تهدید اوباما به خروج از مذاکرات هسته‌ای

1433223692693_reuters1.jpg

رییس‌جمهور آمریکا با اعلام اینکه همه نگرانی‌های غرب در مورد برنامه هسته‌ای ایران باید در هرگونه توافق جامع لحاظ و رفع شود، تهدید کرد: در صورت لزوم، آمریکا از مذاکرات خارج خواهد شد.

به گزارش خوزستان سرافراز  به نقل از بلومبرگ، “باراک اوباما” در کنفرانس خبری مشترک با “دیلما روسف”، رییس جمهور برزیل در کاخ سفید در مورد مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد: بی‌اعتمادی عمیقی که میان ایران و آمریکا وجود دارد به زودی از بین نخواهد رفت و مذاکره کنندگان کشورهای گروه ۱+۵ بر دستیابی به توافقی پافشار خواهند بود که همه راه‌های دستیابی به سلاح هسته‌ای را از بین ببرد و قابل راستی‌آزمایی باشد.

او همچنین تهدید کرد که در صورت حرکت مذاکرات به سمت دستیابی به یک توافق بد، از مذاکرات خارج می‌شود.

اوباما همچنین مدعی شد: با توجه به رفتار گذشته ایران نمی‌توان تنها با اعتماد به ادعاهای ایران در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای اش و نیز تایید چند بازرس به صورت هر چند وقت یک بار برنامه هسته‌ای این کشور را صلح آمیز دانست.

او گفت: آمریکا همچنین برای اطمینان از اینکه شهروندان این کشور که در زندان‌های ایران نگهداری می‌شوند از حقوق اولیه خود برخوردارند بر ایران فشارهای لازم را وارد خواهد کرد.

ادعاهای اخیر اوباما در حالی مطرح شده است که در روزهای اخیر دیپلمات‌های مذاکره‌کننده دو طرف از تلاش بی وقفه برای دستیابی به یک توافق جامع هسته‌ای و رفع برخی از موانع مانند زمان برداشته شدن تحریم ها خبر داده بودند.

 جمهوری اسلامی ایران همواره بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود تاکید کرده و ادعای غربی‌ها مبنی بر تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را رد کرده است و آژانس نیز پس از توافق ژنو همواره در گزارش‌های خود بر پایبندی ایران به همه تعهدات خود در برنامه جامع اقدام مشترک تاکید کرده است.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare