبان بلند برای سازمان آتش نشانی به قیمت پنج و نیم میلیارد خریداری شود ولی این تأمین اعتبار صورت نگرفت و حالا با وجود قیمت ۳۰ میلیارد تومانی قرارداد خرید آن از کشور آلمان به امضاء رسیده و بعد از انجام تشریفات گمرکی به دست ما می رسد.
شاعری اضافه می کند: این نردبان تنها بالابر نیست و به آسانسور حمل و نقل مجهز است؛ در عین حال نیز قابلیت اطفای حریق در ارتفاع ۵۶ متری را دارد.
وی عنوان می کند: سلامت و امنیت مردم خط قرمز شهرداری اهواز است و با وجود وضعیت بد اقتصادی، مشکلات، تحریم های ظالمانه و شرایط سختی که در کشور داریم، خرید این نردبان در اولویت قرار گرفته است.
شهردار اهواز بیان می کند: بخش اعظمی از درآمدهای مدیریت شهری به واسطه شیوع ویروس کرونا و تعطیلی های مکرر تاکنون وصول نشده، به عبارتی شهرداری نتوانسته آنطور که باید از محل ارزش افزوده و همچنین عوارض پایان کار و صدور پروانه درآمدی کسب کند.
شاعری با اشاره به تلاش برای حفظ وضعیت پایدار و حرکت به سمت توسعه شهری در اهواز می افزاید: با این وجود شهر را مدیریت و توجه لازم را به سازمان آتش نشانی هم داریم؛ اولین دریافت حقوق بین سازمان های مختلف شهرداری اهواز را آتش نشانی دارد.
وی با اشاره به عمدی بودن آتش سوزی پارک های اهواز می گوید: حریق در پارک چوبی جاده ساحلی اهواز خسارت سنگینی را به مجموعه وارد کرد چون از تجهیزات گران قیمت منحصر به فرد و آلمانی در این پارک استفاده شده بود.
شهردار اهواز در پاسخ به برآورد خسارت های مالی ناشی از آتش سوزی پارک ها می گوید: وقتی درختان کهنسال پارک حجاب آسیب دیده اند، واقعا چطور این خسارت قابل جبران است؟ برآورد خسارت وارده در خصوص از بین رفتن درختان ۵۰ ساله در این پارک با عدد ریالی امکان پذیر نیست.
شاعری در پایان تأکید می کند: از دستگاه قضائی و نیروی انتظامی درخواست داریم که عوامل این آتش سوزی ها را هرچه سریعتر شناسایی و به دست قانون بسپارند.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز؛اظهار می کند: روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ خرداد عملیات های بسیاری از سوی آتش نشانان این سازمان انجام شد که متأسفانه برخی از آنها مانند آتش سوزی در پارک چوبی جاده ساحلی اهواز به صورت عمدی رخ داد.
ابراهیم قنبری ادامه می دهد: از اواخر اردیبهشت همزمان با گرمتر شدن هوا تعداد تماس با سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی نیز افزایش پیدا کرده است.
وی با تقدیر از حمایت های شهرداری اهواز برای تجهیزات و ماشین آلات می گوید: با توجه به افزایش عملیات های انجام شده و همچنین گرمای هوا به تجهیزاتی مانند خودرو و دستگاه تنفسی و همچنین لباس بیشتری نیاز داریم.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز بیان می کند: بر اساس قانون تا شعاع ۶۰ کیلومتری خدمات رسانی داریم؛ یعنی خودروهای آتش نشانی اهواز برای مهار آتش سوزی نیزارها و درختان به کرخه، خسرج، الهایی و شوش هم اعزام می شوند.
قنبری با اشاره به اینکه آتش نشانی علاوه بر حضور در عملیات های اطفای حریق باید در پایگاه امداد و نجات برای امدادرسانی به حوادثی مثل واژگونی خودرو نیز حضور داشته باشد، می گوید: پمپ آب و برخی تجهیزات در عملیات های سنگین آسیب می بینند که همه تلاش خود را برای بهبود و بازیابی آنها به کار می گیریم.
وی خبر می دهد: مجموع حریق شاخ و برگ درختان، نیزار، نخلستان و فضای سبز را در سال گذشته ۸۵۵ مورد بود؛ مجموع این آتش سوزی ها در سه ماهه اول سال گذشته ۸۱ مورد بوده در حالی که سه ماهه اول امسال البته تا ۱۶ خرداد مجموع آتش سوزی های مذکور به علاوه دو مورد آتش سوزی جنگل جمعا به ۲۴۰ مورد افزایش پیدا کرده است.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز ادامه می دهد: از فروردین تا ۱۶ خرداد ماه امسال یک هزار و ۶۲۷ حادثه داشتیم که یک هزار و ۵۵۰ مورد درون شهری و ۷۷ مورد نیز برون شهری بودند؛ در این بین ۹۰۹ مورد حادثه اطفا حریق داشتیم که ۵۲۳ مورد آن عمدی و ۳۸۶ مورد نیز غیرعمدی بود.
قنبری می گوید: در این مدت همچنین ۲۴۱ مورد حریق مسکونی، ۴۷ مورد حریق تجاری، چهار مورد حریق اداری، یک مورد حریق صنعتی، ۸۲ مورد حریق خودرویی، و ۵۳۴ مورد سایر حریق ها داشتیم.
وی با اشاره به ۷۱۸ حادثه امداد و نجات و ۶۱ تصادف خودرو اضافه می کند: ۲۰۸ مورد حادثه ناشی از اتصال برق، ۴۹ مورد حادثه ناشی از سوخت مایع و همچنین ۱۷ حادثه ناشی از وسایل گازسوز داشتیم.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز در پایان خبر می دهد: در این عملیات ها یک هزار و ۴۸ نفر نجات یافته، ۵۸ نفر مصدوم، ۹ نفر فوتی ناشی از آتش سوزی (قبل از اجرای عملیات)، دو مورد نجات از رودخانه و پنج مورد کشف جسد از رودخانه داشتیم.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اهواز ؛ با تقدیر از خدمات کادر بهداشت و درمان برای کنترل و مبارزه با کرونا اظهار می کند: طی روزهای اخیر وقوع چند حادثه آتش سوزی و انفجار گاز نگرانی هایی را به دنبال داشت که با افزایش گرما در اهواز باید سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز با بیشتر از هر زمان دیگری تقویت کرد.
فتح اله حاجتی ادامه می دهد: باید ماشین آلات نیازمند تعمیر این سازمان را بازسازی و همچنین جایگزین کردن ماشین های جدید با ماشین آلات فرسوده از دیگر اقدامات لازمی است که باید انجام شود.
وی بیان می کند: خرید نردبان بلند برای سازمان آتش نشانی نیز هنوز به نتیجه نرسیده و انتظار داریم که این اقدام هرچه سریعتر به اتمام برسد تا شهر اهواز نیز از این ماشین کاربردی بهره مند شود.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اهواز یادآور می شود: در آتش سوزی های اخیر تلاش می شود که در صورت وجود مصدوم مراحل درمان به خوبی طی و در حد توان نیز به ساختمان های آسیب دیده کمک می کنیم.
حاجتی اضافه می کند: هر کدام از حوادثی که عمدی رخ داده نیز باید علت یابی شده و با شناسایی افراد مقصر برخورد لازم را با آنها داشته باشند.
وی عنوان می کند: با توجه به گرمای بالای هوا در شهر اهواز باید خیلی احتیاط کرد و در عین حال آتش نشانی نیز باید آمادگی لازم را داشته باشد تا در صورت بروز وقایع از جان و مال مردم حفاظت کند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اهواز در پایان می گوید: در شورای شهر اهواز نیز هرآنچه که از دستمان بربیاید، هیچ گونه کوتاهی نمی کنیم تا از جان و مال مردم در حوادث مختلف صیانت شود.

به گزارش خوزستان سرافراز، اهواز شهری است که رنگین کمان حوادث و بحران ها در آن رخ می دهد؛ یک روز سیل، یک روز زلزله، آتش سوزی و روز دیگر انفجار و متأسفانه زیرساخت‌های شهری در اهواز یا فرسوده شده و یا از بین رفته است.

به همه این ها باید ذهن های بیمار و روان پریشی را هم اضافه کرد که به خاطر یک دستمال نه تنها قیصریه بلکه شاید کل شهر ‌را به آتش می کشند؛ مغزهای زنگ زده ای که عامدانه و از روی لج و لجبازی سنگی را در چاه می اندازند و ۱۰۰ عاقل که هیچ شاید حتی ۱۰۰ آتش نشان هم نمی تواند آن سنگ را درآورد.

آتش نشانی نمی تواند به تنهایی از پس این همه حادثه برآید، همانطور که از قدیم گفته اند، با یک دست نمی توان چند هندوانه برداشت؛ اگر قرار است آتش نشانی جورکش این همه بحران در اهواز باشد و رفتاری که مردم با بی توجهی به هشدارهای بهداشتی کرونایی با پرستاران دارند همین رفتار با آتش نشان ها صورت بگیرد، خیلی زود مردان سرخ پوش از پا درمی آیند و کمرشان شکسته می شود، آن وقت دود این مصیبت به چشم همه ما می رود و نه تنها آتش نشانی و شهرداری بلکه همه اهوازی ها باید کاسه چه کنم چه کنم دست بگیرند و اگر آن روز فرا رسد روز مرگ همه ماست.

بنابراین تا کار به جاهای باریک و وخیم نکشیده و اوضاع بیش از این بیخ پیدا نکرده باید با تهیه تجهیزات مورد نیاز آتش نشانی مرهمی روی زخم های مردان سرخ پوش و آب سردی روی لهیب سوزان مشکلات آتش نشانی اهواز باشیم.


برچسب ها:نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین اخبار