آیا پرسپولیسی ها به صدای «معین» گوش می کردند؟ چرا خانزاده جریمه شد؟

 خوزستان سرافراز، محمدرضا خانزاده، مدافع جوان پرسپولیس به علت توهین به یک هوادار تا اطلاع بعدی از همراهی تیم محروم و ۳۰ درصد از مبلغ قراردادش نیز کاسته شد.

او پس از شنیدن رای مسئولان باشگاه و هنگام عذرخواهی از هواداران متاثر شد و گریه کرد. تردیدی نیست که این ماجرا تا همین جا هم به شدت او را تحت فشار گذاشته و متاثر کرده و اجرای کامل حکم انضباطی نیز، به احتمال زیاد بر عملکرد و و رفتار و منش حرفه ای او اثر خواهد گذاشت.

خانزاده احتمالا می داند که بسیاری از بازیکنان دیگر، بارها چنین درگیری هایی داشته و شاید بدتر از او برخورد کرده اند و ممکن است کسانی بگویند که اگر فیلم گرفته نمی شد و به دست رسانه ها نمی رسید، این سروصدا به پا نمی شد.

خانزاده و کریم باقری

بی تردید مسئولان پرسپولیس نیز، هم از نظر اخلاقی و هم از لحاظ حرفه ای، مایل به بروز این مسئله نبوده اند و تمایلی هم ندارند که یکی از سرمایه های خود را از دست بدهند یا از توان و کارایی او بکاهند، اما ناچار بودند این بازیکن را مجازات کنند تا هم رفتار ناشایست او بی سزا نماند و هم از تکرار اینگونه حوادث جلوگیری شود.

درباره عادلانه بودن رای مسئولان باشگاه پرسپولیس، آئین نامه ها و کارشناسان حقوقی نظر خواهند داد و درباره اینکه این حکم تا چه حد واقعا اجرا خواهد شد و کل این ماجرا چه تاثیری بر عملکرد این بازیکن خواهد گذاشت، باید صبر کرد و منتظر آینده ماند.

اما برای کمک به خانزاده و سایر چهره های مشهور که مورد توجه مردم و به ویژه جوانان و نوجوانان هستند، لازم است بازبینی فیلم کامل درگیری خانزاده با هوادار به آنها توصیه شود. ولی این بار بجای تصویر و صدای خانزاده، سوشا مکانی، کریم باقری و یا هوادار معترض، باید به صدای “معین” گوش کرد.

پسربچه ۶ یا ۷ ساله ای که احتمالا با عمویش به استقبال پرسپولیسی ها آمده و جلو اتوبوس برای بازیکنانی که سوار شده اند، ابراز احساسات می کند. تشویقشان می کند و با لحنی شاداب و معصومانه می گوید: “بازم خوب بازی کن”. عمویش در آرام کردنش موفق نیست اما وقتی خانزاده آن کلمات رکیک را فریاد می زند، پسربچه ساکت می شود. چند لحظه بعد معین هم با همان آهنگ و لحن خانزاده شروع به فریاد زدن می کند اما چون کلماتی که چند لحظه قبل شنیده را بلد نیست، فقط برخی حروف مثل “س” و “ک” را بزبان می راند، درست با همان لحن، مثل فحاشی آدم بزرگ ها با همان آهنگ. او در عرض چند ثانیه از چهره های مشهور و محبوبش، فحاشی را یاد می گیرد و ابراز احساسات و تخلیه انرژی و شور و هیجانش به مسیر دیگری می افتد. عمویش تلاش می کند او را کنار بکشد و می گوید: “معین بیا، با ماشین می زنند می کشنت.”

خانزاده مقابل اتوبوس

فلسفه ساده ی تنبیه و مجازات رفتار ناشایست، متنبه شدن فرد خاطی است و در مورد خانزاده نیز به احتمال زیاد با عنایت خداوند و خواست این بازیکن، سبب خیر خواهد شد و تاثیر مثبتی بر شخصیت و زندگی حرفه ای او خواهد گذاشت، اما در این راه، او که تاکنون فشار زیادی را تحمل کرده و آماج انتقادها از سوی افراد مختلف با صلاحیت و بی صلاحیت قرار گرفته باید بیشترین کمک را از خودش بگیرد.
پیش از فروکش کردن این موج و افتادن آب ها از آسیاب، خانزاده می تواند همه حرف و حدیث ها و توجیهات و استدلال های مخالفان و موافقان را، از طعنه ها و سخنان عادل عاشوری (هوادار معترض) گرفته تا مصاحبه داود عابدی کنار گذاشته و به صدای معین، هوادار خردسال پرسپولیس گوش کند.

اگر معین برادر زاده خود شما بود به گوینده آن کلمات زشت در حضور برادر زاده تان چه می گفتید؟ به فرض که این پسر در زمان و در جاهای دیگری از کسان دیگری حتی از عمویش فحاشی یاد بگیرد، اما فیلم را مرور کنید و ببینید که معین تا قبل از ترکیدن خشم و ناراحتی خانزاده و یاد گرفتن و تقلید فحاشی، فقط هورا می کشید و با لحنی شاداب و معصومانه می گفت: “بازهم خوب بازی کن”.

FacebookWhatsAppGoogle GmailLineSMSSkypeTelegramViberWeChatTwitterGoogle+Yahoo MailGoogle BookmarksPinterestLinkedInShare